Kondisyon Bisikleti İle Zayıflamak

Spor salonunda bulabileceğiniz çok fazla kardiyo makinesi var, ancak hangisini kullanmayı seçmelisiniz? Egzersiz bisikleti zayıflatır mı? Kondisyon bisikleti ile zayıflamak şu anda ilk tercihim. Aslında bisiklet sevilen bir seçimdir ve daha formda, daha sağlıklı olmanın ve kardiyovasküler yeteneklerinizi artırmanın etkili bir yoludur. İkinci bir karantina dönem yaşadığımız için yeni kilolar eklenecek gibi duruyordu. Biz de kondisyon bisikleti almaya karar verdik.

Bisiklet zayıflatır mı? Evet, hedefiniz kilo vermekse egzersiz bisikletleri harika bir seçenektir. Egzersiz bisikleti kalori yakar, kilo kaybı için gerekli olan kalori açığının oluşmasına yardımcı olur. Ortalama bir insan, sabit bir egzersiz bisikletiyle 30 dakikalık ılımlı bir sürüş için 260 kalori yakabilir, bu da genel kilo verme hedeflerinize katkıda bulunabilir. Ben en hafif sürüşte 15 dakika çalışıyorum ve hafif terleyerek 120 kalori yakmış oluyorum. Her gün 30 dakika kondisyon bisikleti kullananların kısa sürede zayıfladığını yakın çevremden biliyorum.

İlginizi çekebilecek bir yazı: Eve Alınabilecek En Etkili Spor Aletleri

Kalori açığı yaratmanın bir yolu egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak kalori yakar ve bu yüzden egzersiz yaptığınızda kilo vermeniz için gereken açığa katkıda bulunursunuz.  

Bizim aldığımız kondisyon bisikleti Decathlon Domyos markasına ait. Sessiz ama öyle az sessiz falan değil baya bildiğiniz sesi yok. Eşim bisikleti kullanırken çok rahat kitap okuyabilirim.

Bisikletin formu nasıl olmalı?

Evde sabit bir bisiklet sürüyorsanız, seleyi kabaca kalça seviyesinde olan bir yüksekliğe ayarlayın. Siz pedal çevirirken, bu yükseklik bacaklarınızın rahatça uzamasına izin vermelidir. Pedalınız gibi dizinizde derin bir bükülme olmamalı ve ayrıca her bir pedal vuruşunu tamamlamak için kalçalarınızı selede eğmemeli veya aşağı uzanmamalısınız. 

Gidon, sırtınızı dik ve rahat tutmanıza izin vermelidir. Onları çok ileriye uzandığınız veya onlara ulaşmak için eğildiğiniz bir seviyeye ayarlamanıza gerek yoktur. Yoğunluğu artırarak, daha yüksek bir kalori yakımı da elde edebilirsiniz, ancak orta seviyelerde bile görebileceğiniz gibi, bir kalori açığı yaratma veya buna katkıda bulunma yolundasınız (iyi beslenme seçenekleriyle birlikte).

Kondisyon Bisikleti Antrenmanı

Kondisyon bisikleti ile zayıflamak için en etkili üç çeşit antrenman türü paylaşıyorum. Bu üçünden birini seçerek ya da farklı günlerde deneyerek en sevdiğinizi bulabilirsiniz.

  • Yamaç tırmanışı antrenmanı: Isınma ile başlayın, ardından yoğunluk düzeyini 5 dakikalık artışlarla kademeli olarak artırın. Bisikletinizle bir tepeye tırmanıyormuş gibi hissedeceksiniz. İş yükü daha da zorlaşır ve pedalları düzenli bir hızda hareket ettirmeye çalışırken daha fazla kalori ve yağ yakmanız gerekir.
  • Sabit Sürüş: Sabit bir çalışma seviyesinde 15 ila 60 dakika sürerken tabletinizde müzik dinleyin veya en sevdiğiniz televizyon programını veya filmi izleyin. Bu egzersiz , kardiyovasküler dayanıklılığınızı artırmanıza, yağ yakmanıza ve kalori yakmanıza yardımcı olur .
  • Hız Aralıkları Antrenmanı: Isınma ile başlayın, ardından 2 dakikalık aralıklarla hızınızı artırın. İki dakika daha hızlı pedal çevirin, ardından iki dakika boyunca normal hızınıza dönün. Aralıkları 15-30 dakika tekrarlayın, ardından antrenmanınızı 5 dakikalık bir soğuma ile bitirin.

Hepsi oldukça eğlenceli antrenmanlar. Ben 15 dakika bisiklet sürerek antrenmana başlıyorum. Arkasından 15 dakika boyunca da sevdiğim hareketlerden oluşan bacak ve kol egzersizleri yapıyorum.

Kondisyon bisikleti fiyatları belki şu aralar yeniden karantina olduğu için artabilir fakat biz en ucuz letgo uygulamasında 2.el bisiklet şeklinde aldık. Uzun süre takip ettik ve gerçekten temiz bir iki kere kullanılmış olarak aldık.

Egzersiz bisikletleri, kardiyovasküler zindeliğinizi ve dayanıklılık seviyenizi geliştirmenize yardımcı olur. Daha sağlıklı bir kalp aynı zamanda kan pompalayabileceği ve vücuda daha verimli bir şekilde oksijen gönderebileceği anlamına gelir, böylece daha iyi akciğer kapasitesine sahip olursunuz. Eğer sizin de egzersiz bisikleti ile zayıflama hikayeniz varsa yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Sevgiler…

Yorumlarınız benim için değerli!