Harika Bir İlk İzlenim Yaratmak İçin 5 Adım

İlk kez tanıştığınızda birinin sizi değerlendirmesi için sadece hızlı bir bakış, belki birkaç saniye gerekir. Bu kısa sürede karşınızdaki kişi sizin dış görünüşünüze, beden dilinize, tavrınıza, tavırlarınıza ve giyiminize göre sizin hakkınızda bir fikir oluşturur. Bu yazımızın konusu; Harika Bir İlk İzlenim Yaratmak İçin 5 Adım. İlk izlenim kaç saniyede oluşur sorusunun yanıtı ise sadece 30 saniye!

İlk izlenim değişir mi derseniz bunun için uzun bir zaman ve sık sık görüşmek gerekir. Bu nedenle ilk izlenim her zaman çok önemlidir. İster iş görüşmesinde ister yeni bir arkadaş grubuna katılmadan önce ilk izlenim üzerine çalışmak doğru bir yaklaşım olur.

Zamanında Orada Olun

Erken gelmek, geç gelmekten çok daha iyidir ve harika bir ilk izlenim yaratmanın ilk adımıdır. Ayrıca karşınızdakine verdiğiniz önemi göstermek açısından da gereklidir.

İlk toplantınız sanalsa, teknolojinizi ve bağlantınızı önceden kontrol edin, arka planınızı ve çevrenizi düşünün.

Stiliniz Sizi Yansıtmalı

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylerler ve bu nedenle ilk sunacağınız “resim”, tanıştığınız kişiye kim olduğunuzu göstermelidir.

İlk önce, nasıl giyindiğinizi düşünün. Toplantı veya etkinlik için uygun kıyafet kuralı nedir? Bir iş ortamında, uygun iş kıyafeti nedir? Takım elbise, blazer, gündelik? Ve buluşacağınız kişi muhtemelen ne giyecek? Bedeniniz, şekliniz veya yaşınız ne olursa olsun, fiziksel görünümünüze özen göstermek ve duruma uygun kıyafetler giymek, iyi bir ilk izlenim yaratmak için oldukça önemli.

Bu yazı da ilgini çekebilir; 1 Haftada Parla!

Doğru Beden Dilini Kullanın

Araştırmalar, insan iletişimindeki anlamın %60-70’inin sözel olmayan davranışlardan kaynaklandığını gösteriyor. Buna rağmen, birçok insan vücut dillerini fazla düşünmez ve kafa karıştırıcı veya olumsuz sinyaller göndermenin farkında değildir.

Beden diliniz hakkında dikkatli olmak, harika bir ilk izlenim yaratmak için sahneyi hazırlamak için onu ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Ne zaman yeni biriyle tanışsan, şu ipuçlarını aklında tut:

  • Kollarınızı çaprazlayarak veya çantanızı kucağınıza koyarak önünüzdeki boşluğu kapatmamaya çalışın.
  • Tırnaklarınızı ısırmak, parmaklarınızla oynamak veya saçınızla oynamak gibi kıpır kıpır hareketleri en aza indirin.
  • Duruşunuzun farkında olun ve koltuğunuzda öne eğilmekten veya çok fazla geriye yaslanmaktan kaçının.
  • Başınızı sallayarak ve hafifçe öne eğilerek dinlediğinizi gösterin.

Pozitif Bir Tutumda Olun

Olumlu bir tutuma sahip olmak, iyi bir ilk izlenim bırakmanın önemli bir parçasıdır. Ne kadar bakımlı ve iyi giyimli olursanız olun, dış görünüşünüz kötü bir tutumun yaratabileceği olumsuz izlenimi telafi edemez.

Olumlu bir tutum sergilemek, özellikle de muhtemelen çok gergin hissettiğiniz mülakat gibi durumlarda her zaman kolay değildir. Diğer kişiye odaklandığınızdan emin olmak ve tüm dikkatinizi ona vermek, sıcak ve güvenilir bir izlenim yaratmada etkili olacaktır.

Uzun vadede, zorlu durumlarda sakin kalmak için için zihninizi eğiterek, kendinizi olumlu insanlarla çevreleyerek, bir şükran günlüğü tutarak veya farkındalık uygulayarak olumlu bir tutum oluşturabilirsiniz.

Nazik ve Dikkatli Kalın

İyi görgü ve kibar, özenli ve nazik davranışların iyi bir ilk izlenim bırakmaya yardımcı olduğunu söylemeye gerek yok. Aslında, kaba ve dikkatsiz tavır o ilk izlenimi yaratmak için sahip olduğunuz tek şansı mahvedebilir. 

Örneğin, kişiye tüm dikkatinizi verebilmeniz için cep telefonunuzu kapatarak günümüzün dikkat dağıtıcı unsurlarını bir kenara bırakın. Sürekli saati kontrol etmek gibi davranışlardan kaçının.

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki görsele tıklayarak Pinterest Panonuza kaydedebilirsiniz!

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!