Kitap İnceleme: Veronalı İki Soylu Delikanlı Özet

Ocak ayının ilk biteni Veronalı İki Soylu Delikanlı oldu. Veronalı İki Centilmen (İngilizce özgün adı: The Two Gentlemen of Verona), William Shakespeare tarafından tiyatro yazarlığının başlarında yazılmış komedi tarzında bir oyun. İlginç bir özelliği de var. Kadın kahramanın erkek kıyafetleriyle sahneye çıktığı ilk oyun özelliğini taşıyor.

Özdemir Nutku tarafından çevrilen oyun güzel ve açıklayıcı bir ön söz ile başlıyor. Kimi yerlerde, özelikle de son perdede hemen affedilen ihanetler biraz beni üzse de Shakespeare sonuçta. O kadar akıcı ve sıkmayan eğlenceli bir tiyatro oyunu ki 2 günde bitti kitap. Shakespeare okumaya başlamak için güzel bir kitap.

Veronalı İki Soylu Delikanlı Özet

İki genç, Valentin ve Proteus, Verona’nın ötesine geçip Milano’ya gitmeyi planlıyorlar. Valentin, hayat deneyimlerini artırmak istiyor ve en iyi arkadaşı Proteus’u da yanında görmek istiyor. Ancak Proteus, Verona’dan ayrılmak istemiyor çünkü Julia adında bir kıza aşık. Valentin, önce Proteus’un aklının aşk yerine düşündüğü için hayal kırıklığına uğrar, ancak sonra Proteus’un Julia’ya olan sevgisinin gerçekten ciddi olduğunu anlar ve yalnızca Milano’ya gider.

Bu arada, Julia, dadısı Lucetta ile Proteus hakkında konuşmaktadır. Lucetta, Proteus’un iyi biri olduğunu düşündüğünü itiraf eder ve Proteus’u beğendiğini söyler. Ancak Proteus’u beğendiğini itiraf etmekten utanan Julia, Lucetta’dan detaylarını almak için baskı yapar. Lucetta, kimden geldiğini söylemeye isteksiz olduğu bir mektubu Julia’ya verir; ancak Valentin’in uşağının bu mektubu getirdiğini söyler. Proteus’un bu mektubu gönderdiğini düşünmektedir. Julia, Proteus’u sevdiğini Lucetta’ya söylememe kararlılığıyla, mektubu kızgın bir şekilde yırtar. Ancak Lucetta ayrılınca, mektubun parçalarını toplar, birleştirir ve öper.

Julia, Proteus’a olan sonsuz aşkını dile getirir ve ikisi birbirlerine yüzük ve yemin verir. Proteus, en yakın zamanda döneceğine dair söz verir. Fakat Proteus dönmez. Valentine’nin yanına gider ve onun sevgilisine aşık olur. Hatta arkadaşına iftira atarak Valetine’in sürülmesine neden olur. İşte bu ihanet ve aşk acılarını anlatan bir oyun.

Sevdiğim alıntılar;

  • Yanma korkusuyla ateşten kaçındım, Serinlemek için denize koştum, boğuldum.
  • Sabaha karşı asılmayı bekleyen biçareler O gece ne kadar huzurluysa ben de öyleyim.
  • İnsanın sağ eli yüreğini söküp aldıktan sonra Artık kime güvenebilir?

Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Bu yazıyı daha sonra okumak için yazıdaki görseli Pin’leyebilirsiniz!

Yorumlarınız benim için değerli!