Evde Mantı Yapımı

1414347290503

Hafta sonu evde basit bir mantı denemesi yaptım. Bende her yerde bulabileceğiniz basit bir plastik mantı kalıbı vardı. Bu mantı kalıpları gerçekten çok pratik.

Öncelikle malzemelerimiz şöyle;

Hamur için,

3 su bardağı un,

Ilık su,

1 yumurta,

Tuz.

İç Malzemesi;

100-150 gram kıyma,

1 küçük soğan rendesi,

Tuz, karabiber, kırmızı pul biber.

Bu malzemelerin dışında zaten klasik sarımsaklı yoğurt ve tereyağda kırmızı pul biber ikilisini yapabilirsiniz.

Mantı hamuru malzemelerini karıştırın, ılık suyu yavaş yavaş ekleyin, güzelce yoğurun ve bir kenara bırakın. Mantı hamuru cıvık veya çok katı olmayacak. Tam bu ölçülerde yaparsanız kıvamı uygun olacaktır. Daha sonra iç malzemelerini başka bir kapta yoğurun. Ben yaptığımda 250 gram kıyma kullandım ve epey arttı o yüzden 100-150 gram kıyma gözünüze az görünmesin. Mantı hamurumuzdan küçük bezeler koparıyoruz. Bu miktarlarla yapınca yaklaşık 9 beze çıkıyor. Açtığımız bezeyi plastik kabın üstüne yerleştiriyoruz. Her bir deliğe gelen kısma iç malzemelerimizi küçük küçük koyuyoruz.

Phonto

Yeni bir beze açıp bunun üstüne kapatıyoruz ve oklavayla üstünden geçiyoruz. Parmağınızla yeri belirginleşen mantı parçalarını iterek çıkartabilirsiniz. Un serilmiş bir tepsiye mantılar birbirine yapışmayacak şekilde yerleştirmelisiniz. Mantılar bittikten sonra tencerede su kaynatıyoruz ve mantıları kaynayan suda 15-20 dakika pişiriyoruz. Pişen mantıları tabağınıza aldığınızda üstüne sarımsaklı yoğurt ve yağda pul biber dökerseniz çok lezzetli olacaktır.

Kullandığım plastik mantı kalıbı şöyle;

MANTI-KESME-KALIBI Bence Şöyle

Afiyet olsun,

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!