Erdal Öz Edebiyat Ödülü 2022 Sahibini Buldu

2022 Erdal Öz Edebiyat Ödülü romancılık alanında etkili eserlere imza atan Mehmet Eroğlu’nun oldu. Erdal Öz Edebiyat ödülü, Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenleniyor.

“Başkanlığını Cemil Kavukçu’nun üstlendiği, Ömer Türkeş, Metin Celal, Nilüfer Kuyaş, Murat Yalçın, Jale Özata  ve Faruk Duman’dan oluşan Seçici Kurul, Erdal Öz Edebiyat  Ödülü’nün on beşincisinin Mehmet Eroğlu’na verilmesini kararlaştırdı.

2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçene’nin tasarladığı bir ödül heykeli ve 15.000 TL’den oluşuyor. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu,  küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan, Adalet Ağaoğlu, Latife Tekin, Jale Parla ve Selim İleri’ye verildi.” –Kaynak

Mehmet Eroğlu

Mehmet Eroğlu Kimdir? Mehmet Eroğlu Kitapları

Mehmet Eroğlu kimdir sorusunun yanıtını da kısaca verelim. Türkiye’nin en prestijli edebiyat ödülleri arasında yer alan 2022 Erdal Öz Edebiyat Ödülü kazanan yazar, senarist ve romancı Eroğlu pek çok esere imza atmıştır. 1971 yılında ODTÜ’den mezun olmuştur. İlk romanı olan Issızlığın Ortasında, 1979 Milliyet Roman Ödülü’nü kazandı. Fakat 12 Eylül sıkıyönetim döneminde solcu ve antimilitarist olduğu gerekçesiyle yayımlanmadı. 

Romanları

Senaryolar

  • Sızı, 1994.
  • 80. Adım, 1996.
  • Solgun Bir Sarı Gül, 1997.
  • Issızlığın Ortası, 1998.
  • Tutku Çemberi, 2000.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!