En İyi Kore Edebiyatı Kitapları

Dünya edebiyatı tabi ki sadece Batı edebiyatından ibaret değil. Yine de genelde Türkçeye çevrilen eserler Batı edebiyatına ait olduğu için elimiz hep o yöne gidiyor olabilir. Son zamanlarda ilgimi çeken ise Kore Edebiyatı. Özellikle Kore dizilerinden sonra kitapları da gençler arasında oldukça popüler olmaya başladı. En İyi Kore Edebiyatı Kitapları yazımla bu edebiyata dair güzel kitapları da paylaşmak istedim.

En İyi Kore Kitapları

Türkçeye çevrilmiş Kore kitapları sayısı her gün artıyor. Bunun olmasına en büyük katkı ence gençler arasında popüler olan Kore müzikleri ve Kore dizileri. Kore kitapları da gerçekten oldukça etkileyici ve akıcı. Sanat konusunda Kore bence epey yol alıyor. Keşfedilmeyi bekleyen pek çok eser var.

Tanıdık Şeyler – Hwang Sok-yong

“Prenses Bari”nin yazarı Hwang Sok-yong’ın “Tanıdık Şeyler” adlı eseri de Kore edebiyatı romanları okunması gereken kitaplar arasında. Yazar, bu kitabında çöp kamyonlarının çöpleri bıraktığı ve bu çöpleri ayrıştıran insanların bulunduğu Çiçek Adası’nı anlatıyor. Kitap da ismini bu atılan çöplerden alıyor belki de, artık kullanılmak istenmeyen, sıkılarak atılan ya da yerine yenileri alınan “Tanıdık Şeyler”… Hwang Sok-yong tüketim toplumuna müthiş bir kurgu ile değiniyor. Bu çarpıcı romanı mutlaka okumalısın. (kaynak: Kidega)

Prensesim – Hyun-kyung Sohn

Kore dizilerinin son zamanlarda çok popüler olduğundan bahsetmiştik. “Prensesim” de çok sevilen romantik komedi dizisine uyarlanmış bir eser. Hyun-kyung Sohn, kitaptaki karakterleri tasvir ederek başlıyor hikayeye. “Prensesim” kitabında, aslında prenses olmayı dilemeyen ama kendini bir anda Kore Krallığı’nın prensesi olarak bulan Seol’un hikayesini okuyacaksın. Kore edebiyatından çıkan bu kitabı keyifle okuyacağını düşünüyoruz. (Kaynak: Kidega)

Mucize Çocuk – Kim Yeon Su

Gim Conghun, babasının öldüğüne inanamıyor. İnsanların düşüncelerini okuyabildiğine de. Belki Albay onu biraz rahat bırakırsa annesini bulabilir. Belki de annesi yıllar önce göçmüş bir kuşun kanadındadır, kim bilir. (Kaynak – Doğan Kitap)

Bitkilerin Özel Hayatı – Lee Seoung-U

Yıllar sonra evine dönen Keehyun, ağabeyinin iki bacağını da bir mayın patlamasında kaybettiğini görür. Babası sabahtan akşama kadar bahçedeki ağaçlarla ve çiçeklerle ilgilenmekte, kimseyle konuşmamaktadır. Annesinin ise tüm aileden gizlediği sırlar vardır. Bir gün gizemli biri annesini takip edip sırlarını öğrenmesi için Keehyun’a yüklü bir ödeme yapar. (Kaynak: Doğan Kitap)

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!