Instagram’da Reklam Vermek Mantıklı mı?

Sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, birçok işletmenin yer aldığı bir oluşum haline geldi. Siz de sattığınız ürünlerle ilgili potansiyel kitlenize ulaşmak için Instagram hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Çünkü bu platform, işinizle ilgili birçok yönden size avantaj sağlar. Bu noktada Instagram reklam verme seçeneği ile düşündüğünüzden çok daha fazla kar elde etmeniz mümkündür.

180 milyon aktif işletme hesabının bulunduğu Instagram’da her ay 130 milyon reklam gönderisi paylaşılır. Günde 22 milyon reklam, burada bulunan kullanıcılar tarafından görüntülenir. Genel olarak dünyanın reklam anlamında en aktif olduğu platformlarından biridir. Verilere göre Instagram reklam verme seçeneğiyle işletmelerin büyüme hedefini gerçekleştirmek için harika bir ortam sunar.

Satışını yaptığınız ürün veya hizmetin daha büyük kitlelere ulaşması için Instagram’da reklam verebilirsiniz. Bu mecrada verdiğiniz reklamlar, potansiyel kitlenize ulaşma noktasında çok büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda daha önce sizi tercih eden müşterilerinize kendinizi hatırlatma şansınız vardır. Her iki durum da markanızın büyümesi açısından çok büyük öneme sahiptir.

İşletmenizin Instagram hesabında reklam vermek için profesyonel bir firmayla çalışmanız önerilir. Bu sayede yapılan analizler, raporlar bir uzman görüşüyle alınır. Dopinger, Instagram’da yapacağınız reklam çalışmalarında size yardımcı olacak en iyi firmadır. Sosyal medya uzmanlarıyla reklamlarınızı, bütçenize uygun bir şekilde hazırlar. Ardından yapılan analizler ve raporlar ile ilerlemeniz için doğru stratejileri uygular.

Instagram’da Reklam Vermek için Ne Gerekir?

Etkili şekilde Instagram reklam vermeiçin bütçeniz, hedef kitleniz gibi detaylara önem vermeniz gerekir. Analizlerin doğru bir şekilde yapılması, reklam verme aşamasında çok önemlidir. Müşterilerinizin yaşı, cinsiyeti gibi ayrıntılara bakmanız önerilir. Buna göre doğru reklamı oluşturarak siz de potansiyel kitlenize ulaşabilirsiniz.

Instagram işletme hesabınızda reklam vermek için aşağıdaki ayrıntıları dikkate alabilirsiniz:

 • Öncelikle bütçenize uygun bir fiyat oluşturmalısınız.
 • Reklam hedefinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekir.
 • Hedef kitlenizi ayrıntılı bir şekilde analiz etmelisiniz.
 • Hangi reklam türünü vereceğinizi profesyonel biçimde seçmelisiniz.
 • Kendi markanıza özgün bir reklam oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Yeniliklerinizi ve kampanyalarınızı duyurmayı ihmal etmemelisiniz.

Yukarıdakilere göre Instagram’da doğru bir reklam verilebilir. Bu konuda reklam türünün önemi büyüktür. Çünkü Instagram’da çok farklı reklam modelleri bulunur. Aşağıdaki maddelerde reklam modelleriyle alakalı bilgi alabilirsiniz:

 • Hikaye Reklamlar: Akışta değil kişilerin hikayesinde görünen reklam türüdür. Instagram için en etkili reklamlardan biridir.
 • Fotoğraf Reklamları: Instagram görselliğin öne çıktığı bir platformdur. Etkili fotoğraf reklamları vererek markanızı büyütme adımınızı atabilirsiniz.
 • Video Reklamları: Instagram’da verebileceğiniz etkili videolar ile harika reklamlar oluşturmanız mümkündür.
 • Reels Videoları: En fazla 30 saniye verebileceğiniz video reklamlarıdır.
 • Koleksiyon Reklamları: Kullanıcıların sepete tıklayarak ürün veya hizmetinize erişebildiği reklam türüdür.
 • Alışveriş Reklamları: Hazırlanan görsele tıklandığında kullanıcı direkt fotoğrafın verildiği ürüne yönlendirilir.

