Çocukları Korkutucu YouTube İçeriklerinden Korumak – Siren Kafa Nedir?

siren-kafa-gerçek-mi

Ekranlar telefon ve tabletlerde daha küçük olduğundan ve çocuklar kulaklık takıyor olabileceğinden, ebeveynlerin çocuklarının ne izlediklerinin farkında olmaları daha zor hale geliyor. Bazen masum görünen bir çizgi filmde bile kötü sahneler olabiliyor. Şimdi bunların yanına bir de Siren Kafa ya da Momo gibi çocukları korkutmaya yönelik YouTube oyun videoları eklendi. Peki Çocukları Korkutucu YouTube İçeriklerinden Korumak nasıl mümkün?

YouTube çocuk videoları yayıncıları, programlarını sınırlı bir sağlayıcı havuzundan alırlar ve yayınladıkları her programı dikkatlice onaylamaları beklenir çünkü uygunsuz materyal gösterirlerse para cezasına çarptırılabilir veya yayın lisanslarını bile kaybedebilirler. Fakat bu korkutucu videolarda çocuklara özel seçeneğini işaretlemediklerinde herhangi bir süzgeçten geçmezler.

İlginizi çekebilir ; Çocuklara Sanatı Sevdirmek

YouTube büyük ölçüde kendi kendini düzenler. Hizmete her dakika 400 saatlik video yüklendiğinden , çalışmalarını uygun şekilde etiketlemeleri büyük ölçüde yükleyicilere bağlıdır. YouTube, sorunlu içeriği ve kullanıcıların kendilerinin yaptığı şikayetleri belirlemeye ve sınıflandırmaya çalışmak için bilgisayar programları da kullanır.

Youtube’da Bir Videoyu Şikayet Etmek

Ebeveynlerin uyanık olmalarına veya çocuklara bu şikayetleri kendileri yapmayı öğretmelerine bağlıdır. Ancak YouTube’un arayüzünde belirgin bir şikayet seçeneği yok. Zararlı içeriği bildirme seçeneği, oldukça ince bir görsel işaret olarak bir bayrağa sahip bir alt menüde gizlenmiştir. Youtube’da bir videoyu zararlı içerik olarak işaretlemeyi çocuklara öğretebilirsiniz. Bir daha bu video onlara gösterilmeyecektir.

Youtube Videoları

Çocuklarınıza ne izlediklerini sorun ve onlara katılın. Genelde çocuklar, eğlendikleri için belirli kanalları izliyor veya belirli YouTube kişiliklerini takip ediyorlar (aktif olarak “kötü” şeyler aradıkları için değil). Pek çok çocuk doğal olarak sevdikleri videoları paylaşmak ister. Çocuğunuzun YouTube’da izlediği içerikle ilgili endişeleriniz varsa ve onlarla konuşmayı denediyseniz Youtube İzleme Geçmişini kontrol edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Youtube Kanalınıza Abone Olanları Görmek

Çocuklar için YouTube

Çocuklarınızı, belirli bir içerik oluşturucunun en son içeriklerini YouTube’da aramak yerine en sevdikleri kanallara abone olmaya teşvik edin. Aboneler, yeni bir video yüklendiğinde bilgilendirilir ve ayrıca tüm kanalları Abonelikler bölümünde görüntülenir, bu da doğrudan sevdikleri şeylere gitmeyi kolaylaştırır ve hızlandırır. Maalesef YouTube Kids henüz ülkemizde yok ama bizim evde alabileceğimiz birçok önlem var.

Youtube’da bir video izlerken sayfanın sağ tarafında listelenen önerilen videolar bir şekilde ana videoyla ilgilidir. Ancak öneriler genellikle yanlıştır çünkü el seçimine değil, bir algoritmaya dayanırlar. Yine de bunları çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına göre biraz daha iyileştirebilirsiniz. Video başlığının yanındaki üç noktayı tıklayın ve “İlgilenmiyorum” u seçin. Bu, videoyu ilgi alanlarınızdaki yayınınızdan kaldırmış olursunuz.

Youtube Kids

Siren Kafa Gerçek Mi?

Son zamanlarda kendi çocuğumdan da duyduğum siren kafa ise çocukların özellikle sıklıkla izlediği kişiler tarafından paylaşılıyor. Oğlum 5 yaşında ve oyun oynaması için telefonu var. Fakat bu telefon sürekli uçak modunda, sim kartı yok ve internete bağlı değil. Yalnızca sevdiği çevrimdışı oynanabilen çocuk oyunları yüklü. Youtube videolarını sadece televizyondan izliyor. Kulaklık kullandırmıyorum zaten. Buna rağmen kuzenine gittiğinde onun telefonundan Dila Kent’i Siren Kafa Mı Kaçırdı? adlı videoyu izlemişler. Dila Kent şu an çocuklar tarafından sıklıkla izlenen bir içerik üreticisi. Yalnızca siren kafa fotoğrafı görmek bile çocukların hafızasından silinmeyecek korkulara yol açabiliyor.

Google’da en fazla yapılan aramalardan biri siren kafa gerçek mi sorusu. Ben bu yazıya onun fotoğrafını koymayacağım ama kısaca Siren Head olarak bilinen siren kafa birkaç yıldır internette dolaşıyor ve internet folklorunun bir parçası haline geldi. Bir sanatçı Trevor Henderson eseri olan Siren Head, kafasına iki hoparlör takılı bir direk olan uzun, etli bir yaratıktır. Siren kafa sesi rahatsız edici radyo sesleri gibidir ve ormanlık alanlarda gizlenir.

Konuyu toparlamak gerekirse, çocuğunuzun YouTube’u kullanmasına izin verirseniz, kazara üzücü materyaller bulabilecekleri konusunda onları uyarın. Çocukları korkutucu Youtube içeriklerinden korumak için buldukları şeyin kendi hatası olmadığını açıklayın ve yanlış bir şey görürlerse sizinle konuşmaya teşvik edin ya da en azından sorunu Google’a nasıl bildireceklerini gösterin. Biz bu yöntemi özellikle oyun oynarken uyguluyoruz. Dönem dönem telefonuna bakarak seni üzen ya da rahatsız eden bir oyun varsa silelim diyorum. Beraber oturup oyunlarının isimlerine bakıyoruz. Gerçekten de bir iki oyun gösterip bu biraz şiddet içeriyor diyor ve o oyunu siliyoruz.

Bu arada Netflix sosyal ikilem filmini izleyerek aslında silikon vadisinin en büyüklerinin çocuklarına asla sosyal medya kullandırmadığını görebilirsiniz. Sosyal medya zararları özellikle çocuklar söz konusu olduğunda bir hayli fazla. Çocuklar bu dünyada kolayca kandırılıyor lütfen her zaman tetikte olun.

Sevgilerle

Yorumlarınız benim için değerli!