Edebiyat ve Patates Turtası Derneği – Film İnceleme

edebiyat ve patates turtası derneği

2009 yılında Epsilon Yayınlarından basılan Edebiyat ve Patates Turtası Derneği kitabının filmi Netflix platformunda yer alıyor.

Londralı bir yazar, Guernsey halkının 2. Dünya Savaşı’nda Alman işgali sırasında kurduğu kitap kulübü hakkında bilgi toplarken kentin renkli sakinleriyle bir bağ kurar.

Netflix

Başrol oyuncuları: Lily James, Michiel Huisman, Penelope Wilton

Kitabını okumadım. Kapağını görseydim muhtemelen bir aşk hikayesi diyerek almazdım zaten. Filmi, edebiyatla ilgili olduğunu sandığım için izlemeye başladım aslında. Sonuna kadar da tamam şimdi alıntılar, kitaplar gelecek diye bekledim ama aradığımı bulamadım. Film, savaşı, ayrılığı, yıkımı çok güzel işlemiş. Çekim, renkler ve manzaralar çok güzeldi.

Lily James gerçekten tam bir soylu genç kız. Fakat yine de bazı sahnelerde o yüksek naiflik biraz can sıkıcı oluyor.

Edebiyat ve kitaplarla ilgili dolu dolu bir film arıyorsanız, bu o film değil maalesef. Kitabın tamamı mektuplardan oluşuyormuş. Filmin sevdiğim özelliği, kitapların nasıl birleştirici olabildiğini işlemiş olması. Bambaşka iki hayat yaşayan insan bir kitap sayesinde buluşabiliyor. Aynı duyguları paylaşıyor ve birbirine saygı duyuyor. Filmle ilgili sizin de görüşlerinizi merak ediyorum. Yorumlarda yazarsanız çok sevinirim.

Sevgilerimle…

Yorumlarınız benim için değerli!