En İyi Çocuk Dergileri

çocuk-dergisi

Uzun süredir hem kendim hem de bizim ufaklık için dergi araştırıyorum. Birçok dergiyi aldık, okuduk bazılarını hiç sevmedi bazılarını ise tekrar tekrar okudu. Bu yazıda size benim için en iyi çocuk dergileri doyası hazırlamak istedim. Sevmediklerimize burada yer vermiyorum.

Dergilerin bazılarına basılı halde ulaşabilirsiniz bazıları ise şu an dijital ortamda tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Özellikle pandemi döneminde dijital dergiler benim için çok daha önem kazandı. Markete uzun zamandır gitmiyoruz ve dergi aldığımızda en az 2 gün hala bekletiyoruz. O yüzden biraz riskli geliyor. Hem de Covid-19 vaka sayısı iyice artmışken bu aralar yine eve kapandık. Böyle zamanlarda evde bütün gün etkinlik yapamıyoruz tabi ki. Zaten etkinlikler uzun sürdüğünde hem beni hem de oğlanı sıkıyor, kes, yapıştır… Daha çok sohbete, kitap okumaya, dergilere ve küçük kağıt etkinliklerine yöneldik. Bol bol da top oynamaya!

Dergileri seviyorum çünkü kısa hikayeler ve kolayca yapılan farklı aktiviteleri bir arada sunuyor. Siz de seviyorsanız işte önerilerim:

Çocuk Dergisi Önerisi

İlk dergimiz şu an online ve ücretsiz olarak yayınlanan 7’den 70’e Dergi. Hitap ettiği yaş olarak 4+ diyebilirim. Özellikle edebiyat ve kültür dergisi olması nedeniyle çok seviyorum. Tamam çocuk dergisi çok fazla ama hepsinde okuma, müzik ya da sinema gibi bölümler yok. Adından da anlaşıldığı üzere her yaşa uygun içerikler mevcut dergide. Özellikle de edebiyata yönelen ve kültürel etkinliklerin fazla olduğu içinde sanatın da yer aldığı bir dergi. En güzel yanıda online olarak indirip kolayca okuyabiliyoruz. Çizimler çok güzel. Tamamen gönüllü bir ekip tarafından oluşturuluyor bu dergi. 7’den 70’e Çocuk Edebiyat ve Kültür Dergisi mutlaka okunması ve takibe alınması gereken bir dergi bence. Derginin Instagram Adresi.

Çocuk Dergileri

Diğer bir dergi ise yayın hayatına daha yeni başlayan ve ekibi dolayısıyla çok güvendiğim, okumaktan keyif aldığım bir dergi. Minik kafa Dergisi. Özellikle okul öncesi çocukları hedef alan etkinlikler, deneyler bulabileceğiniz eğlenceli bir dergi. Derginin ilk sayısı zaten ne kadar güzel işler yapacaklarını anlatıyor. KAFA dergisi zaten okuduğum bir dergiydi. Okul öncesi çocuklar için olması yeni ve güzel bir iş. Zaten ilgiyle takip ettiğim Prof.Dr.Selçuk Şirin ismi güvencesi var. Derginin anasayfasında Ebeveyne Mektup bölümünü okumalısınız.

“Minik KAFA “yaparak öğrenme” mantığıyla hazırlandı. Yani elinizde tuttuğunuz bu dergi okunmak için değil, kullanılmak için!
Dergide yer alan tüm deneyler, okuma ve sayma alıştırmaları, odaklanma ve dikkat egzersizleri, duyguları tanıma, resim, müzik
ve dans etkinlikleri yaparak öğrenmek için tasarlandı. Amacımız çocukların eğlenerek öğrenmesine aracı olmak.”

Başka bir dijital ücretsiz dergi ise Kağıttan Hayalim. Aslında tesadüfen farkettiğim yine tamamen gönüllü yazar ve çizerlerden oluşan bir ekip tarafından çıkıyor dergi. Çizimler, hikayeler harika. Aktiviteler ve etkinliklerle de oldukça dolu dolu bir dergi. Gece yatmadan önce her gece aynı masalları dinlemek için direten ufaklığı burada yer alan kısa hikayelerle kurtardım diyebilirim. Özellikle dikkat dağıtmayan sayfaları sayesinde hem hikayeleri okuduk eğlendik hem de bulmacaları çözdük. Benim en iyi çocuk dergileri listemde sevdiklerim arasında.

İlişkili bir yazı: İlkokul 1.sınıf için kitap önerileri

Benim tavsiye edeceğim, evde kaldığımız bu günlerde okuduğumuz dergilerimiz bunlar. Her sayılarını merakla bekliyoruz ve okurken çok eğleniyoruz. Hikayelerin bazılarını gece yatarken masal şeklinde okuyorum. Merakla dinliyor. Sizin önereceğiniz çocuk dergileri varsa bana yorumlarda yazabilirsiniz. İçeriğime katkı sağlamanız beni çok mutlu eder.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Sevgiler…

Yorumlarınız benim için değerli!