Kopyala Yapıştır Bilgilerin Arasında Doğru Bilgiyi Nasıl Bulacağız?

Uzun yıllar makale yazarlığı yaptım. Dolayısıyla bu sektörün içinde bulundum, diğer makale alıcıları ve satıcılarıyla çalıştım. Kendim de yazdığım bir çok web sitesindeki makalelerden yola çıkarak diyorum ki Google ilk sıralarda çıkan çoğu web sitesi aynı bilgiyi veriyor. Peki bu kadar yalan yanlış bilginin içinde biz doğru bilgiye nasıl ulaşacağız? Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız tebrik ederim zaten siz gerçek bilgiyi arayan birisiniz. İçimizde önce bu tutku olacak 🙂 Sonra da aşağıdaki yolları deneyerek herbiri aynı olan sitelerden, yapay zekaya yazdırılan metinlerden ya da aynısından 100 tane olan video içeriklerden doğru olanı bulacağız.

Bilgiyi doğrulamak ve farklı perspektiflerden bilgi edinmek için birden fazla kaynağı inceliyorum. Tek bir kaynağa dayanmak yerine, farklı görüşleri ve verileri karşılaştırmaya çalışın. Türk tarihi ile ilgili olmadığı sürece öncelikle yabancı kaynaklardan araştırma yapıyorum. Çünkü bence bloggerlık ya da metin yazarlığı bizim ülkemizde son zamanlarda sadece para kazanma amaçlı yapılan bir şey. Ama diğer ülkelerde insanlar gerçekten web sitesi işine ciddi emek harcıyor ve sevdikleri için yapıyorlar.

Doğru Kaynağı Nasıl Bulacağız?

Bilgi arayışınız sırasında güvenilir ve saygın kaynakları tercih edin. Bu kaynaklar gazeteler, üniversite araştırmaları, bilim dergileri ve resmi kurumların web siteleri gibi yerler olabilir. Bu kaynaklar arasında da size en güvenilir gelenleri seçmelisiniz. Burada neye dikkat ettiğinize tabii ki siz karar vermelisiniz. Yanlı, taraflı yazılar yazan veya taraflı yayınlar basan yayın evlerinden uzak durmanızda fayda var.

Konuyla ilgili akademik makaleleri ve uzman görüşlerini okuyarak derinlemesine bilgi edinin. Bu tür kaynaklar, konunun uzmanları tarafından yazılmış bilgilere erişmenizi sağlamaktadır. İddiaları destekleyen somut veriler ve istatistikler arayın. İddiaları sadece duygu veya görüşlere dayandıran kaynaklardan kaçının. Burada da hangi akademik kaynakları inceleyeceğiniz önemli. Son zamanlarda açılan bir yığın apartman üniversitesi bulunmaktadır. Buradaki kaynakları incelerken daha eleştirel olmakta fayda var. Bu arada YÖK Tez portalından yüzlerce teze ücretsiz ulaşıp inceleyebiliyorsunuz.

Farklı görüşleri ve perspektifleri anlamak için çeşitli kaynaklardan bilgi edinin. Böylece bilgiyi daha dengeli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Özellikle haberlerle ilgili bilgileri doğrulamak için teyit.org gibi siteleri kullanın. Bu tür siteler, haberlerin doğruluğunu kontrol eden bağımsız kuruluşlardır. Bu tarz siteler Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında biraz patlamış olsa da güvenilir olanları mevcut.

Bilgi Araştırması Nasıl Olmalı?

Bilgi araştırması yaparken kendi önyargılarınızı ve ön yargılara sahip olduğunuz kaynakları sorgulayın. Tarafsız bir perspektifle bilgiye yaklaşmaya çalışın. Mantıklı düşünme ve eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirerek, bilgiyi daha etkili bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bilgi hızla değişebilmektedir. Bu nedenle bilgi araştırması yaparken güncel kaynakları kullanmaya özen göstermek önemlidir.

Sosyal medya ve internetteki bilgilere dikkat edin. Sahte bilgilerin ve yanıltıcı içeriklerin dolaşabileceğini unutmayın. Bilgiyi doğrulamadan ve kaynağına güvenmeden paylaşmaktan kaçının. Kendimden örnek vermek istiyorum zamanında bir tıp blogunun haberlerini bile yazmışlığım var. Hadi ben araştırıyorum kendim yazıyorum ama bu işi yapan çok küçük yaşta, önüne gelen içeriği kopyalayarak yazan yüzlerce makale yazarı var. Bu nedenle özellikle güvendiğiniz kurumların, devlet kurumlarının sitelerini kullanmaya özen gösterin.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

2 Comments

  1. […] Çağla’nın yazı önerisi: Kopyala Yapıştır Bilgilerin Arasında Doğru Bilgiyi Nasıl Bulacağız? […]

  2. […] Çağla’nın yazı önerisi: Kopyala Yapıştır Bilgilerin Arasında Doğru Bilgiyi Nasıl Bulacağız? […]

Yorumlarınız benim için değerli!