Düzenli Bir Ev için 5 Kuralı Uygulayın!

organization

Evimin her zaman düzenli ve toplu olması benim için çok önemli. Bekar olduğum zamanlarda sadece kendi odamdan sorumluyken şimdi bütün bir evde sorumluluğum var. Bu korkutucu gibi görünse de basit düzenlemelerle kolay bir iş oluyor. Tabii eşiniz de size yardım ederse daha kolay olur her şey 🙂 

1- Kullandıklarınızı yerine koymayı alışkanlık haline getirin. Bu zor olabilir ama mümkün olduğunca kullandığınız şeyleri geri yerine koyun. Özellikle eşinize bunu empoze etmelisiniz 🙂 Ben eşe bunu öğretme konusunda başarısız oldum yine de kendim uygulasam bile etraf çok fazla dağılmamış oluyor. Bunu yaptıktan sonra her akşam yatmadan sadece 10 dakikanızı etrafı toparlamak için ayırmanız yeterli olacaktır.

2- Evin içinde 2 yıl kuralı oluşturun. Evde 2 yıl boyunca hiç kullanmadığınız bir şey varsa evde tutmanıza gerek yok. Tabii mevsimsel bir şey ya da önemli bir evrak falan değilse. Mutfak robotlarını da bu kategoride saymayalım. Çünkü benim bir meyve sıkacağı alıp hiç kullanmayıp 3 yıl sonra “yaa ben bunu kullanayım” demişliğim vardır. Gerçi sonra bir kere kullanıp bir daha kullanmadım 🙂

3- Dışarıdan getirdiğiniz her şeyi koyduğunuz bir yer belirleyin. Örneğin bir organizer kutu. Kapının yanına koyun ve dışarıdan geldikten sonra elinizdeki her şeyi bu kutuya bırakın daha sonra da yerlerine yerleştirin. Böylece koridordan salona kadar poşetlerden oluşan karışık yoldan kurtulursunuz.

4- Çocuklarınızı ve eşinizi de bu konuda uyarın. Evde ki tüm işi üstlenmek zorunda değilsiniz. Özellikle yeni evliler ve yeni ebeveynler bunu başarabilir. Mesela bazen bulaşık makinesini eşinize boşalttırabilirsiniz. Çocuğunuza da basit işleri yaptırabilirsiniz.

5- Organizer kutular, çantalar kurtarıcınız olabilir. Bu konuda ikea veya koçtaş gibi mağazalardan yardım alabilirsiniz.

Sevgilerle..

1 Comment

  1. […] Bu yazı da ilginizi çekebilir; Düzenli Bir Ev için 5 Kuralı Uygulayın! […]

Yorumlarınız benim için değerli!