En Hızlı Nasıl Yağ Yakarız?

3 günlük 5 günlük diyetleri, sizi hayattan soğutan tatsız tuzsuz yemek ye diyenleri bir kenara bırakalım önce. İşin tekniği öğrenip ona göre hareket edersek çok daha uzun süreli bir plan yapabiliriz.

Öncelikle şu ön yargıyı bir atın kafanızdan: Sağlıklı yiyeceklerin tadı kötüdür! Hayır bayanlar baylar. Sağlıksız yiyecekleri aslında çok basit yöntemlerle sağlıklıya çevirebilirsiniz.

Öncelikle burada Karatay teyzemi dinleyerek maksimum 8 gr şeker tüketmeye çalışın diyorum. Tatlı şeylere kendini kapat demiyorum. Şekeri sağlıklı besinlerden alın. Örneğin canın aşırı çikolata çekti, at ağzına bir bitter. Ya da tatlı muzun üstüne dök kakaoyu al sana mis gibi tatlı. Zaten bu tatlı karbonhidrat krizleri 2-3 sonra bitecek. Ay ben sadece çayıma şeker atarım zaten tatlıyla aram yok deme. Etikelere bak bakalım marketten aldığın kefirden bile kaç gr şeker alıyorsun. Şekersiz beslenme ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsin.

esnemek

Bir de yağ yakmak için sağlıklı yağları (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı…) bol bol tüketin. Ben bulsam zeytinyağı döküyorum.

Ayrıca bugün Tülin Şahin’in programını izledim. Geçen akşam instagram sayfasında mantı paylaşmış. Tüm çok bilgili (!) takipçileri ” bunu mu yiyorsun hede hödö!!” diye üstüne çullanmış. Dedi ki “ben tüm yıl boyunca spor yapıyorum ve genelde sağlıklı besleniyorum. Sporumu aksatmadığım için de istediğim her şeyi yiyorum”. Açıkcası bende bu kafadayım. Bu aralar her gün pilates yapıyorum. Ayrıca yine her gün en az 15 dakika yürüyorum. Bence haftada 1-2 kere istediğimi yemekte özgürüm 🙂

Kimi yerlerde nabız aralığından bahsediliyor. Önemli olanın yağ yakımı için gerekli nabız aralığında HIIT Cardio denilen antrenmanlardan faydalanılması gerektiği savunuluyor. Evet hızlı şekilde kilo vermek için bende bu görüşü savunuyorum. Mantık basit aslında, yaktığınızdan daha az kalori alın. 

Ben kalori saymaktan sıkılan bir insan olduğum için, dengeleme yöntemini seçiyorum. Her gün spor yapıp kaçamak yapacaksam tam gün değil bir öğün kaçamak yapıp diğer öğünlerde sağlıklı besleniyorum. Ne yersem yiyeyim her gün en az 2 bardak bitki çayımı içiyorum. Tartıda belki kilolu değilim ama benim derdim sıkılaşmak tamamen. Şu an kış olduğu için herkes ya çok zayıflamışsın daha zayıflama diyor ama bu görünen yüzü 🙂 Bende sporumu o yüzden her gün pilates ve yürüyüş olarak düzenli yapıyorum. O kadar spor yapıp bacak ağrısı çekince, emeklerime yazık diyerek istesenizde hamburgerleri, makarnaları gömemiyorsunuz zaten 🙂

karın kası

Benim önerilerim bunlar, şimdi gelelim işin uzmanlarının önerilerine,

Örneğin instagramda takip ettiğim Ergin Kırbaç şöyle açıklamış;

“öncelikle, kanınıza girer girmez, yayından çıkmış ok gibi insülininizi yükselten şeyleri yemeyi hemen bırakmanız lazım 😁😜 bu şeyler kendilerini glikoz, sakroz, laktoz ve en beteri olan fruktoz olarak tanıtsalarda, kan şekerinizi hızlı yükselten diğer besinlerde benzer şeker etkisini yaratacaklardır 😀 aslına bakarsanız bu şekerlerin bir kısmını vücudunuz zaten yakmaya elverişli, ancak gereğinden fazla alındığında kendisini hem yağ olarak depolamakta hemde deri dokunuzu bozar, bu da; fazla glikoz eşittir insülin artışı, o da eşittir bıngıldamaya müsait yağ dokusu şeklinde karşımıza çıkar.. bunlarla beraber, şeker kanda azalmaya başladığında ise, vücudun gelişmesine en büyük katkılardan birini sağlayan growth hormonunda fevkalade bir artış meydana gelirken, intermittent fasting gibi kısmen uzun süren açlık periyotları yaptığınızda (genelde 4 saat ve üzeri) bu sefer leptin denen bi hormon devreye girip muazzam bi şekilde yağ yakılmasını sağlıyor 😎 pek tabii ki böyle bi döneme girdiyseniz, egzersizleriniz kaçınılmaz olarak intervallerden oluşup, antrenman süresi siz bitene kadar olmalı 😀👍🏻 bu düzene yaklaşık 30 gün boyunca devam ederseniz, 30 gün önceki halinizden eser kalmayacaktır.”

Ayrıca çok okunan yazılarımdan Karın Kası ile alakalı yazıyı okumak için şuraya ışınlanabilirsiniz —-> Karın Kası Diyet ve Egzersiz Programı

Sevgilerle..

2 Comments

  1. […] Yağ yakmayı ve sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırır. […]

  2. […] Bu yazı da ilginizi çekebilir: En Hızlı Nasıl Yağ Yakarız? […]

Yorumlarınız benim için değerli!