Kilo Verme Sorunsalı: Neden Kilo Veremiyorum?

Diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız bunun pek çok nedeni olabilir. Neden kilo veremiyorum diye soruyorsanız, önce bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekebilir. Buna göre tedavinize başlayabilirsiniz. Bu yazıda en sık karşılaşılan kilo verememe nedenlerini derlemek istedim.

Follow my blog with Bloglovin

Neden Kilo Veremiyorum

Çok Az veya Çok Fazla Uyumak

Bazen şaşırtıcı nedenlerle kilo alırız. Aslında eksik uyku obeziteye katkıda bulunuyor olabilir.

Düzinelerce araştırma çalışması, çocukluk çağı obezitesi ile uyku arasında bir bağlantı bulmuştur.

İlginizi Çekebilir; Akdeniz Diyeti Nedir?

Diğer çalışmalar aşırı kilolu yetişkinlere baktı. Bu sonuçlar ayrıca kilo alımı ile dokuz saatten fazla veya beş saatten az uyku arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Hormonlara bağlı olabilir. İştah ve kalori yakma ile ilgili hormonlar (leptin ve ghrelin) uyku düzenlerinden etkilenir.

Suya Çok Fazla Güvenmek

Su içmek vücudunuz için iyidir. Ancak susuzlukla savaşmak için ihtiyacınız olandan daha fazla su içmek genellikle mucizevi bir kilo verme hilesi olarak lanse edilir özellikle günde sekiz bardak veya daha fazla içmek. Ancak bunun işe yaradığına dair çok az kanıt var. Buz gibi veya oda sıcaklığında olsun, içme suyunun çok az kalori yaktığı ortaya çıktı. Bu yüzden kilo vermek için yalnızca bol su içmeye güvenmek sizi mutlu etmeyebilir.

Öte yandan, insanlar bazen gerçekten susadıklarında yemek yerler. Bu yüzden bir ısırık almadan önce susuzluğunuzu gidermek kötü bir fikir değil.

İlginizi Çekebilir; Karın Kası Diyet ve Egzersiz Programı – Part I

Sık sık ama az öğünler tüketmek;

Gün boyunca çok sayıda küçük öğün yemenin ekstra kalori olmadan tok hissetmenizi sağladığını duymuş olabilirsiniz. Ancak bunu destekleyecek neredeyse hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Sadece küçük, sık öğünler hazırlamak zahmetli olmakla kalmaz, aynı zamanda ters tepebilir ve daha fazla yemenize neden olabilir, çünkü yemeye başladığınızda durdurmak zor olabilir.

En önemli şey, uygun sayıda kalori ile dengeli bir diyet yemektir.

Restoran Yemeklerine Güvenmek;

Neden kilo veremiyorum diyorsanız bir diğer neden, yoğun bir yaşam sürüyorsanız veya evde yemek yapmayı sevmiyorsanız, bedeninizi sipariş ettiğiniz restoranların insafına bırakıyorsunuz. “Hafif” olarak tanıtılan yemekler bile daha fazla kaloriye sahip olabilir ve birçok restoran, özellikle küçük işletmeler, gerçekte ne yediğinizi görebilmeniz için beslenme bilgilerini listelemez. Restoranlarda öğle yemeği yiyenlerin, evde öğle yemeği hazırlayanlardan ortalama beş kilo daha fazla olduğuna dair kanıtlar bile var.

Oturarak Gün Geçirmek

İşe gitmek için arabada oturuyorsunuz, sonra günün çoğunu oturduğunuz bir ofise yürüyorsunuz. Eve gittiğinizde de yorgunsunuz ve sadece uzanarak TV izliyorsunuz. Tüm bu oturma, vücudunuzun gerektiği kadar hareket etmediği anlamına gelir.

neden kilo veremiyorum

Araştırmalar, oturarak daha fazla zaman harcayan kişilerin daha fazla kilo alma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Yemekle Ödüllendirilen Egzersiz

Bazı insanlar, egzersiz yaparak akşam yemeğinde fazladan makarna yardımını haklı çıkarabileceklerini düşünüyor. Ancak durum böyle olmayabilir. Egzersiz yaparken yaktığımız kalorileri abartma eğilimindeyiz. Bir çalışmada, araştırmacılar, ortalama bir kardiyo makinesinin yakılan kalorileri ortalama olarak %19 oranında fazla tahmin ettiğini buldu.

Aşırı Alkol

Alkollü içecekler göbeğinizi sandığınızdan daha fazla büyütüyor olabilir. Bu nedenle, kilo verme konusunda ciddi olmaya hazırsanız, bira bardağını bir süreliğine bırakmayı düşünün.

