Güncel Gelişmeleri Nereden Takip Ediyorsunuz?

Son yıllarda ne kadar çok bilgiye ve platforma maruz kalıyoruz. Eski gelenekten vazgeçmeyenlerin yanında her gelişmeye hemen uyum sağlayanlar da var. Podcastler, Youtube kanalları, haber siteleri ve bloglar… Bir sürü yerden yeni haberleri hemen alabiliyoruz. Peki hepsi gerçekten güvenilir mi? Siz güncel gelişmeleri nereden takip ediyorsunuz?

Güncel Haber Sitesi Önerisi

Ben gazete almaya devam ediyorum hala. Fakat internette de pek çok alandan faydalanıyorum. Bildiğimiz büyük haber sitelerine asla tıklamıyorum çünkü resmen spam tuzağına çekiliyorum. Asla haber başlığındaki esas merak ettiğim konuyu öğrenemiyorum. Haberleri ve aynı zamanda yaşama dair daha rahatlatıcı içerikler okumak istediğimde Ekseriyet.com haber sitesine bakıyorum. Her gün güncellenen sitede hem kaliteli bir yazım dili var hem de beni reklamlarla yormuyor. Ana sayfa akışını ve kullanımının sadeliğini seviyorum. Sabah ilk iş bu şekilde gündem haberlerini okumak oluyor.

Daha sonra kahvaltı hazırlarken sevdiğim birkaç podcast kanalından da yorumları dinliyorum. Son zamanlarda televizyon açmak yerine direkt olarak müzik açıyorum. Eğer müzik açmazsam televizyona dalabiliyorum çünkü. Kahvaltıyı yaptıktan sonra da bilgisayar başına oturuyorum.

Gün içinde yine Ekseriyet.com‘dan son dakika haber başlıklarını, siyaset ve teknoloji haberlerini okuyarak bitiriyorum. Bu kadar haber bünyeye yeterli geliyor zaten. Haber değerini belirleyen kriterler doğruluk, güncellik, ilginçlik, etkileyicilik, önemlilik ve insancıllık olarak belirtiliyor ders kitaplarında. Bu yüzden bence gündemi takip ettiğimiz tüm platformlar çok önemli. Sonuç olarak kararlarımızı ve seçimlerimizi etkiliyor. Gündemi takip ettiğimiz siteleri özellikle bu dönemde iyi seçmeliyiz. Hepsi tek bir kalemden çıkmış haber sitelerini sevmiyorum. Hepsi birbirinin aynı ve asla sorunuza cevap alamıyorsunuz. Ülkede neler oluyor son dakika haberleri biliyorsunuz bizim ülkemizde oldukça yoğun geçiyor. Haber sitesinin hızla güncellenmesi de bu bakımdan benim için önemli bir kriter.

Böyle titizlikle yayınlanan haberler küresel farkındalık da yaratır. Sosyal medya aracılığıyla aktarılan kişiselleştirilmiş haber akışları, gençlerin kendi ülkesinin ötesindeki dünyayı tanımalarını ve anlamalarını yanlış yönlere kaydırabilir. Oysa ki kaliteli içerikle hazırlanan haber sitelerinde tam ve doğru bilgi gençlere aktarılabilir. Bu nedenle yetişkinler değil gençlere ve hatta çocuklara haber okuma alışkanlığı zamanında kazandırılmalıdır.

Yorumlarınız benim için değerli!