Her Gün Yoga Yapmak Faydalı Mıdır?

***Bu yazıyı dinlemek isterseniz metnin altından YouTube videosunu izleyebilirsiniz.

Her gün yoga yapmalı mısın? Yoga yapmak zararlı mıdır? Güçlü kalmaya yönelik egzersizler söz konusu olduğunda, çok azı yoga kadar uzun süredir var olmuştur. Yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıktı ve bugün dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından uygulanmaya devam ediyor.

Halihazırda düzenli bir yoga pratiği olan biriyseniz, muhtemelen hayatınızı iyileştirmenin birçok yolunu zaten fark etmişsinizdir. Ve henüz düzenli bir yoga alışkanlığınız yoksa, ancak başlamayı düşünüyorsanız, normal yoganın sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceği tüm yolları öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Peki her gün yoga yapmanın kaslarınız üzerinde nasıl bir etkisi var? Her gün yoga yaptığınızda vücudunuza ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Yoga Yapmanın Faydaları

Her gün yoga yaparsanız bağışıklık sisteminiz iyileşebilir

Yılın zamanı ne olursa olsun mutlaka hasta olan biri misiniz? Ve grip mevsimi geldiğinde, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmak için tükettiğiniz yiyecek ve içecekler ne olursa olsun hastalanacağınıza dair sağlam bir düşünceniz mi var?

Journal of Clinical and Diagnostic Research’teki bir makaleye göre, iltihabınızı azaltmak sizi diyabet ve hiperlipidemi gibi kronik hastalıklardan korumaya yardımcı olabileceği açıklanmıştır. Bu nedenle, iltihaplı hastalıklar için risk altında olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, her gün yoga yapmayı tercih edebilirsiniz.

Yoga Yapmak

Konsantrasyonunuzu geliştirmek mi istiyorsunuz? Her gün yoga yapın

İş, aile hayatı ve okul yükümlülükleriyle boğuşurken odaklanmanın zor olabileceği bir sır değil. İster evden çalışıyor olun ister işinize saatler ayırdıktan sonra gevşemeye çalışıyor olun, dikkat sürenizi korumak bazen devasa bir görev gibi görünebilir.

Kendinizi kitabınızı okumakta zorlanırken buluyorsanız, bir yoga pratiği başlatmak yeniden merkezlenmenize yardımcı olabilir. Sertifikalı bir yoga öğretmeni olan Nadia Agarwal, “Yoga asana uygulamasının belirli biçimleri fiziksel kişisel gelişim ve bağlılık gerektirir” diyor. “Yoga asana pratiğinize sürekli bağlılık, zihninizi hedeflerinize ulaşmak için eğitirken hayatınızın diğer alanlarında yüksek düzeyde odaklanma ve adanmışlığa yol açabilir.”

“Yoga, sarsmadan, vurmadan veya ağırlık kaldırmadan kasları çalıştırmanın en iyi yollarından biridir,” diye devam etti. Yani, eklem ağrısı veya yaralanma nedeniyle bu egzersizlerde sorun yaşıyorsanız, cevap yoga olabilir!

Her gün yoga yaptığınızda endişenizle mücadele edebilirsiniz

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 30’u hayatlarının bir noktasında bir anksiyete bozukluğuyla boğuşacak. Ek olarak, kadınların anksiyete bozukluğu geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır, bu da kadınları panik atak, travma sonrası stres, sosyal kaygı, agorafobi ve daha fazlası için daha fazla risk altında bırakır. “Her gün yoga yapmak kaygıyı azaltır çünkü o an için dikkatli olursunuz.” Bu, düşüncenizin kontrolden çıkmasını engelleyen nefesiniz, düşünceleriniz ve hareketleriniz arasındaki birlik sayesinde.

Her gün yoga yaparsanız kilo verebilirsiniz. Yoga zayıflatır mı? sorusunun net cevabı

Son zamanlarda tartıya çıktığınızda gördüğünüz sayı sizi hayal kırıklığına uğrattı mı? En sevdiğiniz elbiseye tekrar sığabilmek için zayıflamanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Healthline’a göre yoga kilo verme yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Sertifikalı yoga öğretmeni Brett Larkin, The List’e “Hareket ediyorsun. Kalori yakıyorsun” diye açıkladı, “Terlemeye çalışmadığınız daha az aktif yoga formlarında bile, kendinizi uyarıyorsunuz. Parasempatik sinir sistemi (vücuttaki ‘dinlenme ve sindirim’ işlevi) ve kan dolaşımındaki kortizol seviyelerini düşürmek için çalışıyor. ” Ve bunların her ikisi de istenmeyen kiloları düşürmenize yardımcı olabilir. Stres kilo alımında büyük bir faktördür ve yoga stresi azaltmanıza yardımcı olur.

Her gün yoga yaparsan daha iyi uyuyabilirsin

Geceleri uykuya dalamamak ve sabaha kadar uyumamaktan daha sinir bozucu birkaç şey vardır. Healthline’a göre, zayıf uyku kalitesinin depresyon ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarla bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, yoga yapmak size iyi gelecektir. Güvenli bir çalışma düzenine sahip olduğunuzdan ve telefonunuza bakarken boynunuza dikkat etmenin yanı sıra, düzgün bir duruşa sahip olmanızı sağlamanın bir yolu, her gün yoga yapmaya başlamaktır.

Yorumlarınız benim için değerli!