Estetik Defter Düzeni

Daha önce bir sınıfa veya konferans salonuna gittiyseniz, muhtemelen slaytlardan veya bir öğretim görevlisinin anlattıklarından not almışsınızdır. Ayrıca ders kitaplarından düzenli olarak notlar alabilirsiniz. Not almanın amacı, gözden geçirilmek üzere geriye bakılacak bir şeye sahip olmaktır. Peki bu ihtiyacı en etkili şekilde hangi not alma yöntemi karşılayacak? Defter düzeni nasıl olmalı sorusunun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Tüm bilgileri yazmaya yönelik bir not tutma yöntemi uzun sürebilir. Bir dersten veya ders kitabından tüm bilgileri yazmaya çok odaklanırsanız, notlarınız kısa sürede bir karmaşa haline gelecektir. Sadece sonucun gözden geçirilmesi zor olmakla kalmaz, aynı zamanda bilgileri kopyalamaya odaklanmak, aktif olarak dinlemenizi veya okumanızı engeller. Ayrıntılarda kaybolmadığınız ve öğrendiklerinizle meşgul olduğunuz sürece bu yöntem etkilidir.

Defter Düzeni

Defter Düzeni Nasıl Olmalı?

Ders kitaplarınızı okumanın anahtarı AKTİF okumaktır.  Okurken sadece uyanık kalmanız değil, öğrenmeye de hazır olmanız gerekir.

Aktif okumanın en önemli kısmı yazmaktır. Defter düzenleme benim de en meraklı olduğum konulardan biri. Kenarına küçük doodle grafikler çizmeyi, güzel yazı yazmaya özenmeyi seviyorum.

Ders kitaplarını okurken not almak sadece çalışma notları oluşturmak için önemli değildir, aynı zamanda ezberlemeyi ve bilgi kalıcılığını arttırır.

İlginizi çekebilir; Kendi Plannerınızı Yapın!

Anahtar kavramlara, tanımlara, ana hatlara vb. odaklanın. Cümlelerin tamamını kopyalamayın ve ne yazdığınızı gerçekten anladığınızdan emin olun. Kitaba işaret koyamıyor veya yazamıyorsanız, önemli gerçekleri veya pasajları kitaba zarar vermeden vurgulayabilmeniz veya işaretleyebilmeniz için elinizin altında Post-it Notları olduğundan emin olun. Okurken, cevaplanması gereken soruların bir listesini tutun. Öğretmeninize veya profesörünüze sormak için bir soru listesi ve kendi başınıza araştırmak istediğiniz sorular için başka bir soru listesi tutmak isteyebilirsiniz.

Defter düzeni pinterest sayfalarından birkaç örnek paylaşıyorum. Dilerseniz Pinterest Panomu takip ederek daha fazla görsele ulaşabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: