Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo problemi hemen herkesin bir dönem de olsa yaşadığı problemlerden biridir. Hızlı yaşama uyum sağlamak adı altında tüketilen sağlıksız gıdalar nedeniyle bu problem günden güne daha fazla insanın kapısını çalıyor. Kilo alımının artması ile birlikte kilo vermenin yolları ile ilgili arayışlar da artıyor.

Yapılan araştırmalar çalışan kişilerde görülen kilo alımı probleminin, hemen hemen aynı oranda çalışmayan kişilerde de görüldüğünü işaret ediyor. Fast food türü beslenme, yeterince su içmeme, evde yemek yapılması ve yenilmesi yerine dışarıda beslenme, hareketsiz kalma ve yanlış diyet uygulamaları gibi onlarca sebep, kilo alma nedenleri arasında bulunuyor.

Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo Vermenin Yolları

Sıvı Tüketmelisiniz

Sağlıklı sıvı tüketimi kilo alımının önüne geçiyor. Su, şeker ilave edilmemiş bitki çayları, yine şeker oranı düzgün şekilde ayarlanmış ev yapımı meyve suları, komposto ve hoşaflar sağlıklı sıvı besinler arasında yer alıyor. Örneğin; sabahları kalktığınız zaman büyük bir bardağa ılık su doldurup içerisine çeyrek limon sıkarak içerseniz metabolizmayı hızlandıracağı için kilo vermeniz açısından faydası eşsiz olacaktır. Gün içerisinde de en sağlıklı sıvı olan su tüketimi yeterli miktarda gerçekleştirilmelidir.

Kilo Vermek İçin Spor Yapmalısınız

Spor hem sağlıklıdır hem de kafa dağıtmaya birebirdir. Spor yapmak için illa spor salonuna gitmek gerekmiyor. Evde rutin haline getireceğiniz egzersizler, tempolu yürüyüşler, yüzmek, herhangi bir engel olabilecek sağlık sorununuz yoksa koşmak, günlük egzersiz ihtiyacınızı karşılayacaktır. Mümkün olduğunca hareketli olmak kilo vermenizi kolaylaştıracağı gibi kilo almamanızı da sağlayacaktır.

Protein Almalısınız

Beslenme düzeninizde sağlıklı proteine mutlaka yer vermeniz gerekiyor. Protein alındığında fazla yağ alınır şeklindeki yanlış mantıkla düzenlenmiş protein alımını tamamen durduran çoğu diyet kişiye yarardan çok zarar veriyor.

Yeterince protein tüketmemek metabolizmayı yavaşlatır. Yeterli protein tüketirseniz kan şekeriniz dengelenir ve bu size tokluk hissi verir. Bu şekilde sürekli bir şeyler yeme ihtiyacınız büyük oranda kaybolmuş olur.

Kilo Vermenin Yolları: Lif Tüketmelisiniz.

Lif Tüketmelisiniz

Bir nevi vücudun süpürgesi sayılan lifler vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yağların emilimini azaltır, Kan şekerini dengeler. Sindirim sistemi açısından da faydaları olan lifli besinler mutlaka sağlıklı beslenme düzeni içerisinde yer almalıdır.

Kilo Vermenizi Sağlayacak Baharatlar Tüketmelisiniz

Baharatlar yemekleri çeşnilendirip daha lezzetli hale getirdikleri kadar sağlıklı beslenmenin de içerisinde yer almaktadır. Hatta kilo vermek için de faydalı olan baharatlar ile tokluk hissi oluşturulabiliyor. Örneğin; kırmızı biber içeriğinde bulunan bileşenler nedeniyle diyet listeleri içinde yer alıyor. Yine, bir baharat olan tarçın da diyet listeleri içinde yer alıyor.

Kilo vermeye yardımcı olabilecek diğer baharatlar ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor;

  • Ginseng
  • Kakule
  • Arnavut Biberi
  • Sarımsak
  • Karabiber
  • Zencefil
  • Zerdeçal
  • Çemenotu
  • Biberiye
  • Hint Safranı

Öğünleriniz Düzenli Olmalıdır

Kilo vermek istiyorsanız aç kalmamanız gerekiyor. Düzensiz beslenip yeterince besin almadığınız taktirde öğünlerin birinde daha fazla yeme ihtiyacı oluşuyor ve bu öğün genellikle akşam yemeği oluyor. Geçiştirilen sabah kahvaltısı, çalışırken bir pastaneden alınan bir börek, bir poğaça ve çay eşliğinde yapılan kahvaltılar gibi sıralayabileceğimiz örnekler düzensiz beslenmenin tam tanımını oluşturuyor.

Uzun süreli aç kalmak yerine yemekleri ufak porsiyonlar halinde tüketmek uzmanların önerileri arasında yer alıyor. Beslenme düzeniniz içerisine süt grubundan veya kuruyemiş grubundan gıdaları özellikle ara öğünleriniz içerisine eklemek de vücudunuzun uzun süreli açlık yaşamasını engelliyor.

Yazımızda detaylandırdığımız kilo vermenin yolları ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilir veya kilo almanızı engelleyebilirsiniz. Dahası bu öneriler ile beslenme düzeninizde değişiklikler yaparak daha sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: https://listemakale.com/

Yorumlarınız benim için değerli!