Her Gün Spor Yapmayı Nasıl Alışkanlık Haline Getirebilirim?

Bu konuda ahkam kesebilecek en son kişi benim sanırım. Çünkü bir dönem nasıl kafama taktığımı bilmiyorum ama uzun süre düzenli spor yaptım. Düzenli beslendim ve sonuçlarını 20 kg vererek gördüm. O iradeli halimden eser yok şimdi maalesef. Bu yazı biraz kendime biraz da size. Yazı içerisindeki öneriler benim değil direkt olarak uzmanların yazılarıdır. Her paragraf sonundan aldığım kaynağı görebilirsiniz. Her Gün Spor Yapmayı Nasıl Alışkanlık Haline Getirebilirim? yazımıza başlayalım.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: En Hızlı Nasıl Yağ Yakarız?

Egzersizi alışkanlık haline getirmeye çalışmanın sorunu, ki bu hepimizin karşılaştığı bir şeydir, genellikle haftada 3 veya 4 kez egzersiz yapmaya çalışmanızdır… ve bu da yeni bir egzersiz alışkanlığı yaratmayı zorlaştırır.

Bir zaman belirleyin. Sabah mı, öğle vakti mi yoksa akşam mı buna bağlı kalma olasılığınızın daha yüksek olduğuna karar verin ve bu zamana bağlı kalın.

Bir alışkanlığı acıyla ilişkilendirirseniz, ondan çekinirsiniz. Ama eğlenceliyse, yapmayı dört gözle beklersiniz. (Kaynak: Zen Habits)

İhtiyacınız olunca dinlenin. Ağrılı, yorgun, yanmış veya acı çekiyorsanız, bu dinlenmeniz gerektiğinin bir işaretidir. Dinlenme, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için çok önemlidir. 

Egzersiz kaydınızı tutun. Hafta boyunca yaptığınız her tür egzersizi not etmek, yalnızca fitness yolculuğunuzu takip edebilmek için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda devam etmeniz için sağlam bir hatırlatma işlevi görür. Altı ay sonra orijinal rutininize tekrar bakın ve ne kadar ilerlediğinize şaşıracaksınız.

Kendinizi yeni bir spor kıyafeti alarak ödüllendirin. Sıkı çalışmanız ve bağlılığınız için kendinizi ödüllendirmek, devam etmek için iyi bir teşviktir.

Aynı anda çok fazla yaşam değişikliği ile tam gaz ilerlemek çoğu zaman başarısızlığa yol açabilir – bu nedenle, her seferinde bir değişiklik yaparak başlayın. Bu durumda, hayatınızda neler olup bittiğinden bağımsız olarak, her gün en az 20 dakika kendinizi aktif hale getirmeye odaklanın. Bir günde 24 saat var – TV karşısında oturmak için zamanınız varsa, egzersiz yapmak için de zamanınız var. (Kaynak: sportssupercentre.com)

Bir gün bile atlamayın. Tutarlılık anahtardır, bu yüzden tek bir günü bile atlamamaya çalışın. Bunu yaparsanız, kendinizi hırpalamayın, yargılamayın, kendinizi kötü hissetmeyin – herkes bazen işleri batırır ve alışkanlık oluşturmak pratik gerektiren bir beceridir. 30 günlük görevinize yeniden başlayın ve bir gün atlamanıza neden olan engeli belirlemeye çalışın ve bu sefer ona hazırlanın. (Zen Habits)

Sevgilerle

Her Gün Spor Yapmayı Nasıl Alışkanlık Haline Getirebilirim? yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!