Maske Yasakları Kalktı Peki Ya Şimdi?

Maske yasakları kalktı mı diye her gün Google araması yapan maske sevmeyenler derneği üyelerine selam! Maske yasakları bugün itibariyle kalktı. Yalnızca hastane ve toplu taşımada maske zorunluluğu var. Şimdi benim aklımda tek soru var; Kimse maske takmazsa ve ben devam edersem maskem beni korur mu?

Bir uçakta veya metro treninde, bir mağazada veya başka bir kapalı yerde maske takan tek kişi bensem, enfeksiyondan gerçekten korunuyor muyum?

Etrafınızdaki herkes maske taktığında maskelerin en iyi sonucu verdiği doğrudur . Bunun nedeni, enfekte bir kişi maske taktığında, soludukları bulaşıcı parçacıkların büyük bir yüzdesinin tutularak viral yayılmayı kaynağında durdurmasıdır. Ve odanın etrafında daha az viral partikül yüzerken, diğerlerinin taktığı maskelerin kaçan partikülleri bloke etmesi muhtemeldir.

Ancak maskelerin, etrafındakiler maskesizken bile kullanıcıyı koruduğunu gösteren çok sayıda kanıt var.

Koruma miktarı, maskenin kalitesine ve ne kadar iyi oturduğuna bağlıdır. Sağlık uzmanları, şu anda koronavirüsün baskın versiyonu olan ve önceki suşlardan çok daha bulaşıcı olan Omicron alt varyantı BA.2’ye karşı kendinizi korumak için bir N95, KN95 veya KF94 kullanmanızı tavsiye ediyor.

Enfekte bir kişiye ne kadar süre maruz kaldığınız ve bir alanın ne kadar iyi havalandırıldığı gibi diğer değişkenler de riskinizi etkileyecektir.

Uçak gibi kapalı ortamlarda, tümü farklı seviyelerde koronavirüs bulaştırabilecek aşılı ve aşısız, semptomatik veya asemptomatik insanlardan oluşan karma bir gruptan kaçınmak zor olabilir. Ve uçuş, yolculuğun en riskli kısmı bile olmayabilir.

Uçağa biniş ve iniş sırasında hava sirkülasyonu düşük güçte çalışıyor veya tamamen kapalı olabilir, bu nedenle bu süreler ve havaalanında geçirdiğiniz süreler, maruz kalma riskinin en yüksek olduğu zamanlar olabilir ve maske takmaktan fayda görebilirsiniz.

Bu arada okulda maske yasağı kalktı mı diye merak ediyorsanız evet orada da kalktı. Fahrettin Koca’nın tweetini paylaşıyorum;

okullarda maske yasağı son dakika

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!