Kapıyı Çalan Sürpriz – Dilşah Özdinç #KitapÖnerisi

Çocuk kitabı incelemeleri bölümünde bugün Kapıyı Çalan Sürpriz kitabını yazmak istedim. Sıcacık, sevimli ve yumuşacık bir kitap. Kitap Yapı Kredi Yayınları bünyesinde yayımlandı. Resimleyen Sezen Aksu Taşyürek. Resimler çok güzel ve kitabın her sayfasına hayat veriyor. Hikayeden hiç kopartmayan, bütünleşen güzel resimler.

Benim ufaklık bir kitabı okurken resimleri de inceler. Mesela yazı da gülümsedi yazıyorsa ve resimde karakter o kadar da gülümsemiyorsa dikkati dağılır. Bu kitabın her çiziminde ve renklendirmesinde yazı-görsel bütünlüğünü koruduk. Kitap 60 sayfa ve 2021 yılında yayımlanmış.

Bu yazı da ilgini çekebilir: Tüm Zamanların En İyi 15 Çocuk Edebiyatı Ürünü

Kapıyı Çalan Sürpriz kitabı 6-9 yaş için uygun olarak işaretlenmiş bir eser. Özellikle ilkokul 1-2.sınıflarda okumayı yeni öğrenenler için büyük yazılarla sıkılmadan bir okuma keyfi de sunuyor. Kitabımız Beşüş isimli kedilerden hiç hoşlanmayan karakterimizi tanımamızla başlıyor. Beşüş kedi tüyüne, mamasına hatta onların bahçesine bile girmesine tahammül edemiyor. Komşuları ise tam tersi. Kedileri soğuktan korumak için evlerine alan, mamalar hazırlayan insanlar. Beşüş tabi ki bu komşularının evlerine gitmiyor. Biraz mesafeli hepsine karşı. Fakat akıllı ve sevgi dolu kedi Sarman ortaya çıkınca işler değişiyor. Bir evin nasıl sevgi, neşe ve mutluluk dolu bir yere dönüştüğünü Dilşah Özdinç çok akıcı ve sade bir dille anlatmış.

Çınar okurken kitabın sonlarına doğru kahkahalarını tutamadı. Hatta kitabın son üç sayfasını tekrar tekrar bana okudu. Beşüş’ün değişimi onun çok hoşuna gitti.

“Beşüş ilk kez kahkaha atıyordu. Meğer kahkaha atmak ne güzelmiş!”

Dilşah Özdinç’in Kitapları

  • Şapkadan Çıkan Sürpriz
  • Bacadan Düşen Sürpriz
  • Kapıyı Çalan Sürpriz

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!