Kedi Alacaklar İçin İhtiyaç Listesi

IMG-20130901-WA0006Tam bir kedi sever olarak sizlere bir liste hazırladım. Benim evimde 2 siyam kedim var. Baba ve oğul. Babamız 7 yaşında oğlu da 5 yaşında. Kedi alacakların ilk sorusu “bakımı kolay mıdır?” oluyor.

Bence bakımı daha kolay bir hayvan yoktur 🙂 Bir kere tuvalet öğretmenize gerek yok. Kedi kumunu temiz tuttuğunuz sürece zaten başka yerlere asla yapmaz. Hatta benim bir kaç kere kumlarını koymayı unutmuşluğum vardır ama yine de evde herhangi bir yere yapmadılar bugüne kadar. Kedilerin tek sorunu tüy dökmeleridir. Bu da düzenli taramayla düzeltilebiliyor. Gelelim kedi alacaklar için ihtiyacımız olanlara;

Mama kabı, temizlenmesi kolay ve ters dönmeyecek kadar ağır olmalı. Mama konmadan önce kaplar yıkanmalı.

Su kabı için şöyle söyleyim, kediler biraz şımarık oluyorlar. Mesela büyük olan kedimiz kaptan hiç su içmez illa çeşmeyi açıp başında beklememiz lazım su içmesi için. Küçük olan da kendi su kabından içmiyor. Ona özel evde bir kase ayırdık illa oradaki suyu içecek.

Kedi tuvaleti ve kumu,  Tuvaletin boyutları erişkin olduğu zamanlarda da kullanabileceği genişlikte ve kumu eşelerken dışarı dökemeyeceği yükseklikte olmalıdır. Bunu seçerken bence veterinerden de öneri alın. Kürekte gerekir temizlemek için. Ben her gün günde 2-3 kere normal kumu temizliyorum tuvaletlerini yaptıkça. 2 Haftada bir kere de komple kumu değiştiriyorum. Bu değişim sırasında çamaşır suyuyla temizlerseniz kabı daha iyi olur.

1517442_10202843382905914_2022114365_n

Tırmalama tahtası, kedinizin egzersiz ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Tarama araçları, uçları küt olmalıdır ve deriye masaj yapar gibi yavaş yavaş taranmalıdır.

Bunların dışında, taşıma çantası, boyun tasması, yatak gerekli olabilir. Fakat ben bunların hepsini aldım şimdi kenarda duruyorlar. Hatta tırmalama tahtasını da sadece yavruyken kullandılar. Şu anda yatak kenarlarını kullanıyorlar 🙂 Merak etmeyin tırnaklarını düzenli kestirirseniz hiç bir mobilyaya zarar vermeyeceklerdir.

Eğer evde bir evcil hayvan beslemek istiyorsanız bence kedi en uygunudur. Düzenli olarak veteriner kontrolüne gittiğinde, temizliği yapıldığında hiç bir rahatsızlık vermez. Aksine size her zaman yanınızda bir arkadaş olur. Üzüntülü olduğunuz zamanlarda bunu hissedip mutlaka yanınıza gelecektir. Kedilerin bu sevimli hallerini görmek isterseniz size bir site önerebilirim (Kediler.org). Ben ara sıra girip izliyorum oradaki videoları 🙂

IMG-20140313-WA0000

Kedi bakımıyla ilgili her türlü sorunuza yanıt vermeye çalışırım. Bir sorunuz olursa yorum olarak ya da “cagla.akcan@gmail.com” adresime mail atarak bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiler..

4 Comments

  1. Teşekkürler bu faydalı paylaşım için

    1. Rica ederim isinize yaramasina sevindim..

  2. […] Kedi Alacaklar için İhtiyaç Listesi yazıma da göz […]

  3. […] İlginizi Çekebilir; Kedi Alacaklar İçin İhtiyaç Listesi […]

Yorumlarınız benim için değerli!