Yukarıdaki reklam türlerinin profesyonel bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. Bu noktada Dopinger firmasından yardım alabilirsiniz. En iyi Instagram reklamları için firma, gerekli özeni gösterir. İhtiyacınıza en uygun reklamlar hazırlanır ve potansiyel kitlenizle buluşur. Kullanıcılar, bu reklamlara tıkladıkça ürün ya da hizmetlerinizin satın alınma potansiyeli artar. İlerleyen zamanda daha fazla kar edebilir ve markanızı tanıtabilirsiniz.

Instagram Reklam Bütçesi Ne Kadar Olmalıdır?

Instagram reklam verme için en fazla merak edilen konulardan biri, ne kadar bütçe ayırmak gerektiğidir. Bu konuda gazete reklamlarında olduğu gibi net bir fiyat belirtmek mümkün değildir. Çünkü verdiğiniz reklam modeline ve süresine bağlı olarak fiyatta değişimler olur. Tıklama başına ödenen maliyeti uzmanla konuşarak belirleyebilirsiniz.

Instagram’da reklam vermenin en güzel avantajlarından biri, kendi bütçenizi belirleyebiliyor olmanızdır. Günlük bütçenizi belirleyerek reklamları vermeniz mümkündür. Örneğin, gayet uygun fiyatlara kısa süreli reklamlar verebilirsiniz. Hedef kitleniz ve reklam süreniz artmaya başladıkça doğal olarak reklam bütçenizde de bir artış yaşanacaktır. Yani Instagram reklamlarınız için ilerlemeniz doğrultusunda fiyat belirleyebilirsiniz.

Ödemeleriniz ne kadar olursa o kadar fazla reklamlarınız görüntülenir. Bu aşamada herhangi bir şekilde dolandırılma sorunuyla karşılaşmazsınız. Ayırdığınız bütçeye uygun olarak etkileşim alma potansiyeliniz vardır. Günlük bütçe ayarlayabileceğiniz gibi hedef kitlenizin platformda bulunduğu sürede karşısına çıkacağı uzun süreli reklamlar verebilirsiniz. Bu konuda tercih tamamen size aittir. Instagram size özelleştirebileceğiniz birçok detay sunuyor.

Instagram’da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Instagram reklam verme için belirli konularda dikkatli olmanız gerekiyor. Bunlara göre etkili bir reklam yapma ihtimaliniz artar. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz:

 • Öncelikle neden ve nasıl bir reklam oluşturacağınızı belirlemelisiniz.
 • Hesabınızla ilgili reklam verecekseniz ticari hesabınızın olması şarttır.
 • Hitap edeceğiniz kitleye uygun reklamlar vermelisiniz.
 • Reklamlarınızı kimlerin görüntüleyebileceğini doğru belirlemelisiniz. Örneğin topuklu ayakkabılar satan bir firmaysanız, hedef kitleniz kadınlar olmalıdır.
 • Yerel bazda reklam vermek isterseniz, konumu belirlemeniz gerekiyor.
 • İlgi alanlarını Instagram reklamlarınızda mutlaka eklemelisiniz. Örneğin araba parçaları satıyorsanız, ilgi alanına otomobil eklemeniz mümkündür.
 • Satışını yaptığınız ürünler, belli bir yaş aralığına hitap ediyorsa bunu seçmelisiniz.
 • Firmanıza bağlı olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Daha yeni açıldıysanız, günlük ödemelerle kısa süreli reklamlar verebilirsiniz. Biraz daha tanınmış bir markanız varsa daha uzun süreli reklam verme şansınız vardır.

Yukardakilere dikkat ettiğiniz zaman doğru Instagram reklamları oluşturma ihtimaliniz çok fazla aratacaktır. Ancak konuyla alakalı çok fazla bilgi sahibi değilseniz, mutlaka profesyonel bir firmadan destek almanız gerekir. Firma araştırmanız sırasında daha önceki işlerinin nasıl olduğunu incelemeniz mümkündür.

Dopinger tarafından sağlanan Instagram reklam verme için hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Firma, tamamen profesyonel bir şekilde reklam sürecinizi gerçekleştirir. Tüm aşamalarda sizinle koordineli biçimde çalışır. Instagram reklamları hakkında durumun nasıl ilerlediği konusunda raporlarla size ayrıntılı bir şekilde bilgi verir.

Yorumlarınız benim için değerli!