Evde Çalışma Düzeni – Ev Düzeni Püf Noktaları

Çocuklarla karantinada kalıp çalışmak nasıl olur? sorusunun yanıtını epey araştırdım. Ben de evden çalışan bir anneyim ve 6 yaşındaki oğlumun da sıkılmadığı bir ev düzeni kurmak istiyordum.

Koronavirüsün yayılması, tam kapanma ile ebeveynleri ülke çapında uzaktan çalışma durumlarına zorluyor. Evden çalışırken üretken kalmakta zorlanıyorsanız, tam zamanlı evden çalışanlar için ev düzeni püf noktaları işinize yarayabilir. Ev düzeni püf noktaları instagram sayfalarını da sıklıkla takip ediyorum. Bu yazıda bebekli evde çalışmak konusunu yazdım. Bir sonraki yazıda da ev düzeni nasıl olur konusunu inceleyeceğim.

Çocuğunuzla evden çalışma düşüncesi korkutucu görünüyorsa, yalnız değilsiniz. Çocuklar günün her saati ilgi ister. Konferans görüşmeleri, hiç bitmeyen e-postalar ve kısa teslim tarihleriyle uğraşırken hem ebeveynlik yapmak hem de evde düzeni sağlamak kolay değildir.

İşverenler, işçileri ülke çapındaki yüksek riskli bölgelerde evden çalışmaya teşvik ediyor. Bazı okul sistemleri dersleri süresiz olarak askıya aldı ve potansiyel koronavirüse maruz kalan binlerce kişiden 14 gün boyunca kendi kendini karantinaya almaları istendi. Tam kapanma ile işler iyice karıştı.

Bir Program Oluşturun

Gününüzü, belirlenmiş “ofis” saatleriyle dikkatlice sıralamanız önemlidir. O gün kaç saat çalışmayı umuyorsunuz? Çağrılara ne zaman döneceksin? Oğlunuz veya kızınız yan odada boyama yaparken ne yapabilirsiniz? Çocuğunuzun gün içerisinde yaptıkları ve yapacakları hemen hemen bellidir. Mesela 13:00-15:00 arası öğle uykusu varsa bu araya en önemli işlerinizi sıkıştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evden Çalışmak İsteyenlere İpuçları

Bir Aile Organizer Uygulaması Edinin

Paylaşılabilir görevlerin olduğu bir uygulama edinerek, eşinizle o gün ev için gereken işleri, market listelerini paylaşıma açıp ortak bir uygulama kullanabilirsiniz.

Bu paylaşılan takvim, hatırlatıcılar, alışveriş listesi ve daha fazlasıyla herkesi koordine eder ve aynı sayfada tutar.

İlginizi Çekebilir: Ev Temizlik Planı: Günlük-Haftalık-Aylık Temizlik

Ev Düzeni İçin Ayrı Anne ve İş Rolleri

Anne ve iş kadını olarak rollerinizi ayrı tutmayı öğrenmezseniz, her birine belirli bir süre boyunca tüm konsantrasyonunuzu verirseniz, asla ikisini de iyi yaptığınızı hissetmeyeceksiniz. Evin geri kalanından zihinsel olarak ayrılmak için bir ofis alanı kurabilirsiniz.

Eğer fazladan odası olmayan bir evdeyseniz salonda yemek masasının bir bölümüne bilgisayar ve defterlerinizi alın. Burada diğer herkesten sıyrılmak için yapmanız gereken ise kulaklıkla sakinleştirici bir müzik dinleyerek çalışmak.

Ev düzeni

Ayrıca, kapatacak bir kapınız varsa işinizden ayrılmanıza yardımcı olur. Bir ofisiniz yoksa, ertesi gün yapacağınız her şeyin bir listesini yapmayı deneyin, çalışma alanınızda bırakın ve oradan uzaklaşın.

Çocuklarınızın oynayabileceği birkaç harika oyuncağı bir kenara koyun veya yalnızca “Annenin çalışma zamanı” sırasında oyun günleri veya özel film gösterimleri düzenleyin. Çocuklarınızın dört gözle bekleyecekleri bir şey varsa, sizi rahatsız etmeleri daha az olasıdır. Çocuğunuz 4 yaşından büyükse annenin çalışma saati şeklinde bir zaman ayırmanız gerektiğini anlatabilirsiniz. Bunun için bir uygulama ya da sayaç ile kendinize 25 dakika zaman verin. 25 dakika çalışın ve bu zamanda çocuğunuzun sizi rahatsız etmemesi gerektiğini anlatın. 5 Dakika mola verin ve bu beş dakikada çocuğunuza zaman ayırın, iletişim kurun ve tekrar işe dönün. Pandemide anne olmak gerçekten zor ama planlama ile kolaylaştırabileceğiniz bir durum. Bu arada bazen çocukların sıkılması da gerekir, bunu unutmayın.

Sessiz zamana ihtiyacınız olduğunda çocuğunuza sözlü olmayan bir “Rahatsız etmeyin” verin. Belki de telefondayken, acil bir durum olmadıkça çocukların gürültü yapmalarına veya araya girmelerine izin verilmediğini belirtmek için bir taç takabilirsiniz. Bir ofis kapınız varsa, rahatsız olmamanız gereken zamanlarda üzerine kırmızı bir kurdele bağlayın. Bu taktik, daha büyük çocuklar için en iyisidir; küçük çocuklar her zaman sizin bölünmemiş dikkatinize sahip olmanız gerektiğini anlamazlar. Çocuğunuz siz telefondayken huysuzlandıysa, aramayı bitirin ve yapabiliyorsanız yeniden planlayın.

Evde çalışmanın çocuk bakımını atlayabileceğiniz anlamına geldiğini düşünebilirsiniz, ancak yardıma ihtiyaç duyduğunuz günler olacak ve bu sorun değil (karantina altında olmadığınız sürece). Bebekle çalışırken yardım alabilirsiniz. Haftada 3 gün yarı zamanlı tutabileceğiniz bir öğrenci yardımcı olabilir. Tam kapanma açıklaması nedeniyle bu muhtemelen şu dönemde uygulayamayacağınız bir madde olacak.

İlginizi Çekebilir: Evde Hızlı Bir Temizlik Zamanı

Tüm bunların yanında benim uyguladığım ve etkisini gördüğüm en iyi yöntem ise sabah erken uyanmak. Mesela 08:00’da uyanan bir çocuğunuz varsa yedide kalkıp bir saat daha verimli çalışabilirsiniz. Bunun yanında uyguladığım ve etkili olan bir yöntem de çalışırken sakin bir müzik açarak odağımın kaybolmaması için kulaklık kullanmak. Çalışma tabi ki bölünüyor. Su, tuvalet, yemek saati gibi çocuğun ihtiyaçları masadan kaldırıyor. Önemli olan başka birine geçmeden hemen masaya geri dönmek.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!