Tüm Yazılar - Home

Hayatının Rengini Bul: Monotonluğunu Yen!

Dün Instagram hesabımdan bir paylaşım yaptım. Boş oturmamakla ilgili. Burada  konuyu biraz daha açmak istedim. Geçen sene işten ayrıldığımda ilk zamanlar her şey çok zordu. Ev işleri, çocuk, yemek yapmak gibi kavramlar bana aşırı uzaktı. Özellikle ev hanımı olan kadınlara direkt yapıştırılan temizlik ve yemek yapmak eylemlerine zaten oldum olası sinir oluyordum. Sanki bunlar sadece kadının göreviymiş gibi gösterilmeye çalışılan algıdan epey uzaktayım.

Neyse kadın-erkek olaylarına bu yazıda değinmiyoruz 🙂 Olay şöyle gelişiyor; çalışan, okuyan, evde duran herkes aşırı aktif ve yoğun olduğunu düşünüyor.  Evet eylemsel olarak gerçekten doğru ama ruhsal olarak boşluktayız. Kendinizi her gün yaşadığınız monotonluktan kurtarın. Bu da en kolay bir hobi bularak ya da kendinize zaman ayırarak olur.

çalışma planı

Mesela resim yapmaya her zaman gizliden bir heves duyuyorsanız ama ben yapamam diyorsanız bir deneyin. Okumayı, müzik dinlemeyi, ahşap boyamayı, örgü örmeyi, bale yapmayı, bir dil öğrenmeyi, arkadaşlarla buluşmayı, şarkı söylemeyi seviyorsanız bunları da deneyin.

Kendinizi çalış, eve gel, yemek ye, uyu döngüsünden kurtarın. Evdeyseniz temizlik yap, yemek yap (ayrıca bunlar sizin göreviniz değil) olayına sıkışıp kalmayın. Okuyorsanız sadece ders çalışan bir öğrenci olmayın.

Türk dili ve edebiyatı

Bundan yaklaşık 3 yıl önce saat 18:00’de işten çıkıp haftanın 4 akşamı 19:30’da ki yüksek lisans dersime gidip 3 gün de spora gidiyordum. Ayrıca haftasonları kursa gitmem gerekiyordu. Geçen hafta, o tempoda nasıl hepsine gidiyormuşum diye düşündüm. Bu hafta ise sınavsız ikinci üniversite ile Anadolu Üniv. de Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yazıldım. Ayrıca evde İngilizce öğrenmeye başladım. Bir de 2 yaşında bir ninjam var. Şimdi kendimi yeniden hızlı bir tempoya soktum. Çünkü ruhun, bedenin ve zihnin aktif olmak zorunda. Sen bunun için yaratılmışsın. Oturup televizyon izlemek veya internette boş boş gezinmek için değil.

Kendini geliştirmek, çevrendekilerle etkileşimde bulunmak zorudasın. Kaç yaşında olursan ol, ne iş yaparsan yap yeni birşeyler öğrenmek seni heyecanlandıracak.

Sevgilerle..

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: