Erken Kalkmak için 5 Etkili Yöntem

Bazı insanlar için erken uyanmak doğal bir duygudur. Bu kişilere de sabah insanı diyoruz. Bazıları için ise tam bir işkence. Fakat erken kalkmanın pek çok faydası var. Sabah erken kalkamıyorum diyenler için Erken Kalkmak için 5 Etkili Yöntem bu yazıda!

Bu yazıdan sonra daha fazla öneri için Uyanmanıza Yardımcı 11 Enerji Arttıran Gıda başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Erken Saatte Nasıl Uyanılır?

Erken kalkmak zorunda olmamızın birçok nedeni olabilir. Belki iş için, belki de çocuklarınızı okula hazırlamak veya okula gitmek için. Belki de yoğun bir günden önce hobiniz üzerinde çalışmak veya ayak işlerinizi halletmek için biraz zaman ayırmak istiyorsunuz.

Işık

Güneş ışığı, melatonin adı verilen uyku düzenleyici bir hormonu engelleyerek iç saatinizi düzenlemeye yardımcı olur. Tersine, geceleri parlak ışıklarla, özellikle ekranlardan gelen mavi ışıkla gözlerinizi patlatmayın. Bu ışıklar vücudunuza hala gündüz olduğunu işaret edecek ve erken uyanmak için zamanında yatmaya çalışıyorsanız kesinlikle yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle erken kalkmak istiyorsanız geceden hazırlığınızı yapmalısınız. Ekrana veda etmeli belki kitap okuyarak uykuya geçmelisiniz. Gece geç yatıp sabah erken kalkmanın yolları aslında saat 21:00’den sonra ekran ışıklarını azaltmaya dayanıyor. Dikkat dağıtıcılar kapatarak sabah erken kalkmaya hazırlanabilirsiniz.

Hareket Edin!

Egzersiz yapmak veya sadece vücudunuzu sabahları hareket ettirmek, vücut saatinize uyanık olma zamanının geldiğini söylemenin başka bir yöntemidir. Bu nedenle sabah uyandığınızda yataktan hemen kalkın ve esneme hareketleri yapın.

Neden Erken Kalkmanız Gerektiğini Netleştirin

Motivasyonunuz nedir? Ailenizle kahvaltı yapmak, biraz egzersiz yapmak veya güne daha iyi hazırlanmak için birkaç dakika düşünmek için zamanında kalkmak ister misiniz? Belki de her sabah geç kalmanın stresinden bıktınız. Sebeplerinizi netleştirdikten sonra, ikinci bir adım atın ve ailenize veya oda arkadaşlarınıza yapmak istediğiniz değişikliği anlatın. Başkalarına verilen sözü tutmamız her zaman daha kolay oluyor.

Akşam Rutininizi Gözden Geçirin

Uykunuzu ve dolayısıyla uyanmanızı neyin engellediğini anlamak için gününüze ve akşamlarınızı nasıl geçirdiğinize bakın. Bazı faaliyetlerinizi yeniden düzenlemek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, spor salonuna gidebileceğiniz tek zaman akşam yemeğinden sonra olsa bile, bu zaman dilimi uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir. 

Neden sabah 5’te kalkmalıyız konusunda da merak edenler olabiliyor. Sen kalkmak dediğimizde sanki sabah beşte kalkmamız gerekiyor gibi bir algı yaratıldı. Fakat eğer siz beşte kalktığınızda mutsuz oluyorsanız bu saati 6:00’ya da çekebilirsiniz. Sosyal medyada kimi zaman akımlar yaratılıyor. Bu popüler akımlardan biri de sabah nasıl 5’te uyanıyorum gibi vlogların çekilmesiyle yayıldı.

Alarmı Kapatmayı Zorlaştırın

Alarmınız yatağınızın hemen yanındaysa ve büyük “ertele” düğmesine başınızı yastıktan kaldırmadan kolayca ulaşabiliyorsanız, muhtemelen daha uzun süre uyumaya çalışacaksınız. Çalar saatinizi yatak odanızın diğer ucuna koyun, böylece onu kapatmak için kalkmak zorunda kalırsınız.

Ayrıca hafta içi uyduğunuz erken kalkma planına hafta sonu da uyumaya çalışın. Böylece hafta sonu daha fazla vaktiniz olur ve planladığınız her şeyi kolayca yapabilirsiniz.

Sabah 6 da uyanmak için kaçta uyumalı?

Pek çok uyku kalitesi takip eden uygulama var. Ben telefonumun kendi özelliği olan iPhone yatma zamanı özelliğini kullanarak belirliyorum. Örneğin; Sabah 06.00’da uyanmanız gerekiyorsa: Yatış saatiniz 20.46, 22.16, 23.46 veya en geç 01.16 olabilir. Sabah 07.00’de uyanmanız gerekiyorsa: Yatış saatiniz 21.46, 23.16, 00.46 veya 02.16 olabilir. Yalnız ben buna göre değil sirkadiyen uyku zamanına göre yatmayı daha uygun buluyorum. Saat 22:30 itibariyle yatağa girip uykuya geçmek en sağlıklı yöntem.

Aşağıdaki görseli bu yazıyı daha sonra okumak üzere Pinterest panonuza kaydedebilirsiniz.

Sevgilerle

Erken Kalkmak için 5 Etkili Yöntem yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

1 Comment

  1. En etkili yöntem aşık olmak zaten aşık olunca uyunmuyorda

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: