Curly Girl Method Nedir? Kıvırcık Kız Metodu

kıvırcık-kız-yöntemi
Follow my blog with Bloglovin

Kıvırcık Kız Yöntemi kelimenin tam anlamıyla, belirli ürünler ve şekillendirme tekniklerini kullanarak (ve bunlardan kaçınarak) gerçekten mükemmel saçlar elde etmek için bir rehberdir. Curly Girl Method Nedir? Kıvırcık Kız Metodu çok merak ediliyor. Ben kendimde denemeye başladım. Sonuç çok iyi oldu hemen paylaşmak istedim.

Spesifikler farklılık gösterebilse de (yani süper sıkı kıvrımları olan biri dalgalı biriyle aynı yönergeleri takip etmeyebilir) Kıvırcık Kız Yönteminin arkasındaki fikir genel olarak aynı; kabarmayı, kuruluk ve kırılmayı azaltırken doğal dalga mümkün olacak.

Curly girl metoduna uygun ürünler Türkiye’de biraz zor bulunuyor. Önce kaçınmanız gereken ürünlerden bahsedelim,

  • Şampuan (Saçınızı kurutan türden geleneksel şampuanları kullanamazsınız . Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi var)
  • Isı aletleri (Ara sıra düşük ısıda saç kurutma makinesi vigolu kullanılabilir)
  • Sülfatlar (yani, genellikle şampuanda bulunan ve saçınızın nemini alan ve hasarlı, kuru saçlara yol açan sert deterjanlar)
  • Silikonlar (yani, pürüzsüz, parlak bir görünüm vermek için saçınızı kaplayan bakım ve şekillendirme ürünlerinin yüzde 90’ında bulunan polimerler. Çoğu silikon suda çözünmez ve yalnızca sülfatlarla çıkarılabilir. Sülfatlar olmadan, silikonlar buklelerinizde birikerek onları düz, kuru, düz ve yağlı bırakır. Onları CGM’nin 1 numaralı düşmanı olarak kabul edin.)
  • Mumlar ve mineral yağlar (tıpkı silikonlar gibi, çoğu mum ve mineral yağın çıkarılması için sülfat gerekir, bu da saçınızda birikecekleri anlamına gelir)
  • Saçınızı havluyla kurutmak (havlular saç derinizi pürüzlendirir ve kabarmalara ve karışıklıklara yol açar.)
  • Alkoller (bütün alkoller kötü olmasa da, çoğu saç derinizi bozabilir. Bu nedenle, alkolsüz kuru şampuan ve alkolsüz saç spreyi dünyasına hoş geldiniz)
Öncesi / Sonrası

CGM yolculuğunuza başlamak için aldığınız ilk duş, aslında, bir “sıfırlama şampuanı”, yani sülfatla doldurulmuş arındırıcı bir şampuan gerektirecektir. İlk sıfırlama yıkamanızı yaptıktan sonra , saçınızı düzenli olarak temiz tutmak için CGM onaylı iki seçeneğiniz vardır : sülfatsız şampuanlar veya curly girl metoduna uygun saç kremleri olabilir.

Pek çok rehber size haftada bir “şampuanlamanız” veya temizlemeniz gerektiğini söylese de, kesinlikle katılmıyorum. Çünkü her saç derisi ve saç dokusu farklıdır ve ne sıklıkla “şampuan” yapacağınız veya temizleyeceğiniz size kalmış. Ayrıca, kafa derinizi daha az yağlı olacak şekilde eğitebileceğiniz fikri aslında doğru değildir ve genellikle kepek veya kafa derisi iltihabı gibi sorunları şiddetlendirebilir.

Nazik, nemlendirici ürünler kullandığınız sürece, ne sıklıkta temizlediğiniz önemli değildir.

Yeni ürünler ve yeni kurutma yöntemleri ile birdenbire dalgalarınızı ve buklelerinizi yeni bir şekilde manipüle ediyorsunuz, bu nedenle başlangıçta saçlarınızın biraz isyan etmesi kaçınılmaz. Kıvırcık kız yöntemi için uygun ürünleri ben instagramdan sipariş vermeye çalışıyorum. Yönteme en uygun ürünleri de Yves Rocher markasında buldum. İçeriği temiz olduğu için. Biraz zor gelebilir ilk başlarda ancak, tüm bu öncesi ve sonrası fotoğraflarından da görebileceğiniz gibi, ona bağlı kalan insanların büyük çoğunluğu için işe yarıyor.

İlginizi Çekebilir; Yumuşacık ve Parlak Saçların Formülü

Aşağıda yöntemin adımlarının uygulanış şekilleri için youtube linkleri bırakıyorum.

İlk video saç kremini nasıl sıkıştırarak sürdüğümü göstermek için;

Aşağıdaki video saç kremini baş aşağı ezmek ve ardından saç dolaşmalarını ve düğümleri azaltmaya yardımcı olmak için şekillendiricilerinizi nasıl uygulayacağınızla ilgili;

Havluları bırakıp tişörtle saçımızı nasıl sarıyoruz;

Ben katı bir CGM uygulayıcısı değilim. Ama siz bu işi her adımda doğru takip etmek istiyorsanız bu yazı başlangıç rehberiniz olabilir.

Curly Girl Metoduna Uygun Ürünler

Silikon ve sülfat içermeyen Insight Volumizing vegan içeriğiyle Curly Girl Metoduna uygun bir şampuan.

Hask Biotin Boost Şampuan 

Milkshake Energizing Blend şampuanı saça yoğunluk katıyor ve saçın şeklinin daha uzun süre korunmasını sağlıyor.

Curly Girl Method Kremleri

Elektriklenen dalgalı ve kıvırcık saçlar için geliştirilmiş özel formüle sahip Urban Care Twisted Curls Hibiscus & Shea Butter Durulanmayan Saç Bakım Kremi

 BioRLX %99 Doğal Aloe Vera Jeli

Bu yöntemde amacımız saçı mümkün olduğunca nemli tutmak. Yağlardan ziyade kremlerden destek alıyoruz. Çünkü yağlar saçı nemlendirmiyor, saçtaki mevcut nemi hapsediyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Sevgilerle

Yorumlarınız benim için değerli!