Çörek Otu Neye İyi Gelir?

Çörek otu, yüksek tansiyon ve astım da dahil olmak üzere birçok faydası bulunan tohumlardan biridir. Bu yazıda çörek otunun faydaları nelerdir ve Çörek otu neye iyi gelir buna değinmek istedim. Sağlıklı beslenme adına sofra ve mutfağımda fazlaca değişiklik yapıyorum. Çörek otu da en fazla kullandıklarımdan biri.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otunun faydaları konusunda birçok kaynak bulabilirsiniz. Bu yazıda genel bir özet geçmek istiyorum. Ayrıca yazı içerisinde bulunan linklere tıklayarak daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Çörek otu yüksek kan basıncını azaltır.

Yüksek kolesterolü düşürür. Çörek otu kullanmanın yüksek kolesterolü düşürdüğü belirlenmiştir. Kolesterol, vücudunuzda bulunan yağ benzeri bir maddedir. Biraz kolesterole ihtiyacınız olsa da kanınızda yüksek miktarlar birikebilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Astım semptomlarını azaltır. Çörek otunun anti-inflamatuar etkileri astım semptomlarını iyileştirmeye kadar uzanabilir. Hava yollarındaki iltihabı azaltmadaki etkisi, bronşit semptomlarına da yardımcı olabilir.

Mide rahatsızlığını azaltır. Çörek otu yemek veya çörek otu yağı almak, mide ağrısı ve krampları gidermekle ilişkilidir. Yağ, gaz, mide şişkinliği ve ülser insidansını azaltmaya yardımcı olabilir.

Çörek otu yağının da antikanser özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Çörek otunun faydaları oldukça fazladır. Çörek otu yağı da ayrıca kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan radyasyonun dokuya zarar veren etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu sonuçlar insanlarda çalışılmamıştır. Çörek otu yağı, geleneksel kanser tedavilerinin yerine kullanılmamalıdır.

Çörek Otu

Araştırmalar, antioksidanların sağlık ve hastalık üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Bazı araştırmalar antioksidanların kanser, diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi çeşitli kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

Timokinon, karvakrol, t-anetol ve 4-terpineol gibi çörek otunda bulunan çeşitli bileşikler, güçlü antioksidan özellikleri taşımaktadır.

Çörek otu bakterilerle de savaşmaktadır. Hastalığa neden olan bakteriler, kulak enfeksiyonlarından pnömoniye kadar uzanan uzun bir tehlikeli enfeksiyon listesine sahiptir.

Bazı çalışmalar, çörek otu kullanımının antibakteriyel özelliklere sahip olabileceğini ve belirli bakteri türleriyle savaşmada etkili olabileceğini bulmuştur.

Sofranıza çörek otu eklemenin oldukça kolay yolları vardır.

Kekik ve soğan karışımı olarak tarif edilen acı tadı ile Orta Doğu ve Güney Asya mutfaklarında sıklıkla kullanılmaktadır. Çiğ olarak yulaf ezmesi, smoothie veya yoğurda da eklenebilir.

Sevgilerle,

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: