Ebeveynlerinizin Yaptığı Hatalardan Nasıl Kaçınırsınız?

Ebeveynliğin yetişkinliğe kadar devam eden uzun vadeli etkileri vardır. Yine de, anne babanızın hatalarını tekrarlamaya mahkum değilsiniz. Ebeveynlerinizin Yaptığı Hatalardan Nasıl Kaçınırsınız? konusunu ele alıyoruz. Bazı zamanlarda kızsak da çocuklarımıza aynı şekilde davrandığımızı fark edebiliriz. Fakat bu davranışlardan kaçınmak mümkün.

Bu yazı da ilgini çekebilir; Ebeveynler İçin Sakin Kalma Rehberi

Maskeyi önce kendimize takıyoruz. Yani önce kendimize nazik davranıyoruz. Çocuklar ne yaptığınızı fark eder ve kopyalar, bu yüzden iyi bir öz bakım uygulamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Düzenli olarak doktora görünmek, zihinsel sağlığınızı korumak, egzersiz yapmak ve yeterince uyumak gibi iyi alışkanlıklar, kendinizi iyi hissetmenizi ve alabileceğiniz en iyi bakımı sağlamanızı sağlar.

Çocuğunuz için yaptığınız geri bildirimler, bir kişi olarak kim olduklarından çok ne yaptıklarını yansıtmalıdır. Oyun alanında hızlı olan bir çocuğa “İyi bir atletsin” yerine “Hızlı koşuyorsun” demeyi düşünün. Burada kilit nokta kişileri değil davranışları övmek ya da eleştirmek.

İyi davranışları ödüllendirin. Bu, bir ebeveynin dikkatinin olumsuz olanlardan değil, olumlu eylemlerden geldiğini gösterecektir. Bu aynı zamanda çocukları başarıya hazırlar, her türlü kaygıyı azaltır ve kendilerine güven duymaları için ihtiyaç duydukları onayı verir. ‘Sesiniz biraz daha kısık olduğunda hoşuma gidiyor’ gibi ifadeler kullanmayı deneyin ve ‘Bağırmayı bırak’ değil.

Siz anne babanız değilsiniz. Siz çocuklarınız değilsiniz. Siz sadece sizsiniz. Bu nedenle kendinize karşı her zaman şefkatli yaklaşın. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız, ancak gelişim aşamaları hakkında bilginizi sürdürmek, disiplini ve övgüyü nasıl yöneteceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır. Bununla ilgili aşağıdaki kitapları tavsiye ederim;

Ebeveynlik Kitapları

  • Geliştiren Anne-Baba
  • Başarıya götüren aile
  • Bağırmayan anne baba olmak
  • İletişim donanımları 

İdeal anne babalığınız nasıl görünüyor? İyi bir ebeveyn olmanız için size ilham veren bir düşünce seçin ve ona sık sık geri dönün. Örneğin, okulda güveninizi artıran bir öğretmene geri dönün. Bu güzel duyguya tutunun ve kendi ebeveynliğinizde onu çağırmaya çalışın.

Destekleme eylemiyle çocuğunuza her şeyin yolunda olduğuna dair güvence verin. Bu, omzuna dokunmak veya rahatlatıcı bir cümle söylemek gibi işler gerginleştiğinde hala güvende olduklarını göstermek için yaptığınız bir şeydir.

Ebeveyn olmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur ve olumsuz sonuçlara sahip gibi görünen kararların bile çoğu zaman olumlu bir şeyler sunması gerekir. En iyi ebeveynlerin bile sık sık hata yaptığını bilin. Ebeveynliği günden güne ele alın. Her gün ve her durum yenidir ve siz de aileniz ile birlikte öğreniyorsunuz. Aile üyelerinizle bağlantı kurmak ve strateji oluşturmak için zaman ayırın, dürüst ve empatik kaldığınız sürece zor zamanlarda birbirinizi destekleyebileceğinizi bilin.

Sevgilerle

Ebeveynlerinizin Yaptığı Hatalardan Nasıl Kaçınırsınız? yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!