David Blaine’in Bir Sürü Balon Kullanarak 18.000 fit’e Uçuşu

david-blaine-ascension


Bu hepimizin çocukken hayal ettiği şey değil mi?

Ağzıyla mermiler yakaladı, yedi gün boyunca su altında kaldı, 72 saatini bir Tesla bobin odasında geçirdi – sanatçı David Blaine için aşırı bir yaşam biçimi değil bu. Bir illüzyonist olarak ün kazanmasına rağmen, bugünlerde Blaine’in faaliyetlerinin çoğu hayatı tehdit eden dayanıklılık testleri içeriyor. Son başarısı hem çocukluk harikası hem de cesur bir gösteri vaat ediyor.

David Blaine

David Blaine Kimdir?

Amerikalı ünlü illüzyonist David Blaine; 1973 senesinde Brooklyn New Yorkta doğmuştur. İllüzyon gösterilerinin yanı sıra, dayanıklılık performansları da yapmaktadır. Close-up ve sokak illüzyonunda dünyanın en ünlü sanatçıları arasındadır. 

Çarşamba sabahı (hava izin verdiği sürece) Blaine, helyum dolu balon kümesini kullanarak gökyüzüne yükselecekti. Yerçekimine bu şekilde meydan okuyan ilk kişi olmayacak, ancak David Blaine Ascension ile, onu hayvanat bahçesinde beş yaşındaki bir çocuk gibi bir grup balona sıkıca tutarak ilk yapan kişi olabilir. Uçuş planlarına göre balon seçimleri, 198 pound ağırlığına dayanıyor.

Blaine önce hem paraşütle atlama hem de düşük oksijen seviyelerinde nefes alma konusunda sıkı bir eğitim aldı ve beklemede bir paraşüte sahip olacak ve ayrıca vücut ısısının tehlikeli seviyelere düşmesi durumunda hayati değerlerini helikopterle izleyen bir ekip olacak. Ama bu kesinlikle bir Hollywood gösterisi değil. Yine de kasıtlı olarak her şeyin ters gidebileceği 18.000 fitte mahsur kalacak. “Yükseliş” in dönüşü, YouTube canlı yayın desteği ve vücuduna takılı bir kamera donanımı sayesinde izleyiciler onu seyredebilecekti.

Blaine, akışının ilk anlarında kahkahayla, “Birkaç yüz metreden daha yükseğe hiç çıkmadım,” diye itiraf etti.

Gösterinin ilk olarak bu hafta başında New York City’deki Hudson Nehri üzerinde gerçekleşmesi planlanmıştı. Kötü hava koşulları nedeniyle Blaine ve ekibi Arizona çölüne taşındı. Belki o kadar büyülü değil, ama kesinlikle daha güvenli olan “Yükseliş” i onun son numarası değil.

Balonlarla uçan adam David Blaine Ascension videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlarınız benim için değerli!