Haftalık Yemek Planlama Uygulamaları

Bugün ne pişirsem sorusu günümün en az 1 saatini yiyor. Instagramda takip ettiğim birkaç sayfa var bununla ilgili. Örneğin Gerçek Mutfak ya da Selin Gökbakar’ın Bizim Mutfak Halleri hesapları. Herkesin dediği en önemli şey haftalık yemek planı oluşturmak. Bunun için çok güzel uygulamalar var. Birçoğu İngilizce ama kolay anlaşılır programlar. Haftalık yemek planlama uygulamaları kesinlikle mutfakta işinizi kolaylaştıracak. Ayrıca 1 Haftalık Yemek Hazırlama Planı yazımda haftalık örnek yemek listelerini de bulabilirsiniz.

Bu yazıda haftalık yemek planı oluşturmak için size yardımcı olacak uygulamaların yanında birkaç öneri de vermek istiyorum. Özellikle çalışan kadınlar ve erkekler için yemek planı listesi büyük bir hayat kurtarıcı. Pazar günleri oluşturacağımız bir alışveriş ve yemek listesi ile bütün bir haftayı kolayca geçirebilirsiniz.

Yemek Planı Oluşturma

Haftalık Yemek Planlayıcısı

Paprika Recipe 

Yummly Recipes & Shopping List

Nefis Yemek Tarifleri

Plan Meals – Meal Planner

Haftalık Yemek Planı Yapmanın Faydaları

Muhtemelen evde pişirilen yemeklerin, lokantalarda yemek yemeye veya restoranlardan almaya kıyasla genellikle daha düşük kalorili olduğunu duymuşsunuzdur. Ama aynı zamanda daha fazla lif ve sebzeye, daha az karbonhidrata ve daha az sodyum, şeker ve doymuş yağa sahip olduklarını biliyor muydunuz? Aslında, evde hazırlanan haftalık yemek sayısı arttıkça genel sağlıklı yaşam kalitesi de artar. Bu nedenle, evde düzenli olarak yemek hazırlayan bireylerin daha az vücut yağına, daha düşük Tip 2 diyabet geliştirme riskine ve hatta daha uzun bir yaşam süresine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Haftalık yemek listesi hazırlamak, evde daha tutarlı bir şekilde yemek pişirmeyi kolaylaştırır ve bilinçli alışverişçiler, haftalık satışları planlamaya dahil ederek daha da fazla tasarruf edebilir. Bu nedenle, bir dahaki sefere bir gezi veya masraf için bütçe oluştururken, her ay paradan tasarruf etmenize yardımcı olacak yemek planlaması yapabilirsiniz.

Haftalık öğün planlaması, oturup bir hafta boyunca hangi öğünleri yiyeceğinize karar verdiğiniz bir uygulamadır. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve hatta atıştırmalıklar da dahil olmak üzere en az yedi gün boyunca beslenme ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize göre esnektir. Önerilen kalori miktarı, besin değeri ve sağlıklı içerikler içeren sağlıklı yemek seçimlerinizi önceden hazırlayabilirsiniz. 

Özellikle çalışan kadınlar için haftalık yemek listesi büyük kolaylık sağlamaktadır. Mevsimine göre sebze ve meyvelerin bir listesini çıkarın. Daha sona o hafta için 2 gün sebze, 1 gün kırmızı et, 2 gün balık, 2 gün bakliyat olacak şekilde bir yemek planı oluşturabilirsiniz.

Bilimsel olarak konuşursak, gıda seçimlerinde dürtüsellik düşük glikoz seviyeleri nedeniyle olabilir. Beyniniz hemen enerji üretimine yardımcı olacak bir şey arar ve bu da önünüzde iştah açıcı olanı yemenize neden olur. Bununla birlikte, sürekli dürtüsel ve zayıf yiyecek seçimleri ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. 

Peki çözüm nedir? Basitçe, yemek planlaması. Bir hafta içinde belirli beslenme programları için bir yemek listesi oluşturmak, aç olduğunuzda başka bir şey yemenizi kısıtlayacaktır. Çünkü yemeğiniz zaten bir gün öncesinden hazır ve planlı.  

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

1 Comment

  1. Hi there. Thank you for visiting and following HoB. Much appreciated!

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: