Kişisel Dönüşüm Zamanı

Yeni yılın ilk gününde içimden böyle bir yazı geldi. 2020 Yılı asla hatırlamak istemediğim bir yıl. Annemi kaybettim ve kendimi toparlayamıyorum. Fakat ayakta durmak zorundayız ve yaşamalıyız. En büyük korkularımdan biri geniş ailemden birin kaybetmekken annemi kaybettim. Savaşamam, başa çıkamam dediğim bir olay hiç beklemediğim zamanda geldi. Bu yazıda kişisel dönüşüm zamanı diyerek bir adım atmak istiyorum.

Bugün tüm sorunları bir dağ gibi omzunuza yüklemek yerine dağ olmaya çalışın. Değişen mevsimler, fırtınalar ve diğer hava koşulları karşısında bir dağ gibi köklü ve topraklanmış halde kalın. Kolay değil, bazen hayatın her anı kötü olacakmış gibi geliyor ama yaşıyoruz.  

Yaşam ilerleyen değişim ve dönüşümü gerektirir çünkü büyüklüğe giden yol, yüksek benliğinize dönüşümü gerektirir.

İlginizi çekebilecek bir yazı; İyi Hissetmek

Bazı alışkanlıkları keşfettikten, başlattıktan ve uyguladıktan sonra, hayatınızın çarkları farklı bir mutlu yol izleyebilir. Dönüşüm, düzgün bir şekilde anlaşılması için kâğıt üzerinde basitçe anlatılamayacak kadar geniş bir terimdir, doğru şekilde anlaşılması için çok daha fazla deneyim gerektirir.

Değişim kaçınılmazdır, ancak dönüşüm bilinçli kasıtlı bir değişimdir.

Kişisel Dönüşüm

Dönüşüm, üretken alışkanlıklarınızı, zihniyetinizi, iletişiminizi, davranışınızı, ifade biçiminizi vb. geliştirmeyi seçmektir. Düşüncelerini değiştir ve dünyan değişsin sözünü duymayan yoktur.

Bazı insanların talihsiz olabileceğini ve hayatın onları başka seçeneği kalmadan bırakarak onları ezebileceğini biliyorum, ama kendimizde olarak yaptığımız seçimler vardır. Elimizde olan, bizim yönlendirdiğimiz seçimlerden bahsediyorum. Bu zihinde başlar ve tezahür etmeye doğru yol alır. Herhangi bir değişiklik veya dönüşüm gerçekleşmeden önce, çalışmanız ve zihniyetinizi yeniden şekillendirmeniz gerekir.

Olumlu bir eylemde bulunmak için, olumlu bir vizyon geliştirmelisiniz ve düşüncelerinizde gerçek değişim başladığından, hayattaki her zorluğu bir kendini dönüştürme, iyileştirme ve gelişme fırsatı olarak kabul etme yeteneği zihninizde başlar.

Zihin, insan vücudunun nihai değişiklikleri yapabilen önemli bir parçasıdır.

Çabalama ve hayatta kalma mücadelesinde birçok şeyle karşılaşıyoruz; biz birçok zorlukla karşı karşıyayız ve bunların üstesinden gelme ve gelişme yeteneği zihninizin konumlandırılmasından gelir. Değişim zor olabilir ve büyük bir cesaret, bağlılık ve çaba gerektirir.

Önce düşünce gelir, sonra bu düşüncenin fikirlere ve planlara dönüştürülmesi; sonra bu planların gerçeğe dönüştürülmesi.

Zihniyetinizi yeniden oluşturmak, cümleleri sınırlamaktan geniş ifadelere doğru gidiyor.

Dönüşüm için 3 Adım

Farkına varmak

Bir seçim yapmak

Farklı bir şey yapmak

Düşüncelerinizi ve zihniyetinizi yeniden şekillendirmek için üretken bir seçim yaptıktan sonra, olumlu bir zihniyet geliştirmeye uygun olarak ne yapmayı seçeceğinize karar vermelisiniz.

Dönüşüm için önemli bir faaliyet erken uyanmaktır. Sabahlarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak sağlıklı rutinler uygulamadıysanız, yapmalısınız çünkü erken kalktığınızda bir şeyler yapmak, daha fazlasını öğrenmek, daha fazla çalışmak için elinizde çok fazla zamanınız olacak ve bu da hayatınızı geliştirecektir.

