Kişisel Hedef Belirleme Örnekleri

Pek çok insan, proaktif olmak ve onları harekete geçiren ihtiyaçları ve değerleri bulmak yerine, hayatlarını durumlara tepki vererek geçiriyor. Amaçlarını bildiklerini düşündüklerinde bile, genellikle bunu kısa vadeli bir hedefle karıştırıyorlar. Bu yazıda kişisel hedef belirleme örnekleri konusunu ele almak istiyorum. Benim de sıklıkla yolumu şaşırdığım bu konuda bol bol inceleme ve araştırma yaptım. Kişisel hedef belirlerken kullanabileceğiniz yöntemleri ve uygulamaları bulabilirsiniz.

Birey her zaman büyümek ve gelişmek ister. Hayattaki her şey bizi büyümeye çağırıyor. Büyümeyi bıraktığımızda acı, korku ve endişe hissetmeye başlarız. Daha sonra etrafa bakıp bizde olmayan diğer herkesin sahip olduğunu gördüğümüzde kıskançlık duygusu etrafımızı sarar.

Kişisel Gelişim Hedef Örnekleri

Kişisel amacımızı ya da hedefimizi bulmada önümüze çıkan iki farklı engel var.

Netlik İhtiyacı; İstikrar ve öngörülebilirlik ihtiyacı, en derin insani ihtiyaçlarımızdan biridir. Rutinler zihinsel enerjimizi korumamıza yardımcı olur. Konfor alanımızda kalmak, endişeli hissetmemizi ve duygusal ve fiziksel olarak incinmemizi engelleyebilir. Ama aynı zamanda büyümeyi de engeller. Bizi doyumsuz işlerde ve sağlıksız ilişkilerde tutar. Amaç bulmamızı engeller.

Sınırlayıcı İnançlar; Kendimize kim olduğumuz hakkında anlattığımız hikayeler bizi ya geride tutabilir ya da bizi gerçekleştirmeye itebilir. Yeterince iyi olmadığımıza, mutlu olmayı hak etmediğimize dair sınırlı inançlar, başarısızlık korkusu ve kendini sabote etme gibi sınırlayıcı davranışlara yol açar. Hayatta hiçbir sınırımız olmadığına inanmak, amacımızı bulma konusunda bize güven verir.

“Hayatın amacı aslında deneyimin kendisi olmalıdır, tatlı ya da acı meyveleri değil.”

Oscar Wilde

Yalnızca kısa vadeli hedeflere ulaşmaya odaklanırsanız, gerçek tutkunuzu asla bulamaz veya amacınızı nasıl bulacağınızı öğrenemezsiniz. Uğruna çalıştığınız hedefler her zaman amacınızı bulmaya dayanmalıdır. Gün içerisinde yaptığınız her şey hayattaki asıl amacınıza sizi götürmelidir. Hedefler listesi oluşturma konusunda çalışırken bu hedeflerin sizi asıl amacınıza ulaştırıp ulaştırmayacağını mutlaka tartmalısınız.

Kişisel Hedef Belirleme Örnekleri

Hedefler listesi oluşturmaya başlamadan önce aşağıdaki soruları yanıtlamalısınız;

 • Ne – neyi başarmak istiyorsun?
 • Nerede – Hedefi nerede tamamlayacaksınız?
 • Ne zaman – ne zaman yapmak istiyorsun?
 • Hangisi – yolunuza hangi engeller çıkabilir?
 • Neden – neden yapıyorsun?

Kısa vadeli hedefler örneği olarak aşağıdaki listeden ilham alabilirsiniz.

Kişisel hedeflerinizi mutlaka en ince ayrıntısına kadar yazın,

 • Üç ay boyunca haftada 3 kez egzersiz yapacağım (ve bundan sonra yeniden değerlendireceğim.)
 • Her gün sekiz adet 200 ml bardak su içeceğim.
 • Günde üç öğün dengeli ve sağlıklı beslenirken bir ara öğün yiyeceğim.
 • Fitness konusunda herhangi bir 2 haftalık programını bu ayın sonuna kadar tamamlayacağım.
 • Her gün 5 sayfa kitap okuyacağım.
 • Ev temizlik planı hazırlayarak uygulayacağım.

Kişisel hedefler koyabileceğiniz birçok alan vardır:

 • Aile ve ilişkiler
 • İş ve kariyer
 • Kişisel Gelişim
 • Sağlık ve sıhhat
 • Parasal

Gün içerisinde sakin ve sessiz olan bir zaman diliminde (bu bizim evde genellikle sabah 06:00-07:00 arasıdır) kalem ve kağıdınızı alarak yukarıdaki alanlarda amaçladığınız yaşamı yazın. Daha sonra bunları en küçük birim olan hedeflere bölün. Hatta bu listeyi yaparken boş zamanlarınızda ne yapacağınızı da planlayın. Örneğin hedefimiz İngilizce öğrenmek. İlk hafta günde yalnızca 15 dakika İngilizce çalışma pratiği yapın. İngilizce çalışmak istemediğiniz zamanlarda bile kendinizi zorlayarak daha önce belirlediğiniz ders kitabını ya da uygulamayı açarak dersi dinlemeye başlayın. Bu çalışma pratiği süresini her hafta yükseltin.

