En İyi Multivitamin Hangisi?

multivitaminlerin-faydaları

Uzun zamandır bu yazıyı yazmayı düşünüyordum. Son yıllarda sağlıklı beslenmeye oldukça özen gösteriyorum. Bağışıklık sistemimi koruyacak, özellikle kış aylarında sağlığımı daha iyi hale getirecek birçok besin takviyesi kullandım. Tamamen kendi kullandığım takviyeler üzerine yazmak istiyorum. En iyi multivitamin hangisi? diyerek bu konuda çok araştırma yaptım. Biliyorsunuz her gün yeni bir marka çıkıyor. Çok fazla bilgi kirliliği var. Bunları detaylı bir rehberde toplamak istedim.

Öncelikle ilk adım kesinlikle kan değerlerinize baktırıp hangi takviye edici gıda konusunda eksiğiniz varsa buna göre bir multivitamin almak.

Multivitaminler Ne İşe Yarar?

Normal şartlarda yiyeceklerde ve diğer doğal kaynaklarda bulunan birçok farklı vitaminin birleşimidir. Multivitaminler diyetle alınmayan vitaminleri sağlamak için kullanılır. Bu tarz vitamin takviyeleri ayrıca hastalık, hamilelik, yetersiz beslenme, sindirim bozuklukları ve diğer birçok durumun neden olduğu vitamin eksikliklerini (vitamin eksikliği) tedavi etmek için kullanılır. Örneğin hamilelikte ilk muayenede doktorun verdiği vitaminler gibi. Bunlar ilaç değil yalnızca takviyedir.

Multivitaminlerin Faydaları

Mesela ben bu dönemde en çok C Vitamini kullanıyorum. Çocuğum için de üzüm ekstresi tarzında tamamen bitkisel ve şeker ilavesiz ürünleri tercih ediyorum. Besin takviyesi yanında her gün keçi boynuzu özü içiriyorum 1 çay kaşığı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Peki multivitaminleri nereden alalım? Ben internet alışverişlerini her zaman daha pratik bulduğum için yalnızca güvendiğim, ürünlerin orijinal olduğunu bildiğim yerlerden alışveriş yapıyorum. Buraya tıklayarak aldığım siteyi görebilirsiniz.

İhtiyacınız olan yiyecekleri alamadığınızda multivitamin güzel bir takviyedir. Saçlarımın çok fazla döküldüğü bir dönem oldu. Bu dönemde ben sürekli B12 v Biotin kullandım. Faydasını gördüm. Saç dökülmem azaldı ve saçlarım çok daha hızlı uzadı. Aldığımız meyve sebzenin pazardan olmadıktan sonra ne kadar güvenilir olduğu da tartışılır. Bu nedenle de ben yeteri kadar alamadığımı düşünüyorum gerekli vitaminleri.

Multivitaminlerin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek, yaşımız ilerledikçe beslenme ihtiyaçlarımız artar. Aynı zamanda vücudun besinleri emmesi zorlaşır. İlaçlar vücudumuzdaki besin maddelerini daha da tüketebilir. Bir multivitamin bu eksiklikleri giderebilir.

Kalbiniz için faydalıdır, yapılan araştırmalar yüksek kaliteli bir multivitamin almanın kardiyovasküler hastalıkları iyi derecede azaltabileceğini göstermektedir.

Kanser riskini azaltır, vitamin kullanımı, bazı kanser risklerinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Bağışıklığı artırır, C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen güçlü bir antioksidandır. D ve E vitaminleri de bağışıklığı artırır. Bu vitaminler ayrıca alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Benim son yıllarda artan alerjim, multivitamin kullandığım dönemlerde gözle görülür şekilde azaldı. Bu açıdan çok memnunum.

Suda çözünen vitaminler, yağda çözünen fazla vitaminler (A, D, E ve K) vücutta depolanır. Suda çözünen vitaminler (B ve C) böyle değildir. Suda çözünen fazla vitamin vücutta basitçe dolaşır. Bu da temel vitaminleri günlük olarak almanız gerektiği anlamına gelir. B ve C vitaminin fazlası vücudunuzda idrar yoluyla atılır.

Sağlıklı saç ve cilt, Yeni araştırma, daha dolgun saçlar için Vitamin B3 (Niasin), biotin ve C Vitamini aradığını söylüyor. Sağlıklı bir cilt için A, C, E ve CoQ10 Vitaminlerini almayı unutmayın.

Daha iyi hissedin, Vitamin B ailesinin büyük bir kısmı sayesinde, bir multivitamin almak enerji seviyelerinde artış, iyi hissetme, gibi konularda öne çıkıyor. Ben balık yağı kullandığım dönemde ruhsal açıdan kendimi gerçekten çok iyi ve mutlu hissediyordum.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!