İlginizi çekebilecek bir yazı; Mutlu İnsanların Her Gün Yaptığı 8 Şey

Ruhsal durumunuza hâkim olan alışkanlıklar da göz ardı edilmemelidir. Şahsen ben her zaman korkularımın insafına kalıyorum, korkularıma ve güvensizliklerime danışmadan adımlar atamıyorum veya doğru kararlar veremiyorum ve bu beni yavaş yavaş bitiriyor.

Değiştirmeniz Gereken Olumsuzluklar

Mükemmeliyetçilik: Kelimenin tam anlamıyla ulaşılamaz bir şeyi başarmaya çalışmak, yalnızca daha az mutlu hissetmenize neden olacaktır.

Kendinize ve başkalarına karşı yargı: Yargılayıcı olduğunuzda, yalnızca kendinizin ve başkalarının olumsuz niteliklerine odaklanırsınız.

Kendinden Şüphe Etme: Kendinden şüphe, kökten öldürmezseniz hayatınızı ele geçirecek bir ottur.

En kötüsünün olacağını varsaymak: İşlerin daha iyi olacağını asla düşünmezseniz, olmazlar ve bu tamamen ümidi ortadan kaldırır.

Endişelenme: Endişelenmek, zihinsel durumunuz dışında hiçbir şeyi değiştirmez!

Şikâyet: Olumsuz şeylere odaklandığınızda, gerçekten kendinizi asla mutlu hissedemezsiniz.

Her şeyi kontrol etmeye çalışmak: Her şeyi kontrol edemezsiniz ve denediğinizde ve kaçınılmaz olarak başarısız olduğunuzda, kendinizi hatalı hissedersiniz.

Minnettarlık büyümenize ve genişlemenize yardımcı olur, hayatınıza neşe getirir. Ne kadar minnettar olursanız, o kadar çok mutluluk ve huzur elde edersiniz.

Öyleyse bugünden itibaren gerçek takdir alışkanlıklarını geliştirin, çabalarken sahip olduklarınıza şükredin.

Bazı insanlar, öz bakımın bencilce olduğunu ve dönüşüm yolculuğunuzda kullanmanız için gerekli bir ipucu olmadığını savunuyor, tamamen katılmıyorum çünkü öz bakım hayati önem taşıyor. Boş bir fener ışık sağlamaz. Kendinize odaklanmadan ve kontrol etmeden devam edemezsiniz.

Sağlığımızı, zihinsel durumumuzu ve fiziksel durumumuzu kontrol etmek için çaba sarf etmemiz çok gerekli. Bu şekilde, nasıl geliştiğimize ve hayatı nasıl idare ettiğimize dair doğru bir inceleme yapabiliriz.

Geleceği veya geçmişin durgunluğunu ararken bugünü bastırmamalıyız. Geçmişi değiştiremez veya geleceği kontrol edemezsiniz ancak bu dakikayı sürdürmek için seçtiğiniz faaliyetler ve alışkanlıklar yolculuğunuzu daha fazla mutlulukla canlandırabilir; bu yüzden daha şimdide olmayı öğrenin ve her anını takdir edin.

Dönüşüm mükemmel değildir; her şey çabayla ilgilidir ve bu çabayı hayatınıza her gün aşıladığınızda, dönüşümün gerçekleştiği yer burasıdır. Değişim böyle gerçekleşir. Öyleyse devam edin ve neden başladığınızı hatırlayın; her zaman kolay olmayacak ama zamana değer.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Sevgiler…

2 Comments

  1. Söyledikleriniz çok güzel ancak bazen öyle şeyler oluyor ki; istediğiniz kadar plan yapın, istediğiniz kadar kendinize inanın ve disiplinli olmaya çalışın, yine de bazı olaylar sizi engelliyor değişmek, dönüşmek için. Umarım 2021 herkes için çok daha iyi olur.

    1. Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Kesinlikle öyle. Bu yüzden planlarda esneklik olacağını bilmeli ve plana uyamadığımız durumlarda sakin kalmalıyız. Bu hafta işler istediğiniz gibi olmadı mı bir dahaki hafta devam edebilirsiniz. 2021 Sağlıkla huzurla dolu olsun umarım…

Yorumlarınız benim için değerli!