Instagram Temanızı Oluşturarak Takipçi Kazanın!

Instagram en sevdiğim sosyal medya araçlarından. Hatta en sık kullandığım platform. Blog sayfam için yeniden bir instagram hesabı oluşturdum. Bu sefer kendime bir tema belirleyerek büyütüyorum.

Büyük markaların ya da ünlü bloggerların sayfasını ziyaret ederseniz instagramda bir tema belirleyerek fotoğraf paylaştıklarını görebilirsiniz. Ben blog sayfamda görebileceğiniz gibi arka planı temiz ve parlak görselleri kullanmayı seviyorum. Instagram hesabımda da aynı çerçevede ilerlemeye çalışacağım.

Öncelikle bir tema belirlerken genellikle aynı efektleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Yazım diliniz aynı üslupta olmalı.

İlham aldığınız instagram hesaplarını takibe alın. Benzer tarzda sayfaları takip ederek onlardan tüyo alabilirsiniz.

Bir fotoğrafı paylaşırken düşünün. Instagram hesabınızın temasıyla uyacak mı? Bütünlük sağlanacak mı? Eğer uyumlu değilse muhtemelen paylaşmamanız daha uygun olur.

Fotoğraflarınıza özen gösterin. Işık açısını, renk dengesini hareket ettirerek oluşturmaya çalışın. Objelerin yerini değiştirerek fotoğraf çekmeye zaman ayırmalısınız. En iyi açıyı bulana kadar durmak yok!

Bir renk düzeni oluşturun. Örneğin beyaz, pembe ve siyah renklerini kullanan birçok sayfa var ve genelde bu renklerde fotoğraf çekiyorlar. Bu her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda da pastel, parlak gibi kategorilere ayırarak paylaşın. Yani renkleri uyduramazsanız bile tonlarını tutturmaya özen gösterin.

Parlak fotoğraflar her zaman ilgi çeker, bu bir gerçek. Mümkün olduğunca doğal ışıkta fotoğraflarınızı çekin. Karanlık ya da iç mekandaysanız fotoğraf düzenleme uygulamalarından yardım alın. Ben fotoğraflarımı aydınlatmada Snapseed programını kullanıyorum. Efekt olarak genelde VSCO cam kullanıyorum.

Bir konuda uzman olarak bir tema belirleyebilirsiniz. Mesela mutfak, bebek ya da fitness. Bu gerçekten sayfanıza oldukça takipçi çekecektir. Ben daha çok kişisel yaşantımla ilgili yazılar yazdığım için değişik konularda fotoğraflar paylaşıyorum. Yine de fotoğraf bütünlüğünü bozacak olanları siliyorum ya da hiç paylaşmıyorum.

Instagramda takipçi kazanmanın en iyi yolu etkili fotoğraflar paylaşmaktır. Etkili fotoğraf için de her işte olduğu gibi buna zaman ayırmak ve özen göstermek önemlidir. Bütünlük sağlayan sayfalar her zaman daha çok ilgi çeker. Umarım bu öneriler işinize yarar. Yazımın faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşmayı unutmayın,

Sevgilerle..

 

Yorumlarınız benim için değerli!