Etkili Bir Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır?

Nitelikli bir okuyucu olmanın sonuçlarından biri etkili kitap özeti çıkarabilmektir. Harika bir özet ile, okuyuculara okumak üzere oldukları şeyin en önemli bölümlerinin bir toplamını veririz. İyi yazılmış bir özet, bir edebiyat, medya veya tarih metni hakkında temel bir kavrama sağlamaktadır. Etkili Bir Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır? yazısında aynı zamanda en kolay özet çıkarma nasıl yapılır sorusunun yanıtı da arayacağız.

Bir Kitabın Özeti Nasıl Çıkarılır?

Sonuçta bir konuyu gerçekten biliyorsanız onu özetleyebilirsiniz. Bir konuyu özetleyemiyorsanız, o konudaki tüm gerçekleri ezberlemiş olsanız bile, o konuyu öğrenmediğinizden kesinlikle emin olabilirsiniz. Konuyu gerçekten öğrenirseniz, bundan aylar veya yıllar sonra da konuyu özetleyebilirsiniz.

  • Özet yazarken paragraf şeklinde olması gerektiğini unutmayın.
  • Özet, metnin başlığını, yazarını ve metnin ana fikrini gördüğünüz gibi belirten bir giriş cümlesiyle başlar.
  • Özet kendi kelimelerinizle yazılmıştır.
  • Özet, yalnızca orijinal metnin fikirlerini içerir. Özete kendi düşüncelerinizi, yorumlarınızı, çıkarımlarınızı veya yorumlarınızı eklemeyin.
  • Yazarın ana noktayı savunmak için kullandığı önemli alt iddiaları sırayla açıklamaya çalışın.

Bu yazı da ilgini çekebilir; Etkili Kitap Okumak Ama Nasıl?

Bir kitap özeti yazmak, okuduklarınızı hatırlamanıza yardımcı olur. Hepimiz sadece temel fikirlerini bitirir bitirmez unutabiliyoruz. Ancak bir kitabı kendi kelimelerinizle özetlemek, kitabın temel fikirleri içselleştirmenize yardımcı olarak bu sorunu en aza indirir. 

Kitap özeti çıkarma örnekleri incelendiğinde özetlerin kısa olması gerektiği anlaşılır. Özet, yeniden yazma değildir; orijinal parçanın kısa bir özetidir. Bir özet paragrafı genellikle yaklaşık beş ila sekiz cümledir. Kısa ve öz tutun. Paragrafınızı net ve kısa tutmak için fazlalıkları veya tekrar eden metinleri ortadan kaldırın.

Yazınızda ivme oluşturmak söz konusu olduğunda geçişler inanılmaz derecede faydalıdır. Cümlelerinizi geçiş sözcükleriyle birleştirin, bunların birlikte aktığından emin olun ve özetinizi net bir şekilde iletin.

İyi bir özet yazmak için okurken notlar alın. Basılı veya ciltli bir kitap okuyorsanız, önemli alıntıları, fikirleri veya soruları vurgulayın ve ardından ilk boş sayfaya sayfa numarasını yazın.

Eğer Kindle kitabı okuyorsanız, önemli çıkarımları yakalamak ve kaydetmek için Kindle’ın “notlarını” ve “vurguları” kullanın. Dışa aktarırken zaman kazanmak için mümkün olduğunca açıklayıcı olmaya çalışın.

En iyi kitap özeti çıkarma uygulaması aslında aşamalı özetlemedir. Tiago Forte tarafından ortaya atılan fikir, notlarınızı özetlemek ve ardından bu özeti özetlemek, ardından bu özeti özetlemek ve fikirleri her seferinde daha küçük ve daha küçük katmanlara ayırmaktır.

Kitap özeti çıkarmak zaman içinde tutarlı bir şekilde yapıldığında, kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. 

Sevgilerle

Etkili Bir Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır? yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: