Kitap İncelemesi: Bir Kavanoz Mutluluk – Davide Cali

Çocuk kitapları ile ilgili bir kitap kulübüne katılıyorum. Her ay belli bir çocuk kitabını okuyup yorumluyoruz. Özellikle okul öncesi çocuk kitapları listeleri paylaşılıyor. Son toplantıda Ekim kitabı Bir Kavanoz Mutluluk kitabıydı. Özellikle kitap muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Çizimler gerçekten harika. Kısacık ama düşündürücü bir hikaye.

Burada kitap kulüpleri ile ilgili bir parantez açmak istiyorum. Kitap kulüplerine katılmak, okuma alışkanlığını geliştirmek ve edebiyatla ilgilenen kişilerle daha fazla etkileşimde bulunmak için oldukça faydalı olabilir. Bu kulüpler, kitapları daha derinlemesine incelemenize ve farklı perspektifler kazanmanıza yardımcı olur. Aynı kitabı okuyan diğer üyelerle yapılan tartışmalar, kitapların daha iyi anlaşılmasını sağlar ve farklı yorumlara açık olmanızı teşvik eder. Ayrıca, kitap kulüpleri sosyal bağlantılar kurmanıza ve yeni arkadaşlar edinmenize olanak tanır. Bu tür topluluklar, okuma deneyiminizi zenginleştirirken, kişisel gelişiminize de katkıda bulunur.

Çağla’nın yazı önerisi: Çocukları Felsefe ile Tanıştırmak

Gelelim Ekim ayı için seçilen kitaba. Öncelikle kitap uçanbalık yayınlarından çıkmış. Kısacık bir hikaye fakat çizimler oldukça etkileyici. Hatta bazı sayfalarını çerçeveletecek kadar güzel. Genelde resimler biraz pastel tonlarda kaldığı için küçük çocukların dikkatini çok fazla çektiğini düşünmüyorum. Günümüzde yaygınlaşan çizimlere da bir eleştiri getirmek istiyorum. Artık daha çok ebeveynlere yönelik çizimler yapıldığını görüyorum. Çocukların ilgisini ya da anlamasını kolaylaştıracak şekilde değilde daha detaylı ve estetik görünen resimli çocuk kitapları satılıyor. Bu konuda özellikle Türk çizerleri ayrı tutuyorum çünkü gerçekten hala çocuklara odaklanan ve anlaşılır kitaplar resimliyorlar.

Bence Türk çocuk edebiyatı alanı son yıllarda altın çağını yaşıyor. Gerek yazarlarıyla gerek çizerleri ile çok nitelikli kitaplar piyasaya çıkıyor.

Gelelim Bir Kavanoz Mutluluk kitabımıza. Ben şöyle düşünüyorum kitapta genellikle üst tabakadan gibi gösterilen güvercinler mutluluğu satın alırken daha alt tabakada gördüğümüz fare boş kavanozu tamamen tesadüfen bulduğunda çok mutlu oluyor. Güvercinler sanki günlük telaşı arasında öylesine mutluluğu almışken fare kendi ağacını o kavanozda yaratarak çocuklarına ağacın altında bir kitap okuyor. Yani aslında satın almak yerine kendisi oluşturduğunda çok daha mutlu oluyor. Kitap her ne kadar okul öncesi resimli çocuk kitabı gibi görünse de bence ilkokul çağındaki çocuklara okunarak üstüne uzun uzun sohbet edilecek bir kitap.

Tanıtım bülteninden;

Mutluluğu küçücük bir kavanoza sığdırmak…

Davide Calì’nin düşlerinden süzülüp Marco Somà’nın fırçasıyla renklenen Bir Kavanoz Mutluluk, minik okurlarıyla birlikte tam da bu can alıcı sorunun izini sürüyor.
 
Hızla değişen dünyadaki tüketim alışkanlıklarından ve maddiyata dayalı hazır mutluluk formüllerinden dem vuran bu düşündürücü öykü, zamansız bir evrende geçmesine rağmen günümüz gerçekliğine ayna tutuyor.    
 
Uçanbalık okurlarının Bir Dostluk Masalı ve Yediuyur Nerede Uyur? isimli çalışmalarından tanıdığı Marco Somà’nın olağanüstü resimleriyle farklı görsel okumalara kapı aralayan kitap, kuşların renkli dünyası üzerinden insan hayatındaki maddi ve manevi değerlere değiniyor.

Çın! Çın!
Bakın, mutluluk satıcısı Bay Güvercin eski bir kamyonetle ta uzaklardan tıngır mıngır geliyor.
Bayan İbibik, Bay Sülün, Bayan Çalıkuşu ve diğerleri… 
Tüm kuşlar heyecanla sıraya giriyor.
Hepsinin tek bir arzusu var, o da hayalini kurdukları mutluluğa bir an önce kavuşabilmek.
İyi ama mutluluk satın alınabilir mi gerçekten?..

​Mutluluk kavramını bir arzu nesnesine dönüştürüp, küçük, büyük ve aile boyu kavanozlarda satışa sunan Bay Güvercin’in, ormanın sakinleriyle kurduğu alışveriş ilişkisini konu edinen bu sevimli öykü; değişik türdeki kuşlara ev sahipliği yapmanın yanı sıra satır aralarında basit hesaplama ve matematiksel tanımlara da yer veriyor.  

Bir Kavanoz Mutluluk, mutluluk arayışına eleştirel bir bakış sunarak, bakmasını bilen gözler için mutluluğun aslında çok yakında olduğunu hatırlatıyor.

https://www.kitapyurdu.com/

Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

1 Comment

  1. Thanks for sharing this idea Anita

Yorumlarınız benim için değerli!