Haruki Murakami’nin Okunması Gereken 5 Kitabı: Nereden Başlamalı?

Haruki Murakami ile ilk tanışmam Sahilde Kafka ile oldu. Devamı gelecek o yüzden bu yazıyı yazmak istedim. Murakami külliyatından hangi kitaplar en favoriler onları derleyerek işe başladım. Bu kitaplar sadece başlangıç çünkü Haruki Murakami oldukça üretken bir yazar. Pek çok kitabı da Türkçe çeviri imkanı sunuyor. Haruki Murakami’nin Okunması Gereken kitapları aslında zengin bir liste.

Haruki Murakami Türkiye diyince de ziyareti akla geliyor. Murakami, 1980’lerin sonunda Türkiye’ye ve Yunanistan’a yaptığı seyahatleri 1990 yılında Uten Enten adıyla kitaplaştırdı. Kitabın Türkiye kısmında ise Askerler, Ekmek ve Çay, Türkiye, Kara Deniz, Hopa, Van Kedisi, Hakkâri İçin, Hakkâri 2, Marlboro, 24 Nolu Otobanda Kabus ve Otoban Boyunca isimli denemeler bulunuyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Türk Edebiyatı Mitolojisi ile İlgili Kitaplar

Bu kitap da mutlaka listede olmalı diyorsanız yorumlarda bana yazarsanız güzel bir paylaşım yapmış oluruz. İşte Haruki Murakami’nin Okunması Gereken 5 Kitabı: Nereden Başlamalı?

1.İmkansızın Şarkısı

Bir yolculuk sırasında Beatles’ın “Norwegian Wood” adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo’da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. “İmkansızın Şarkısı” yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. 

Amazon

2. 1Q84

Haruki Murakami 1Q84 ne anlatıyor? Kitap özetle gittikçe gerçekliğini yitiren bir dünyada (Murakami’nin olayı bu zaten) yaşayan, bir çeşit kiralık katil olan Aomame ile romancı Tengo’nun çarpıcı hikayesini anlatmaktadır. Bu 4 kitaplık seri, Sahilde Kafka kitabından hemen sonra okunabilir. Benzer konular ve kurgular yer alıyor.

3. Sahilde Kafka

Sahilde Kafka kitabı okuma kulübümüzün Ocak ayı okumasıydı. Büyülü Gerçekçilik akımının ünlü kitaplarından biri. Kulüpte yaklaşık 40 kişi bu kitap üzerine konuştuk ve herkes farklı bir bakış açısıyla anlamış kitabı. Kitapla ilgili en çok sevdiğim şey farklı kitapların önünü açmasıydı. Yazar pek çok şarkı ve kitap önerisiyle çevreliyor bu kitapta bizi. Karanlık tarafları da oldukça yüksek bir kitap.

4. Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları

Bu kitapla ilgili vikipedi’de şöyle ilginç bir bilgi var; 12 Nisan 2013’te Japonya’da piyasaya çıkan “Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları” adlı kitabı daha okuyucuyla buluşmadan günler önce online rezervasyon ile çok satanlar listesine girmiştir.

5. Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında

Tokyo’nun varlıklı bir mahallesinde, sıradan ve sorunsuz gibi gözüken bir hayat süren Hajime, orta yaşlara geldiğinde yaşamını sorgulamaya başlar. Hayatı boyunca sahip olduklarından daha fazlasını istememiştir. Savaş sonrası yıllarda şansı yüzüne gülmüş, iyi bir evlilik yapmış ve iki kız çocuk sahibi olmuştur. Şehirde iki caz kulübünün sahibi olarak kıskanılacak bir kariyeri vardır. Yine de, hayatı ve kariyeriyle ilgili, rahatsız edici, sinsi bir yetersizlik duygusuna kapılmaktan kendini alamaz. İlk gençliğinde âşık olduğu, akıllı, ancak tuhaf bir yalnızlık duygusu uyandıran güzel Şimamoto’nun anısı, kalbini gölgelemektedir.

Kitapyurdu

Aşağıdaki görseli daha sonra okumak üzere Pinterest panonuza kaydederek kolayca yazıya ulaşabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d