Ev Temizlik Planı: Günlük-Haftalık-Aylık Temizlik

günlük-ev-temizliği

Çalışan ya da çalışmayan herkesin derdi bitmeyen ev temizliği. Ev hanımı olsanız bile o temizlik bitmiyor. Planlama olmadan düzenli bir ev hayal gibi. Ayrıca planlı olursanız temizliğe ayırdığınız zaman da azalacak. Ev temizlik planı ile ilgili bugün kendim için yaptığım günlük-haftalık ve aylık olacak şeklindeki çizelgeyi sizlerle de paylaşmak istedim. Bir küçük çocuk, evden çalışmanın vermiş olduğu dayanılmaz hafiflik ile ev bazen havaya kalkabiliyor. Üç gün planlamadığım zaman dördüncü gün saatlerce süren bir temizlik maratonuna giriyorum. Bir arkadaşımın dediği gibi ev işi nankördür! Kesinlikle.

Bu arada her daim düzenli tutmak bir görev değil. Bu yazı benim gibi dağınıklığa tahammül edemeyen ama aynı zamanda ev işlerine de en az zamanı vermek isteyenler için hazırlandı. Kimi zaman günlerce hatta aylarca cam silmemişliğim de vardır. Bu yazıyı paylaşıyorum diye kimse benim rahat ev hanımı modumu sorgulamasın. Ben sadece plan proje yapmayı seven ve ev temizliğini en fazla bir saate indirmek isteyen bir insanım 🙂

Öncelikle Günlük Ev Temizlik Planı

Ancak bir delinin her gün yapacağı şeyleri ben kendime göre çevirdim biraz.

günlük-temizlik
Ev Temizlik Planı

Sabah kalkınca doğru tuvalete gidip, peçeteye biraz çamaşır suyu ya da cif döküp hafif nemlendirim klozetin oturulan kısmını ve altını siliyoruz. Islak mendille durulamak için üstünden geçiyoruz. Tuvaletin lavabosunu da aynı şekilde ıslak mendile çamaşır suyu döküp siliyoruz ve duruluyoruz. El havlumuzu da değiştirip tuvalet faslını kapatıyoruz.

En sevdiğim bölüm tüm camları açın ve evi bir güzel havalandırın. Bende çocuk olduğundan üstten açıyorum tam havalanamıyoruz ama olsun. Yatakları toplayıp ufak dağınıklıkları ortadan kaldırıp güne başlıyoruz.

Ben bir de sprey şişesine çok çok az kokusunu sevdiğim bir esansiyel yağ ya da yumuşatıcı koyup suyla karıştırıp yastıklara, koltuklara falan şöyle bir sıkıyorum. Mis gibi vernel kokuyor evim 🙂

Günlük işlerde mutfak toplama, bulaşık makinesi çalıştırma gibi işler de var tabii. Bunları saymıyorum artık. Evdeki dağınıklığı her daim yok ediyoruz demiştim.

Geçelim haftalık ev temizliği bölümüne. Haftada üç gün büyük süpürge ile ev süpürme, geri kalan günler de basit dikey bir süpürge ile süpürme işim var. Robot süpürge aldığım zaman (hayaller büyük) günlük ev süpürme işini rafa kaldıracağım. Haftanın iki günü yerleri silme ve toz alma yapıyorum. Toz alma işi bazen haftada üç güne çıkabilir. Eğer misafir gelecekse o günde mutlaka TV ünitesi gibi görünen yerleri alıyorum.

Salı ve Cuma günleri çamaşır günüm. Çamaşırları yıkama ve katlama günü.

Cuma günleri aynı zamanda ütü yapma günüm.

Cumartesi banyoyu komple duvarlarına, çöp kovasına kadar çamaşır suyu ile fırçalayıp yıkama günü. Diğer günler zaten klozet ve lavabo sürekli siliniyordu. O yüzden haftada bir yıkama yeterli geliyor.

İki haftada bir Çarşamba ise koltukları detaylı süpürüp gerekliyse siliyorum. Kapı kolları, prizler, küçük ev aletlerinin dışını silme gibi işler de bu gün yapılıyor.

Aylık ev temizliği çizelgesi

Ayda bir perdeleri yıkayıp, dolap üstleri ve camları siliyoruz. Siliyoruz da değil hatta eşim siliyor ve yıkıyor. Bu işler onda. Bazen ütü ve çamaşır günü de ona kalıyor.

Buzdolabının için, mutfak dolaplarının içi

Komple kapılar ve avizeler de aylık yaptıklarımdan.

Temizlik için kendinize bir ajanda alın ya da bir defteri ayırın. Günlük-haftalık ve aylık ev temizliği planı yapın. Böylece her gün bir yere çok fazla zaman ayırmak yerine küçük küçük yaparak daha kısa sürede tüm eve zaman ayırabilirsiniz.

Umarım bu yazı sizlere yardımcı olmuştur.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Sevgiler…

1 Comment

  1. Günlük, haftalık ve aylık ev temizliği planları gayet bilgilendirici teşekkür ederim.
    https://www.batuhantemizlik.com/

Yorumlarınız benim için değerli!