Daha – 2018 (Film)

Daha filmi, Hakan Günday’ın aynı isimli kitabından esinlenilmiş bir yapım. Filmin yönetmen koltuğunda Onur Saylak oturuyor. 
Roman beni çok etkilemişti bu yüzden filmi büyük bir merakla bekledim.
Peki Daha filmi nasıldı?

Öncelikle Hayat Van Eck‘i ayakta alkışlıyorum. Harika bir oyunculuk sergilemiş. Kitapta okuduğum Gaza tam da bu dedim. Ahmet Mümtaz Taylan ve Tuba Büyüküstün’e diyecek birşey yok zaten.
Eğer romanı okuduysanız ve o çarpıcı olayları, Hakan Günday’ın sizi kitabın içine doğru çektiği yerleri merak ediyorsanız, üzgünüm ama onlar filmde yok 🙁

Daha film
Spoiler vermemek için fazla detaya girmeyeceğim ama filmi romandan biraz daha ayrı, sadece karakterlere odaklanarak izlemek lazım sanırım. Ben romanı direkt izleriz diye gittiğim için film bittiğinde öylece kaldım “bu neydi şimdi” diye.
Filmi romanın yaklaşık olarak, ilk 20-30 sayfası gibi düşünün. Sadece karakterlerden esinlenip, mülteci sorunlarına ve toplumda aslında çok sert olan “güçlü olan kazanır” olgusuna dikkat çekilmiş.
Filmin daha ilk sahnesinde zaten bunu yüzünüze çarpıyor;
“İnsanın kullandığı ilk alet başka bir insandır”.
Bu filmi tavsiye eder miyim?
Dediğim gibi romandan tamamen bağımsız olarak izlenebilir.
Filmin şu anda IMDB puanı 7.3/10. Filmin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse;
“14 yaşındaki Gaza (Hayat Van Eck), Ege’de bir sahil kasabasında yaşamaktadır. Hayali, lise için büyük bir şehre taşınmak ve hayatını orada geçirmektir. Sert mizaçlı babası Ahad (Ahmet Mümtaz Taylan), Avrupa’ya mülteci kaçırmakta ve oğlunu da bu iş için yetiştirmek istemektedir. Gaza, babasının etkisinden uzaklaşmanın kolay olmadığını görecektir.”
Film benim 2018’de izlenecekler listemin başında geliyordu (yakında “2018 Film Listesi” yazısı gelecek). Sizinde bu yıl için mutlaka izlemeliyim diyerek not aldığınız filmler varsa yorumlarda yazmanızı isterim 🙂
Bu arada geçmiş yazılarımdan olan ve çok sevilen “Gerçek hayattan uyarlanmış filmler” listeme bi göz atmalısınız 🙂
Sevgilerle.

Yorumlarınız benim için değerli!