Hayatınızı Değiştirecek Bir Yöntem: Sabah Sayfaları “Morning Pages”

Herkesin hayatında birçok şey oluyor: okul, işler, çocuklar, sevgililer, hobiler, faturalar, felaketler, başarılar, endişeler, sevinçler. Kafamızın içinde her zaman o kadar çok uğultu var ki, genellikle bunun farkına bile varmıyoruz.  Bu ağırlığı nereye gidersek gidelim, tüm stresi, kaygıyı ve planlamayı yanımızda taşıyoruz. Tam olarak odaklanamıyoruz, sürekli koşturmaca halindeyiz. Bu yüzden burada yardımcı olacak bir öneride bulunmak istiyorum. Hayatınızı Değiştirecek Bir Yöntem: Sabah Sayfaları “Morning Pages”

İç sesimiz kimi zaman çok acımasız olabiliyor.

Yeterince iyi değilsin.

Sen değersizsin, yaptığın iş değersiz..

Bu sözler ailenizde, ortaokul öğretmeninizden, bir “arkadaşınızdan” veya kafanızın arkasındaki o dırdırcı sesten gelsin, herkes bu iç eleştirmenle karşılaşmıştır. Bu günlük tutma tekniği, evlilikten ebeveynliğe ve işle ilgili günlük stres faktörlerine kadar hayatın her yönü için değerlidir. Hayatlarına netlik, odaklanma ve yön katmak için herkes Morning pages ismiyle de anılan Sabah Sayfaları yazmaya başlayabilir.

Morning-Pages

Sadece yaratıcılıkla ilişkilendirilmeyen bir yöntem aslında. Yemek yapıyor, yazıyor, şarkı söylüyor, dans ediyor, video oyunları tasarlıyorsanız da siz bir sanatçısınız. Herhangi bir yaratma veya beceri geliştirme eylemi sanattır, bu nedenle toplumun “sanatçı” olarak tanımladığı şeyin dar kısıtlamalarına saplanmış hissetmeyin. Yani evet, ressam olmasanız bile morning pages yöntemi işinize yarayabilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir; Kaygıyı Yenmek İçin En Etkili Yöntemler

Sabah Sayfaları Yöntemi Nedir?

Bir tür not defteri veya günlük bulun – bu, spiral ciltli ucuz bir defter veya ciltli bir ajanda olabilir. Hoşunuza giden bir kalem alın. Yazması kolay ve elinizde rahat hissettiren bir kalem kullandığınızdan emin olun. Her sabah her zamankinden biraz daha erken kalkın ve üç sayfalık uzun süreli bilinç akışı yazısını tamamlayın. Bilinç akışı yazıları demek aklınızda o an ne varsa onu yazmak. Örneğin rüyanızı, o gece düşündüklerinizi, hislerinizi…

Sabah Sayfaları / Ne yazarsın?

İçinizden yazmak gelmeyen günler olabilir. Fakat yine de zorlayın kendinizi. İlk düşüncelerinizi yazın. Yazmaya başlayabilir ve üç sayfayı dolduramayacakmış gibi hissedebilirsiniz. Sihir, sayfalarınızı tamamlamak için kendinizi zorlamaktan gelir. Bir gece önce gördüğünüz rüyaları, şu anda endişelendiğiniz şeyleri, kedinin çöp kutusu alışkanlıklarını, yapmak istemediğiniz işleri, kahvenizin tadını, ayak işlerinizi, alışveriş listenizi, olumlamaları… Aklınıza ne geliyorsa onu yazın.

Dikkat dağıtıcı şeylerle başa çıkmak

Sabah sayfaları sadece sizinle ilgili ve size özel bir an. Bu yüzden başka birinin ihtiyaçları için kendi zamanınızdan ödün vermeyin. Dikkat dağıtıcı şeyler çoğu zaman bekleyebilir ve odağınızı kaybedip dikkat dağıtmaya teslim olmanız, kafanızın arkasındaki o küçük olumsuz sesin sizi netlik ve güvenden uzaklaştırması olabilir. Teslim olmayın.

Paylaşmak Yok!

Her gün yazmak için gelmenin yanı sıra, yapman gereken bir şey daha var:  Onu kimsenin okumasına izin verme. Kimsenin günlüğünüze dokunmasına, bir göz atmasına bile izin vermeyin. Birinin bunu okuyacağından korkarsanız, sayfalara karşı dürüst olmayacaksınız ve herhangi bir iyileşme de olmayacak. Meraklı gözlerden korkuyorsanız, saklayın. Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, her yazma çalışmasından sonra sayfalarınızı da parçalayabilirsiniz. 

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!