En Güzel Hıdırellez Dilek Duası

Bu gece Hıdırellez.. Baharın, doğanın uyanışının müjdecisi… Bahar en sevdiğim mevsim. Şu sıralar iklim krizi yaşadığımız için baharı pek bulamasak da doğa uyanıyor. Çiçekler açıyor. En Güzel Hıdırellez Dilek Duası başlıklı yazıyı bu duayı da paylaşmak için yazdım aslında.

Hıdırellez gül ritüeli olarak da bilinen güzel duyguları uyandıran bir uygulama da yapıyoruz. Bu gece niyetini, dileğini bir gül dalına bağla ve doğu yönüne doğru as. Kırmızı bir iple ya da keseyle asmak geleneklerden biri. Sonra şu duayı et: “Evime, mutfağıma, gelirime, tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin. Bedensel ve ruhsal sağlığıma kavuşmanın mutluluğu gelsin. Dünyaya, memleketime, evime, hayatıma, işime barış, huzur, sevgi ve bereket aksın. Öyle de oldu. Rabbim, Hızır’la İlyas dualarımı, niyetlerimi en yüksek iyiliğime olacak şekilde sana iletsin”

Hıdırellez Hikayesi Nedir?

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.”

Bu yazı da ilgini çekebilir: 21 Günlük Su Tuz Sirke Ritüeli Nedir? İşe Yarar mı?

6 Mayıs’tan başlayıp 7 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.(Vikipedi)

Bu duayı ve niyeti çok sevdim. Hepimize umut olsun!

Sevgilerle

En Güzel Hıdırellez Dilek Duası yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: