Güneş Lekeleri Geçer mi? Ben Nasıl Kurtuldum?

güneş-lekesi

Güneş lekesi ya da hamilelikten sonra çıkan lekeler… Bunlar bazen can sıkıcı kadar büyük olabiliyor. Birden ortaya çıkan ve ne yapsanız geçmeyen lekelerden şikayetçiyseniz bu yazı tam size göre! Güneş lekeleri geçer mi? Ben nasıl kurtuldum? Lazersiz, ilaçsız, tamamen doğal ürünlerle, kolayca güneş lekeleri nasıl geçer? Hepsi bu yazıda!

Bu yazıda neler bulacaksınız? Öncelikle gittiğim cilt doktorunun önerilerini yazacağım. Daha sonra kendi uygulamalarımı ve alnımda çıkan koca güneş lekesini nasıl geçirdiğimi yazacağım.

Bendeki lekeler özellikle doğumdan sonra çok arttı. Burun üstünde leke ile karşılaştım ki çok kötü görünüyordu.

Cildiye üç farklı krem verdi ve hepsini karıştırıp bir ay boyunca güneş lekesi üzerine uygulamamı istedi. Bunlar ilaç olduğu için isim yazmayacağım ayrıca düzenli kullanmadım maalesef. Güneş lekeleri nasıl geçer? İşte doktorun önerileri ve uyguladıklarım…

Güneş Lekesi Tedavisi

Doktorun önerilerini liste şeklinde sizlerle paylaşıyorum. Instagram hesabımda da daha önce paylaşmıştım;


C vitamini kullanmamı önerdi. Leke giderici özelliği vardır.
Ananas, armut ve kavun tüket bol bol, leke açıcı özellikleri var.Cilde parlaklık verirler.
Bol bol su iç, hiç atlama.
Bioderma white foaming gel alıp gece yatmadan yüzünü günlük olarak yıkayabilirsin dedi. Haftada 2 kere de maske şeklinde kullanmamı önerdi. Fakat ben bu ürünü hiç almadım.
Yüz için güneş kremini 11:00-14:00 arasında evde bile olsan sür (bunu 2 aylık tedavi süresince özellikle önerdi).
İlaç dışında ekstra bunlara çok dikkat etmemi söyledi.

Facebook hcagla.com

Güneş lekesi için beyazlatma etkili kremler de kullanmıştım belli dönemlerde. Yüz temizleyici önerisi için buraya tıklayabilirsiniz. Bu yüz jeliyle yüzümü yıkadığım dönemler oldu. Yorumlarımı yazıdan okuyabilirsiniz. Ben bu sefer önceki yöntemlerimi bir kenara atarak, doğumdan sonra çok çok fazlalaşan güneş lekesi sorunumu nasıl çözdüğümü detaylarıyla açıklıyorum.

Güneş Lekesi

Güneş Lekeleri için Doğal Ürünler

Öncelikle ben temiz içerikli, doğal ürünlerden yanayım her zaman. Önceleri kimyasal yüz jelleri kullanıyordum, onların da etkisini görmüştüm ama o güneş lekesi daha hafifti. Doğumdan sonra olanlar çok daha büyük ve kalıcıydı. İşte bunları geçirme yöntemlerimden ilk adım yüz temizleme. Doğal sabuna yöneldim. Doğal pirinç kepeği sabunu öneririm. Pirinç kepeği zaten beyazlatma etkisi olan bir madde. Bu sabunla her sabah ve akşam yüzümü yıkadım. Eğer sabun cildimizi temizlemez gibi bir takıntınız varsa Miceller sular gibi makyaj temizleyici ürünlerle önce yüzünüzü silin daha sonra pirinç kepeği sabunu kullanın. Buna iki aşamalı temizlik deniyor.

En önemli adımlardan biri, asla atlamayın, yüz keseleme! Haftada iki gün yüzünüzü çok hırpalamadan ılık banyoda yumuşamış yüzünüzü ipek kese ile keseleyin! Bu bence altın kural. Cildinizdeki ölü hücreler böylece gidecek. İpek kese için gratis ya da watsons gibi güzellik mağazalarına bakabilirsiniz. Yüz ipek kese kolayca bulunan ve çok etkili bir yöntem. Yalnız fazla bastırarak cildinizi tahriş etmemelisiniz. Güneş leke tedavisinde en etkili yöntem lazer tedavisi olarak görüyor olabilirsiniz fakat önce evde bu doğal yöntemleri deneyin ve daha sonra yine çözüm olmazsa lazere yönelin.

Bundan sonra C vitamini serumu ile her sabah ya da dışarı çıkacaksam gece yatmadan önce serum uyguladım. Bu serum cildimi epey parlattı. Eşek sütü kremi alarak bunu da günlük nemlendirici olarak kullandım. Bu eşek sütü kreminin de beyazlatma etkisi var fakat gece yatmadan kullanmanızı önermiyorum çünkü cildi çok yağlandırıyor.

Toparlarsak sabah cilt bakım rutinim kısaca şöyle,

Pirinç kepeği sabunu ile cildi yıka – C vitamini serumunu sür – Eşek sütü kremi ile nemlendir – En son güneş kremini uygula.

Akşam yatmadan önce sadece sabun ile yıkıyorum. Cildiniz çok kuruysa hafif yoğunlukta bir nemlendirici ile nemlendirin.

Haftada iki gün de ipek yüz kesesi ile yüzünüzü nazikçe keseleyin. Keseledikten sonra yine nemlendiricinizi uygulamayı unutmayın. Yüzünüzü hafif hafif kurulayın.

Güneş lekesi giderici birçok yöntem var. Doğal ev yapımı maskeler de uygulayabilirsiniz. Fakat ben bir kere yapsam bu maskeleri ertesi hafta yapmıyorum. Bu nedenle çözüm olur mu bilmiyorum hiç denemedim. Siz düzenli cilt bakımınızı yapın ve genelde beyazlatma, cilt tonu eşitleme özelliği olan ürünlerden yana tercihinizi kullanın zaten güneş ya da hamilelik lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz. Yalnız bunları lütfen en az iki ay düzenli yapın. Önerdiğim ürünler kimyasal değil tamamen doğal ve ucuz kozmetik ürünleri. Güneş kremi mutlaka kullanmalısınız. Hatta kış aylarında evde de olasanız bunu ihmal etmeyin. Özellikle 9:00-14:00 arasında mutlaka güneş kreminizi uygulayın. Kimyasal değil de fiziksel içerikli güneş koruyucu arıyorsanız bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Benim cilt tonum özellikle hamilelik lekeleri şeklinde ortaya çıktı. Daha önce de güneş lekelerim oluyordu ama doğumdan sonra çok fazla arttı. Güneş kremi sürmeyi ihmal ettim. Hamilelikte kimyasal kullanmamak adına cilt bakımını atladım. Oysa ki doğal içerikli ürünlere yönelseydim, cilt bakımımı yine devam ettirebilirdim. Doğumdan sonra da çocukla uğraşıyorum bahanesine sığındım. Ben o koca güneş lekelerinden kurtulduysam herkes kurtulabilir. Eğer yukarıdaki önerilerim işe yaramazsa bir cilt doktoruna göründükten sonra lekeler için lazer tedavi yöntemini deneyebilirsiniz.

Yorumlarınız benim için değerli!