Mahremiyet Eğitimi İçin Çocuk Kitapları (5-10 Yaş)

mahremiyet-egitimi

Mahremiyet eğitimi kendini tanımaya başlayan çocuğa çok erken yaşlarda öğretilmelidir. Geçen hafta oğlumun gittiği anaokulunda bir Mahremiyet Eğitimi İhmal ve İstismar konulu bir seminer verildi. Eğitmen aynı zamanda birkaç çocuk kitabı önerdi.

Çocuklar kitap okurken bizi ilgiyle dinler bu yüzden önemli konuların çocuk kitapları aracılığı ile verilmesine inanıyorum.

Bedenim Bana Ait

Alman Aile Planlaması, Cinsel Pedagoji ve Danışmanlık Cemiyeti “pro familia”nın hazırladığı ve Alman Tabipler Birliği’nin çocuk kitaplarına verdiği “Die Silberne Feder” ödülüne layık görülen bu kitapta cinsel istismara ilişkin doğrudan anlatımlar bulamayacaksınız. Daha ziyade, çocukların kendi kendilerinin nasıl tavır alacaklarını ve başkalarına karşı nasıl davranacaklarını öğrenebilecekleri gündelik hayattan durumlar tanımlanmaktadır.

https://www.amazon.com.tr/

Kırmızı Çizgi

Çocukları ihmal ve istismardan korumanın yolu onları güçlendirmektir. Kırmızı Çizgi kitabı, bir kurgu içerisinde,  çocuk dünyasına uygun bir anlatımla ürkütmeden, çocuklara kendilerini koruyabilme bilincini vermeye çalışıyor.

Emir, kırmızı çizgilerin izinsiz yaklaşılmayan alanlar olduğunu, sadece evimizin, ülkemizin değil; vücudumuzun da kırmızı çizgimiz olduğunu öğreniyor.

https://www.kitapyurdu.com/
Kırmızı Çizgi

Sır Versem Saklar Mısın?

REDHOUSE KIDZ YAYINLARI
Sır Versem Saklar mısın ? adlı kitabın amacı, diyalog başlatmak ve bilgi vermektir. Bu kitapla birlikte çocuklar, ebeveynler ve profesyoneller güzel sırlar ve gizli kalmaması gereken sırlar arasındaki farkı öğrenecekler.

https://www.kitapyurdu.com/

Elif Asla Yabancılarla Gitmez

Yazar: Liane Schneider
TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Aslında Elif okul yolunu çok iyi biliyordu. Ancak o gün geçtiği sokaklardan biri kapatılmıştı. Şimdi ne yapacaktı? Elif yolu göstereceğini söyleyen adamla birlikte gitmeli miydi? Ama o adam bir yabancıydı… Ve Elif tanımadığı insanlarla bir yere gitmemesi gerektiğini biliyordu.

https://www.kitapyurdu.com/

Mahremiyet Eğitimi her yaşta çok önemlidir. Sizin de önerileriniz olursa bu yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!