Kötü Hissettirenlerden Kurtulma Kılavuzu

bencil-insanlar

Böyle insanlar bolca var maalesef. Kendinizi kötü hissetmeniz için farkında olmadan ya da olarak uğraşırlar resmen. Kötü hissettirenlerden kurtulmak için yapmanız gerekenler çok basit aslında. Yalnızca onların asıl amacını ve asla değişmeyeceklerini kabullenmeniz gerek.

Hani bu insanların yanına gidersiniz ve bir anda mutsuz hissedersiniz ya işte onlardan kurtulmanız gerekiyor.

Ben uzun zamandır böyle arkadaşlarımı yanımda bulundurmuyorum. Sürekli dert yanan, dünyanın tüm sorunları onu bulmuş gibi davranan kişileri hayatımdan çıkarıyorum.

Böyle arkadaşlarınıza çözüm üretirsiniz ama o çözümü uygulamamak için hep bir bahanesi vardır. Sorsan tüm çözülmeyecek dertler onda toplanmış. Kendi hayatlarında çok mutsuz oldukları için sizin sevinçlerinizi de hep yarıda bırakırlar.

bencil-insanlar
Bencillik

Evet yeterince saydırdıysak gelelim bunlardan kurtulma yollarına 🙂

Öncelikle telefonlarını mümkün olduğunca açmayın. Bu kişiler çok yakınınız olabilir, sürekli yanınızda da olabilir. Bencil insanlar her yerde maalesef.

O zaman da gerçekten çok büyük bir derdi olmadığına eminseniz bırakın anlatıp dursun. Çözüm üretmeyin, hatta gerçekten büyük bir sorun ve ne yapabileceğini hiç bilmiyorum diyebilirsiniz.

Kendi dertlerinizi de anlatın. O ne derse “aynı sorun bende de var yaa” diyerek cümleye başlayın. Çünkü eğer bir gün olur da siz de ona derdinizi anlatırsanız aynı cümleyi duyacaksınız ve yeniden kendi dertlerini anlamaya başlayacak. 

Dertlerini anlatsın ama siz kendinizi bunun için üzmeyin. Çünkü o anlatıyor ve rahatlayıp hayatına devam ediyor. Siz kendinizi sıkmayın. Eğer dikkat ederseniz sizi üzen insanların aslında dertlerini ve enerjilerini birine atmak için anlatıp durduklarını anlayacaksınız.

Her olaydan neden bu kadar etkilendiğini, hayatın aslında ne kadar kısa olduğunu, sağlığı yerindeyse gerisinin önemli olmadığını anlatmaya çalışın. Mümkünse bir psikologdan yardım almasının en doğrusu olacağını gösterin.

Bazen insanlar çıkış yolu bulamıyor. Bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım almak çok faydalı olabilir. Her şeyle tek başımıza savaş vermek zorunda değiliz.

Hiçkimse aşırı mutlu değil. En azından birde bu enerji emicilerle uğraşmayalım. Tabi ki arkadaşlık, dostluk başkadır. Size derdini anlatan ama aynı zamanda sizin de kötü gününüzde yanınızda olan insanlar bambaşkadır. Benim bahsettiklerim benmerkezci insanlar. Sizin hayatınızdaki kötü ya da iyi günlerle ilgilenmezler. Siz saatlerce onun konuları hakkında konuşup çözümler üretirsiniz ama o sizin en küçük sorununuzla ilgilenmez. Anlatmazsanız bilmez bile. Çünkü size soru sormaz.

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!