Tüm Yazılar - Home

Instagramda Markalaşmak

Instagram her kesimden insanın ilgisini çeken bir platform olma yolunda ilerliyor. Ben başlıkta instagram üzerine yoğunlaştım ama siz sosyal medya olarak genelleyebilirsiniz. Instagramın kitapsever, hayvansever, işletme sahibi, vb gibi birçok kullanıcısı var. Hesabını gizli tutan, sadece küçük bir grup içerisinde yer almak isteyenlerin dışında çok fazla kişinin takibinde olmak isteyen büyük bir kitle var. Peki ama “Instagramda markalaşmak” kolay mı? Aslında biri sadece bir fotoğrafla bir anda “fenomen” olurken diğeri aylarca uğraşıp takipçi sayısını arttıramayabiliyor. Eğer amacınız instagramda bir marka olmaksa bu yazı sizin için.

Öncelikle yaratıcılık her alanda olduğu gibi burada da devrede. Yaratıcı olmak şart. Çünkü instagramda takip ettiklerimiz aslında bize ilham veren, belki özendiğimiz insanlar. Peki sizin markanızın ruh hali nasıl olacak? Sayfanızın nasıl görünmesini istersiniz? Eğlenceli, ciddi, motive edici? Sosyal medyada markanızın nasıl görünmesini istiyorsunuz? Bunu netleştirin ve tüm instagram sayfanızı bu mod’a göre ayarlayın. Yazılarınız ve fotoğraflarınız bu yönde ilerlesin.

Renginizi belirleyin! Bir renk paleti belirlemelisiniz. Hangi renkleri daha yoğun kullanacaksınız? Bu sadece bu renkleri kullanmak zorundasınız demek değil ama instagram profilinize girildiğinde bir renk yoğunluğunun olması göze hoş görünecektir. Eğer diğer sosyal medya alanlarında hesabınız varsa veya bir websiteniz burada da aynı renk paletini kullanmaya özen gösterin. Bu sizin akılda kalmanızı sağlar ve bütünlük oluşturur. Ayrıca bir süre sonra dışarıda o renkleri daha çok algılamaya başlarsınız böylece fotoğraf çekme konusunda da fazla sıkılmazsınız.

Bir filtre seçin. Her fotoğrafta ayrı filtreler denemek yerine bir filtre belirleyin ve fotoğraflarınıza standart olarak onu uygulayın. Aslında bu bir önceki önerinin devamı niteliğinde. Renk tonları ve filtreler hep bütünlük içinde olmalı. VSCO cam uygulaması kullananlar aslında ne demek istediğimi anlayabilir. VSCO uygulamasında ücretsiz olarak bir filtre tarifi oluşturabiliyorsunuz ve her fotoğrafa otomatik olarak o tarifi uygulayabiliyorsunuz. Tabii ki bazı fotoğraflar karanlık bazıları parlak olabilir. Ona göre filtrenizin parlaklık ya da gölge ayarlarını düzenleyebiliyorsunuz.

Ne tür fotoğraflar yayınlayacağınıza önceden karar verin ve plana sadık kalın. Örneğin sadece ürün çekimleri mi olacak, lifestyle tarzı hayattan kısa anlar mı paylaşacaksınız ya da çocuklarla ilgili bir sayfanız mı var? Bunu belirleyip öyle ilerlemek kafanızın karışmasını engeller. Tek bir noktada toplanmak her zaman iyidir. Sizi takip edenlere bir neden vermek önemlidir.

Beni instagramdan takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiyseniz diğer benzer yazım “Instagramdan Nasıl Para Kazanılır?” a ışınlanabilirsiniz.

Sevgilerle..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: