Evde Şömine Yaptık!

Her şey bir arkadaşımın evinde şömine görmemle başladı. Biz ne mobilyalar boyadık, neleri DIY projesi diyerek başlattık heyecanıyla şömine de yaparız dedim. Evde şömine yapımı için sıfırdan başlamamız gerekti. Yapay bir şömine yaptık tabi ki! Fakat internette satılan 50×50 küçücük 1000TL’lık şöminelerin hepsinden güzel oldu bence. Tuğladan şömine yapımı benzeri oldu.

Önce şöminenin ölçülerini hesapladık. Eltim, amcasının dükkanından arta kalan ince tahta parçalarını bu ölçüye göre kestirdi. Tüm parçaları ince cam çivileriyle birbirine tutturacağımız için parçaların ince olması gerekiyordu. Evet matkapsız şömine yapımı için kolları sıvamış olduk. Evde şömine dekorasyonu olayını hep çok sevdim. Sonunda istediğim gibi bir şeyi yapabildim.

İnternette kartondan şömine yapımı gibi pek çok fotoğraf ve video var ama ben sağlam bir şey olmasını istedim. Eğer siz de yakınınızdaki bir marangozdan ölçülere göre parça kesmesini isterseniz çok az maliyetle alabilirsiniz. Kasayı oluşturduktan sonra üstüne alçı sürmemiz gerekti. Bunun için de alçıdan önce tel çekiliyormuş. Nalburdan bir tel aldık ve kasanın üstünde alçı süreceğimiz alanları kapladık. Zımba tabancasıyla tahtalara tutturduk bu teli.

Üstüne alçıyı sürdük ve bir gün kurumasını bekledik. Alçıyı dokulu olması ve boyayı güzel tutması için yaptık. Şöminenin ön yüzüne ve iç kısma alçı sürmedik. Buralara tuğla desenli beyaz strafor alıp tutkalla yapıştırdık. Bunu da yine nalburdan bulduk.

Daha sonra cadence gri, pak beyaz ve kahverengi boyalar aldım. Boyalar şömineden daha pahalıya geldi 🙂 Bunlarla şömineyi kendi zevkime göre boyadım. German Smear diye bir şömine akımı vardı. Bu renklere göre boyadım. Beyazlar yoğunluklu olacak şekilde. Ayrıca birçok şömine yapımı görsel kaydettiğim Pinterest Şömine Panoma da bakabilirsiniz. Henüz şömine dekorasyonumu tamamlamadım. Yan taraflarına uzun vintage vazolardan ve mumlardan almayı planlıyorum. Hatta her mevsime göre farklı konseptlerde de dekore edebilirim.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: