Instagramdan Nasıl Para Kazanılır?

Bu konuda çeşitli yerlerde, kapsamlı yazılar mevcut. Ben biraz bu bilgilerin özeti şeklinde ilerleyip kendi önerilerimi yazacağım. Instagramdan Nasıl Para Kazanılır?

Ürün satarak instagramdan para kazanabilirsiniz. Ben bir dönem bu şekilde para kazanmıştım fakat sonra bırakmak zorunda kaldım. Öncelikle bunun için yasal bir sayfa olma şartı var. Bu satış işlemini fatura kesmeden illegal olarak yapan sayfalar da var ama güvenmemenizi öneriyorum. Bunun için bir şahıs şirketi kurarak bu işe girebilirsiniz.

Yok ben bir ürün satmadan para kazanmak istiyorum derseniz o zaman marka işbirlikleri için araştırma yapmanız gerekiyor. Sanılanın aksine çok fazla takipçiniz olmasına da gerek yok. Sadece etkilediğiniz hedef kitlesi önemli. Bu noktada eğer fola takipçiniz yoksa ama yine de reklam almak istiyorsanız belli bir konuda instagram sayfanız önemli. Örneğin edebiyat, sağlık, spor paylaşımları gibi belirli bir kategori seçerseniz markaların ilgisini daha kolay çekebilirsiniz.

Aslında instagramdan veya internetten para kazanmak çok kolay gibi gözükse bile ciddi emek isteyen bir olay. Mesela bir kozmetik-makyaj hesabı gibi paylaşımlar yapan kişinin aynı zamanda bir blog sayfası ve bir YouTube kanalı da var. Yani sadece bir ağdan paylaşım yapıp bırakmıyor aynı zamanda başka alanlarda da faaliyet gösteriyor. Örneğin YouTube kanalında abone olan bir takipçisi daha aktif olduğu instagram hesabını da merak edip orada takipçiye dönüşüyor. Böylece takipçi sayısını ve etkileşimi arttırarak daha fazla ilgi çekiyor.

Bu arada instagramda artık farketmişsinizdir her paylaşımı anında göremiyoruz. Bazen 2 gün önce yapılmış paylaşım önümüze çıkıyor. Bu tamamen etkileşim sayısı ile alakalı bir durum. Bu da demek oluyorki daha fazla kişinin paylaşımımızı beğenip, yorum yapması gerekiyor.

“Aslında günümüzde sosyal medyaya reklam vermeyen şirket sayısı nerede ise yok denecek ölçüde. Dolayısı ile sizin de sahip olduğunuz instagram hesabı hangi sektöre yönelik olursa olsun, mutlaka bir reklam verecek firma ya da şahıs çıkacaktır. Çünkü artık en etkili reklamlar viral şekilde sadık takipçi kitlesine sahip, bu kitle üzerinde etkileyici bir rolü olan, influencer da denilen sosyal medya hesapları üzerinden yapılıyor.” (Kaynak)

Peki influencer bir hesap nasıl karşılanıyor? Gözüne sokar gibi reklam yapılmasından siz hoşlanıyor musunuz? Ben hiç sevmiyorum ve samimi gelmiyor. Artık instagram hesaplarında paralı bir paylaşım varsa marka ortaklığı şeklinde gönderiye bir uyarı ekleyebiliyorsunuz. Bu bana daha samimi geliyor. Evet sana bir marka, iş birliği teklif edebilir ve sen de kabul edebilirsin. Bunda bence hiç bir sorun yok ama bunu gönderide belirtmek çok daha doğru.

influencer olmak

Örneğin şu sıralar Nestle markası bazı “ünlü” anneler ve “bloggermom“lar üzerinden reklam yapıyor. Şimdi bu ürünün katkı maddesi dolu olduğunu biliyoruz. Birkaç kişi aynı anda bunu paylaşınca ve “ben çocuğuma da bunu içiriyorum” şeklinde gönderi yazınca bana samimi gelmiyor. Yani reklam alırken de seçici davranmak lazım gibi.

Mustafa Seven’den bir tavsiye; “Hesap büyüdükçe markalar sizi mercek altına alıyor. Yaptığım şey: Özgün içerik üretmek. Takipçiler, ‘Reklam, reklam’ diye bağıran şeyleri sevmiyor. Bu nedenle ürün yerleştirme yöntemini kullanmak daha iyi. Ayrıca hesap yönetimi de yapıyorum. Talep olduğunda söz konusu hesabı alıp onun adına paylaşım yapıp, gelen yorumlarla ilgileniyorum.  Net bir rakam verebilmek zor ama yine de 7-8 bin liradan, 15-20 bin liraya kadar bir kazanç söz konusu olabilir. Hırslı ve ilgili olup buradaki meseleleri takip ederseniz bu rakamlar hayal değil.” (Kaynak)

Kısacası tüm sosyal medya hesaplarından olduğu gibi özen ve sabırla instagram hesabınızdan da para kazanabilirsiniz. Sen kazandın mı Çağla derseniz; arkadaşlar ben instagramda yapılan çekilişleri bile kazanamıyorum 🙂 Ben sadece yöntemi biliyorum, uygulamaya gelince üşengeç bir yapım var 🙂

Bu arada instagram hesabımı takip etmek isterseniz —> hcagla.com_

Sevgilerle..

4 Comments

  1. […] yapıp hedef kitleyi belirlemek gerek. Daha sonra sermayenizi akıllıca planlarsanız internetten para kazanmak konusunda başarılı olmamak için bir nedeniniz […]

  2. […] İlginizi çekebilir; Instagramdan Nasıl Para Kazanılır? […]

  3. […] sıra Instagram karakter sınırından yararlanın. Bazı günler bir dizi emoji içeren bir Instagram yazısı […]

  4. […] Gelir Elde Etme: Mevcut işinizin dışında ek gelir elde etmek için fırsatları araştırın. Örneğin, freelance çalışma yapabilir, online […]

Yorumlarınız benim için değerli!