Hayatınızı Değiştirecek 3 TEDx Konuşması

En iyi TEDx konuşmaları listelerinden ara sıra videolar izliyorum. Bu yazı da benim için oldukça önemli olan ve gerçekten farkındalığımı arttıran 3 videoya yer vermek istedim. Öncelikle şunu unutmamak gerekir ki hiçbir video, kitap ya da film onda öğrendiklerinizi içselleştirip hayatınıza uygulamadığınız sürece bir işe yaramaz. Hayatınızı Değiştirecek 3 TEDx Konuşması başlığı iddialı olsa da eğer bu videoları izleyerek sizin için gerekli notları alıp, adım adım hayatınızda uygulamaya başladığınızda bu iddaanın bir karşılığı olduğunu göreceksiniz.

Bu yazı fikri nasıl ortaya çıktı? Bugün kendi kendime bir söz verdim. Gün içerisinde televizyon izlemeyi bırakacaktım. Tabi bu geçişin kolay olması için kendime sabah kahvaltısında izleyebileceğim YouTube videolarından bir liste yaptım. Bu listenin çoğu Ted konuşmalarından oluşuyordu. Eskiden izlediğim ve gerçekten beni çok etkileyen videoları burada paylaşmak istedim. Televizyon benim için evde bir ses olsun diye açtığım bir şey aslında ama o açıkken arka planda sürekli olarak bir şeyler dönüyor ve asla tam olarak yaptığım şeye odaklanamıyorum. Ayrıca bunun yanında gerçekten çok da bir eğitimi olmayan insanları sürekli olarak dinlemiş oluyorum ve yeni hiçbir şey öğrenmiyorum. Televizyonu açmama kararı mı devam ettirebilirsem ne mutlu bana. Şimdi yazımızın esas konusuna geri dönelim!

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ders Çalışma Hevesi Nasıl Kazanılır?

En iyi TED Konuşmaları Türkçe videolar olduğu gibi aralarında Türkçe altyazı seçeneği ile izleyebileceğiniz videoları da ekliyorum. En beğendiğim, etkili ve eğlenceli bulduğum videoyu ilk sıraya koyuyorum.

En İyi TED Konuşmaları

  1. Usta bir erteleyicinin kafasının içindekiler – Tim Urban

Tim Urban erteleme hastalığının mantıklı olmadığını biliyor ama işleri halletmek için son dakikaya kadar bekleme huyundan bir türlü kurtulamıyor. Bu videoda eminim kendimizden bir parça bulacaksınız. Aslında hepimiz erteleyecek insanlarız. Hepimizin bir son teslim tarihine ihtiyacı olduğu zamanlar oluyor. Peki ama basit ödev teslimlerinde son anda yetiştirebildiğimiz şeyleri hayatımızın amacını elde etmeye çalışırken kaçırıyor olabilir miyiz? Özellikle eğlenceli çizimleri, neşeli anlatımıyla beni çok etkileyen bir video oldu. Motivasyonumu kaybettim ve sürekli bir şeyleri erteleme döngüsüne girdiğim dönemlerde ara ara açıp izleyeceğim bir video. Tim Urban’ın bir de meraklısınız Wait But Why isimli web sitesi bulunuyor.

  • 2. İyi Hissetmeyi Seç – Ozanser Uğurlu

Bu video da anlık mod yükselten videolardan biri. Kendinizi kötü hissettiğiniz de açıp izleyebileceğiniz bir video. Ayrıca videoda basit ve kısa tekniklerle nasıl kısa sürede iyi hissetmeye başlayacağınızı anlatılıyor. ODTÜ mezunu psikolog Ozanser Uğurlu yüksek enerjisi ile gerçekten izleyiciyi etkiliyor.

3. Sen Zaten Muhteşemsin, Kendi Yolundan Çekil Artık!Dr. Judson Brewer

Yale üniversitesi eğitmenlerinden Dr. Brewer akışta kalmanın ve bu farkındalığı nasıl ilerletilebileceğini açıklıyor. Güzel ve etkileyici örneklerle ilerleyen videoda aslında yaptığımız işe odaklanmanın ve tam olarak o anı yaşamanın önemi vurgulanıyor. “Hayat onun hakkındaki düşüncelerimizden çok daha tatlı bir şeydir.” Videoda beni en çok etkileyen cümlelerden biri oldu. Gerçekten düşüncelerimizi kontrol edip, geçmişte yaşadıklarımızı ya da gelecekte yapacaklarımızı düşünmeyi bırakırsak daha mutlu olabiliriz.

Sevgilerle

Hayatınızı Değiştirecek 3 TEDx Konuşması yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!