Ben kendime bir amaç belirledim ve bu amaca ulaşmak için küçük her gün amaca giden hedefleri başarmam gerek. Bu hedefleri başarırken vaktimi boşa harcayan televizyon, Instagram gibi yerlere girmemek için boş zamanlarımı bile planlamam gerekiyor. Bu durumda boş zamanlarıma ev temizliği ya da dolap düzenleme gibi kendimi iyi hissettirecek şeyler koydum. Peki sosyal medya ya da televizyonu tamamen mi kaldırdım? Hayır keşke bunu yapabilseydim fakat bunun yerine Instagram’a yalnızca Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri girme kuralı koydum kendime. Saat olarak da günün artık yorgunluğunun başladığı yani verimli saatlerimin bittiği akşam 20’den sonrayı belirledim.

Kişisel hedefler belirlemek, kendinize bakmanın ve gerçekten sevdiğiniz, seçtiğiniz bir hayatı yaşamanıza yardımcı olmanın bir yoludur. Kişisel hedefleriniz üzerinde çalışmak size odaklanacak bir şey verir ve zihniyetinizi değiştirir, böylece hayatınıza daha fazla fırsat girer.

Aylık hedef listesi oluştururken ruhsal olarak kendinizi iyi hissetmelisiniz. Çevrenizde yalnızca olumlu insanları tutmaya özen gösterin.

Görmek zorunda hissettiğiniz iş arkadaşlarınızı veya aile üyelerini düşünmeyin. İş dışında ve aile işlevleri dışında birlikte vakit geçirmeyi seçtiğiniz insanları düşünün. Etrafınızdaki insanlar sizin hakkınızda bir şeyler söylüyor. Olumlu değişim yapan insanlarla çevriliyseniz, onlardan ilham alabilirsiniz. Öte yandan, etrafınızdaki insanlar sizi aşağı çeken olumsuz kişilerse, bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Olumlu katkılarda bulunmakla ilgilenmeyen insanlarla çevrili olduğunuzda tutkulu ve amaçlı hissetmek zordur.

Kendinize meydan okuyun!

İster işte yeni bir projeye girişiyor ister tamamen yeni bir şey deniyor olsun, konfor alanınızdan çıkmak inanılmaz derecede faydalı olabilir. Sadece yeni beceriler kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda daha büyük bir özgüven ve esneklik duygusu geliştireceksiniz.

Kişisel Hedef Örnekleri

 1. Hayatınız için bir vizyon geliştirin
 2. Olumlu bir zihniyet oluşturun
 3. Değiştiremeyeceğin şeyi kabul et
 4. Kendinize asla sınır koymayın
 5. Değişikliği benimse
 6. Stres Yönetimi
 7. Anı yaşa
 8. Kendine güvenini geliştir
 9. Erken kalk
 10. Her gün üretken olmaya çalışma, bazen dur ve dinlen
 11. ertelemeyi bırak
 12. Ne istiyorsan sor
 13. Yeterli uyku al
 14. Düzenli egzersiz
 15. Yaşam boyu öğrenen biri olun
 16. Bir günlük tutun
 17. Kişisel bakım pratiği yapın
 18. Kişilerarası becerilerinizi geliştirin
 19. sabırlı olmayı öğren
 20. Akıllıca çalış
 21. Değişimden yararlanın
 22. Başarısızlıktan yararlanın
 23. Daha iyi bir dinleyici olun
 24. Yemeklerinizi planlayın ve hazırlayın
 25. Haftada 3 kez aile yemeği yiyin
 26. Zaman yönetimi becerilerinizi geliştirin
 27. İş-yaşam dengesini bulun
 28. Kendinizi nasıl ifade edeceğinizi öğrenin
 29. Yeni bir beceride ustalaşın
 30. Öfkeni kontrol et
 31. hayır demeyi öğren
 32. Daha kararlı ol
 33. Beden dilinizi geliştirin
 34. Zayıf yönlerinizden birini geliştirin
 35. Daha iyi bir lider ol
 36. İnandığınız bir amaç için gönüllü olun
 37. Yaşamak için en iyi yerinizi keşfedin
 38. Özel bir gezi planlayın ve alın
 39. Yeni bir kitap oku
 40. Yeni bir meydan okuma üstlenin
 41. Arkadaş ağınızı genişletin
 42. Mükemmel yaşam partnerinizi bulun
 43. Daha iyi bir eş ol
 44. Daha iyi bir ebeveyn ol
 45. Toksik insanları hayatınızdan çıkarın
 46. Bir akıl hocası bulun

Kendimize koyabileceğimiz hedefler gördüğünüz gibi sonsuz. Önemli olan bu örnekleri yazmak, uygulamaya geçmek ve istikrardan kopmamak.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!