Gıda Seçimleri – Belgesel

gıda-seçimleri

Bugüne kadar alıştığımız beslenme tarzının tamamen tersinin doğru olduğunu görmek gerçekten çok zor. Gıda seçimleri Netflix’te babamın tavsiye ettiği gıda seçimleri belgeselini izledikten sonra yemek yeme alışkanlıklarımı tamamen gözden geçirdim. Aslında bir korku filmi izler gibi izledim. Ben 30 yıl nasıl beslenmişim diye düşündürdü. Tamamen hayvansal gıdadan uzak durarak nasıl daha sağlıklı olunabileceğini tüm gerçekliğiyle anlatan bir belgesel.  Ama bozulan gıda endüstrisinin aslında sağlığınızdan çok maddiyata önem verdiğini görünce bitkisel beslenmekten başka çare de kalmıyor gibi. 

Bu belgesel bir sihirli değnek değil tabi ki. Ben artık her şeye biraz mesafeli yaklaşıyorum. Fazlaca abartmadan sağlıklı olduğuna inandığımız ve en önemlisi vücudumuza iyi geldiğini gözlemlediğimiz şekilde beslenmek en doğrusu. İnternet var, kütüphaneler var. Bir sürü bilimsel araştırma var. Tüm besinlerin ve diğer tüm maruz kaldığımız faktörlerin zaten kötü sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Yediğimiz, evde kendi yaptığımız yemeklerin bile katkı maddesi dolu olduğunu görüyoruz. O halde gelecek zararı en aza indirmek olmalı hedefimiz. 

gıda-secimleri
Food Choice

Ben sebze yiyemeyen biriyim ama bir yandan da başka bir canlıyı yemek istemiyorum o zaman kendi yöntemlerimle bana iyi gelen yiyeceği bulmak zorundayım. Mesela ünlü bir tavuk firmasının fabrikasında çalışıp evine asla tavuk almayan ve çocuğuna yedirmeyen bir tanıdığım var benim. Şimdi böyle bir ortamda sizce hangi besin daha sağlıklı? 

Ne Yapmalı?

Bu tarz şeylere aşırı kafayı takıp sinir stres sahibi olmaktansa sizi en iyi hissettirecek şekilde beslenme planı yapmalısınız. Örneğin bu belgeselde neden veganlar genelde şişman olur deniyor. Çünkü et yemek yerine kola ve cipsle beslenmeyi daha doğru buluyorlar diye yanıt veriliyor. Yani bir diyet uygulanacaksa diğer tüm yanlışlara gözünü kapatmak bana saçma geliyor. Hedef sağlıklı beslenmek ve böyle yaşamaksa her açıdan ele alıp kendimizi dinlemeliyiz. 

Daha çok okuyup en doğru kaynaklardan bilgiliyi öğrenmeliyiz. Bir beslenme tarzında en önemli şey sürdürülebilirlik. Bunu sağlamanın yolu da kesinlikle bize uygun olması. Ben mesela kinoa, yulaf lapası, chia tohumu gibi şeyler yemem. Bu tarz bir anda çıkıp mucize besin olan yiyecekler bana mantıklı gelmiyor. Bunun yerine sebze. meyve yemek daha mantıklı geliyor. Bizim genlerimiz kendi topraklarımıza göre gelişmiş. Sistemimiz buna göre yenilenmiş.

Ben bu konularda uzman değilim. Kendi çapımda bildiğim en doğru şekilde beslenmeye çalışıyorum. Bu tarz belgeseller izlemeyi de oldukça seviyorum. Bu belgeseli de tavsiye ederim. Arabeske bağlanabilecek bir konuyu hiç duygu sömrüsü yapmadan gayet belgelerle açıklamış. 

Sağlıklı yaşam konusunda bir diğer başarılı belgesel ise;

That Sugar

İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!