Kaygıyı Yenmek İçin En Etkili Yöntemler

Ben küçüklüğümden beri hep kaygılı bir insan oldum. Oğlum olduktan sonra bu kaygı düzeyim daha da arttı. Hayat pamuk ipliğine bağlı ve ben en ufak olayda en kötü senaryoyu yazma ustasıyım. Bu kaygı henüz beni fazla ele geçirmese de bazen kendimi kontrol etmezsem dışarı bile çıkamayacakmışım gibi geliyor. Peki Kaygıyı Yenmek İçin En Etkili Yöntemler nedir?

Mayoclinic sitesine göre; “Ara sıra kaygı yaşamak, yaşamın normal bir parçasıdır. Bununla birlikte, anksiyete bozukluğu olan kişiler, günlük durumlar hakkında sıklıkla yoğun, aşırı ve kalıcı endişe ve korkuya sahiptir. Sıklıkla, anksiyete bozuklukları, dakikalar içinde doruğa ulaşan (panik ataklar) ani yoğun endişe ve korku veya terör duygularının tekrarlayan bölümlerini içerir.”

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

 • Gergin, huzursuz veya gergin hissetmek
 • Yaklaşan tehlike, panik veya kıyamet duygusuna sahip olmak
 • Artmış bir kalp atış hızına sahip olmak
 • Hızlı nefes alma (hiperventilasyon)
 • Terlemek
 • titreyen
 • Zayıf veya yorgun hissetmek
 • Mevcut endişe dışında herhangi bir şey hakkında konsantre olma veya düşünme sorunu
 • Uyumakta zorluk çekmek
 • Gastrointestinal (GI) problemler yaşamak
 • Endişeyi kontrol etmekte güçlük çekme
 • Kaygıyı tetikleyen şeylerden kaçınma dürtüsüne sahip olmak
Kaygıyı yenmek

Kaygıyı yönetmek için benim uyguladığım yöntem üstüne gitmek. Evinizdeki Terapist isimli kitabın kaygı bölümünde bununla ilgili araştırmalar gördüm ve uyguladım. En etkilisi kaygının ve korkunun üstüne gitmek oldu. Korkularınıza meydan okumak, doğru olup olmadıklarını sormak ve kontrolü nerede geri alabileceğinizi görmek için bu egzersizi yapmalısınız.

Bir diğer yöntem ise panik anında nefes egzersizi uygulamak. Toplamda 4 defaya kadar nefes almayı ve 4 defaya kadar toplam 5 dakika nefes vermeyi deneyin. Nefesinizi dışarı vererek, kalp atış hızınızı yavaşlatacaksınız ve bu da sizi sakinleştirmeye yardımcı olacak. Bilişsel kaygı azaltma teknikleri de burada kullanılabilir.

Uyguladığım diğer yöntem ise korkutucu ve endişe verici düşüncelerimi görmezden gelmek. Bazen endişeli düşünceleri durdurmanın en iyi yolu , durumdan uzaklaşmaktır. Zihninize değil vücudunuza odaklanmak için biraz zaman ayırmak endişenizi gidermeye yardımcı olabilir. Biraz hızlı egzersiz yapmak ruh halinizi artırmanıza ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir.

Diğer bir yöntem ise kaygıyı yazmak. Düşünceler yazıya döküldüğünde daha görünür bir hale gelir ve aslında o kadar da gerçek olabilecek gibi görünmeyebilir.

Bir de kitap önerebilirim. Bu da Okuyan Us yayınlarından çıkan “Kaygılı İnsanın Büyük Aktivite Kitabı” isimli kitap. Korku ve endişe nasıl yenilir sorusu yıllardır sorulmaktadır. Bunun için kendimize biraz zaman ayırıp düşünmeli ve kendimize güvenmeliyizi.

Siz de yorumlarda kaygılı durumlarda uyguladığınız kendi yöntemlerinizi yazabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!