Stresli Olduğunuzda Atıştırmalıklara yönelmek;

Duygusal yemeyi duydunuz mu? Stresli olduğunuzda, yemek yemek hayatınızdaki duygusal bir boşluğu doldurma girişimi olabilir. Bu, genellikle, kilo veren yüksek kalorili yiyecekler üzerinde akılsızca atıştırma anlamına gelir.

Egzersiz, kilo vermenin yanı sıra stresi atmak için harika bir yol olabilir. Meditasyon, yoga, derin nefes alma ve masaj gibi rahatlama teknikleri, kalori gerektirmeden hayatınıza huzur getirebilir.

Önceden planlamak, daha iyi yemek seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir; 4 Haftada Forma Girmek

Yemek Zamanı Planlamamak

Al ve git yemekleri meşgul herhangi bir yetişkin için caziptir ve çoğumuz bu kategoriye uyuyoruz. Aileniz ve işiniz tüm zamanınızı ve dikkatinizi aldığınızda, yüksek kalorili hazır yiyecekleri yemek çok kolaydır. Daha da kötüsü, fast food lif bakımından düşük olma eğilimindedir ve lif sizi daha uzun süre tok tutan temel besindir.

Çözüm önceden plan yapmaktır. Önceden kendi hazır yiyeceklerinizi hazırlayarak başlayın. Acıkınca hemen hazırlanabilen fasulye ve salata gibi hazırlaması kolay, yüksek lifli seçeneklere bakın. Bunda daha iyi hale geldikçe, belinizin küçüldüğünü ve yemek masraflarınızın azaldığını görmeye başlayacaksınız.

Tiroid problemleri

Bazen kilo alımı, hipotiroidizm olarak bilinen altta yatan bir sağlık sorunuyla ilişkilidir. Hipotiroidizm, tiroid bezi çok az tiroid hormonu ürettiğinde ortaya çıkar. Kadınlarda daha sık görülür.

İlaçlar kilo vermeyi engelleyebilir. Reçeteli ilaçlar kilo alımına neden olabilir

Boş Kalori İçmek

Kalorilerinizi içmeyin! Gün boyunca burada ve orada bir soda, meyve suyu, enerji içeceği, karamelli latte veya spor içeceği içme alışkanlığına düşmek kolaydır. Kalori içermeyen çeşidi içmediğiniz sürece her biri kalori ekler. Ve iki cephede yağ yakmak zorlaşır.

Meyve suyu ve granola barlar gibi sahte sağlıklı yiyeceklere dikkat edin.

Sahte Sağlık Gıdalarına Düşmek;

Bazen abur cubur, sağlıklı bir şeymiş gibi görünür. Ne kadar sinir bozucu! Bu sağlıklı gıda sahtekarlarını belirleyerek kendinizi hayal kırıklığından kurtarabilirsiniz.

Meyve Suları ve Smoothies: Meyve ve sebzelerden yapılmış olması onu sağlıklı yapmaz. Bu görünüşte sağlıklı yiyecekler, meyve ve sebzelerin en büyük faydalarından birini (lif) alır ve çoğu zaman çok fazla şeker bırakarak ortadan kaldırır. Smoothies ayrıca dondurma veya yüksek yağlı yoğurt içerebilir, bu nedenle içerik listesini dikkatlice kontrol edin.

Protein Barları ve Granola Barları: Elbette, bunları market raflarında gördüğünüzde aklınıza muhtemelen sporcular ve uzun yürüyüşler geliyor. Ancak ortalama bir protein veya granola çubuğu, içinde bir şeker çubuğu kadar şeker içerir.

Her şeyden önce, hedeflerinizi spesifik hale getirin. Sadece daha az yemeyi beklemek yeterli değildir. Özellikle ne kadar daha az yiyeceğinize karar verin. Diyetinizden hangi yiyecekleri çıkaracaksınız? Ne ekleyeceksin? Ne sıklıkta? Ayrıca hedefiniz ölçülebilir ise, hedefinize sadık kalıp kalmadığınıza karar vermek için kullanacağınız bir standardınız olacaktır. Son olarak, hedefinizin izlenebilir olduğundan emin olun. Örneğin belirli bir süre boyunca belirli sayıda kilo vermek gibi. Tüm hedeflerinize ulaşamıyorsanız, bir diğer önemli adım da kendinizi affedip yeniden başlamaktır. Her gün, istediğiniz ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlık ilerlemesini elde etmeye başlamanız için yeni bir fırsat sunuyor.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!